Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Kommuner straffer ledige uens

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Jobklare kontanthjælpsmodtagere, der alligevel ikke står til rådighed, bliver behandlet vidt forskelligt i landets kommuner.

28. april 2011 kl. 07:51 Oliver Batchelor
Der er stor forskel på, om landets kommuner trækker ledige i kontanthjælp, hvis ikke de alligevel ikke er 'jobklare'.
Der er stor forskel på, om landets kommuner trækker ledige i kontanthjælp, hvis ikke de alligevel ikke er 'jobklare'. Foto: Colourbox.com
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Oliver Batchelor

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

Mens kontanthjælpen ryger i den ene kommune, så slipper borgere i en anden kommune helt ustraffet fra at unddrage sig aktivering.

Det viser en undersøgelse, som nyhedsmagasinet Agenda fra Dansk Arbejdsgiverforening har lavet ud fra nye tal på jobindsats.dk.

For eksempel blev hver jobklar kontanthjælpsmodtager i Lemvig og Ikast-Brande sidste år trukket fire gange i kontanthjælpen, fordi de alligevel ikke stod til rådighed for arbejdsmarkedet.

I alt brugte kommunen 431 rådighedssanktioner per 100 kontant- og starthjælpsmodtager.

I bunden af listen brugte Herlev Kommune kun otte sanktioner.

Samtidig viser tallene, at de to kommuner, der er flittigst med pisken, sender langt flere i arbejde end de kommuner, der sjældent bruger mulighederne for straf.

Lemvig er landets duks med en aktiveringsgrad på 70 procent af de ledige i matchgruppe 1, mens Herlev skraber bunden med 23 procent.

Selv om Lemvig topper listen over kommunernes brug af rådighedssanktioner over for kontanthjælpsmodtagere, så mener Lemvigs jobcenterchef, Jan Pedersen, ikke, at de er specielt hårde ved de ledige i kommunen.

"Vi gør bare, hvad loven foreskriver," siger han til Agenda.

Professor Michael Svarer fra Århus Universitet, der har forsket i effekten af sanktioner, siger, at pisk virker i forhold til at få de ledige i beskæftigelse.

"Vi ved fra flere studier, at det at sanktionere en ledig påvirker deres afgangsrate til beskæftigelse. Så det, kommunerne kan få ud at det, er, at få flere i arbejde," siger han til Newspaq.

En analyse i sidste udgave af Agenda viste, at hver anden kvindelig kontanthjælpsmodtager og hver femte mandlig ikke stod til rådighed for arbejdsmarkedet. De er enten ikke interesserede i at få et arbejde, søger ikke, eller kan ikke starte inden for to uger - efter eget udsagn.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
28.04-2011 | 10:26 af Erik Lillienfryd
Professor Michael Svarer fra Århus Universitet, der har forsket i effekten af sanktioner, siger, at pisk virker i forhold til at få de ledige i beskæftigelse.
Professor Michael Svarer fra Århus Universitet, der har forsket i effekten af sanktioner, siger, at pisk virker i forhold til at få de ledige i beskæftigelse."Vi ved fra flere studier, at det at sanktionere en ledig påvirker deres afgangsrate til beskæftigelse. Så det, kommunerne kan få ud at det, er, at få flere i arbejde," siger han til Newspaq.

Fantastisk menneskesyn hr. professor.
Har den hr. professor selv forestået samtalerne med de ledige?.
Eller baserer han mon hans 'viden' på oplysninger alene fra kommunerne?.
 
 
28.04-2011 | 19:31 af Leif Strunge Andersen
Endnu en udtalelse fra en akademiker, der aldrig har prøvet at arbejde med sin krop i mange år - sikke nogle smagsdommere!!!
 
30.04-2011 | 00:58 af Mai Jørgensen
Nå ja, for der dukker jo på magisk vis nye job op, hver gang en kommune - hvad enten det er berettiget eller ej - trækker i en kontanthjælpsmodtagers hjælp .. klaaaaaaart ..
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites