Flere af landets kommuner har ikke helt styr på de aktier, de investerer i.
Og det betyder, at borgernes skattepenge blandt andet går til kommunernes aktier i selskaber, som laver klyngebomber, forurener eller benytter sig af børnearbejde.
Det viser en gennemgang, som DanWatch har lavet for avisen Kommunen, skriver berlingske.dk.
I Københavns Kommune har man aktier for 400 millioner kroner. De otte millioner af kronerne er investeret i 11 firmaer, der har problemer med etiketten, og det overrasker blandt andre kommunens børne- og ungeborgmester, Bo Asmus Kjeldgaard (SF).
"Det er helt uacceptabelt, hvis der er investeringer i børnearbejdskraft eller på andre måder investeringer, som er i strid med vores etiske retningslinjer," siger borgmesteren.
Slagelse har aktier hos en virksomhed, der producerer klyngebomber. Det chokerer Henri Stubkjær, som er generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.
"Det er fuldstændigt uhørt, at en offentlig instans investerer i produktionen af så barbariske våben. Det skal man straks se at få stoppet," siger han.
Også Frederiksberg og Esbjerg har tvivlsomme investeringer, mens Odense Kommune slet ikke ønsker at oplyse, hvad de cirka 180 millioner kroner af kommunens penge er investeret i.