Administration 

Kommune snyder sine syge borgere

Luftfoto af det smukke Gåsehage i Syddjurs Kommune.
(Foto: Foto: Syddjurs Kommune)

Trods udmeldinger om det modsatte har Syddjurs Kommune overladt ansvaret for en række sygedagpengesager til et privat jobfirma.

Syddjurs Kommune har gjort alt, hvad den kunne for at skjule, at den arbejder særdeles tæt sammen med et privat jobfirma på sygedagpengeområdet.

Tilsyneladende også for tæt, viser oplysninger, som Avisen.dk er kommet i besiddelse af.

For 45-årige Kim Larsen fra Djursland har det betydet, at han har fået stoppet sine sygdagpenge af et privat jobfirma og ikke af kommunen selv.

Ulovlig praksis

Ledelsen i kommunens sygedagpengeafdeling har ellers flere gange overfor Avisen.dk hævdet, at sagsbehandlere fra de private firmaer ikke træffer afgørelser om borgernes ret til sygedagpenge. Det er nemlig ulovligt.

Det hænger sammen med, at de private jobfirmaer samtidigt belønnes for at nedbringe udgifterne til sygedagpenge. Hvis de private jobfirmaer måtte afgøre sagerne, kunne de lukke for borgerenes sygedagpenge for at maksimere egen profit.

De private firmaer må alene samle informationer ind om sygedagpengesagen og fremlægge sagen for kommunens medarbejdere. Herefter der det kommunen alene, der må træffe en afgørelse.

Privat jobfirma førte kniven

Men socialrådgiver Viggo Rasmussen fra Dansk Metal Aarhus fortæller, at det er en sagsbehandler fra netop de private jobfirmaer – Institut for Serviceudvikling og Varda Jobservice, sammen kaldet ISU/Varda - der har stoppet sygedagpengene for Kim Larsen, der som VVS'er er medlem af Dansk Metal

Det er ISU/Varda, der har ført kniven,” siger Viggo Rasmussen, der er fortørnet over kommunens praksis. Sammen med sin lokalformand vil han nu tage kontakt til borgmesteren i Syddjurs Kommune.

Ekspert: Klart ulovligt

Lektor i socialret John Klausen fra Aalborg Universitet ikke i tvivl:

”Kommunens praksis er klart ulovlig,” siger han.

Han hæfter sig ved, at en sagsbehandler fra ISU/Varda har udført vigtige dele af sagsbehandlingen, herunder den såkaldte partshøring.

”Det er klart ulovligt, da partshøring forud for afgørelsen anses som en så integreret del af afgørelsen om retten sygedagpenge, at kommunen ikke må uddelegere ansvaret for det til et privat jobfirma,” siger han.

Netop partshøringen er da også en af de dele af sagsbehandlingen, som kommunen tidligere har forklaret Avisen.dk, at de private jobkonsulenter ikke må udføre – og derfor ikke udfører i Syddjurs Kommune.

Næppe i god tro

Afgørelsen, hvor Kim Larsen bliver frataget sine sygedagpenge, er underskrevet af både den ISU/Varda-ansatte sagsbehandler og den kommunale afdelingsleder.

”Sagsbehandleren fra ISU/Varda har således enten direkte truffet afgørelsen eller lavet en indstilling. Begge dele vil være klart ulovlige og medfører normalt, at afgørelsen er ugyldig,” siger John Klausen, der har indgående kendskab til ankenævnet og Ankestyrelsens praksis på området.

Han påpeger, at Ankestyrelsen i løbet af de seneste to år har afsagt så mange afgørelser på området, at kommunen næppe kan have været i tvivl om, at deres praksis er ulovlig.

Den opfattelse bakkes op af dokumenter, som Avisen.dk har fået aktindsigt i. Heraf fremgår det, at kommunen har overladt ansvaret for langvarige sygedagpengesager til ISU/Varda.

”Der er indsat to ekstra sagsbehandlere fra ISU/Varda, som sammen med de 2 oprindelige sagsbehandlere fra ISU/Varda varetager ansvaret for sager over 52 uger i en taskforce frem til 31.05.11,” skriver kommunen i en statusrapport fra februar i år.

Kommunen har forsøgt at undtage netop disse oplysninger fra aktindsigt ved at overstrege dem, men det er lykkedes Avisen.dk at læse indholdet alligevel.

Kommune: Det er lovligt

Beskæftigelseschef i Syddjurs Kommune, Hanne Beyer, afviser kritikken.

”Vi mener, det er lovligt, når både sagsbehandleren og afdelingslederen står som underskriver af afgørelsen. Det må vi jo så få afgjort af ankeinstanserne. Vi har været opmærksomme på sagerne fra andre kommuner, og derfor har vi gjort meget for at lave en lovlig konstruktion,” siger Hanne Beyer med henvisning til de sager, hvor flere kommuner har ladet konsulenter fra Falck Jobservice træffe afgørelser om retten til sygedagpenge.

Hun ønsker ikke at kommentere, at det i Kim Larsens sag kun har været ISU/Vardas sagsbehandler, der har lavet partshøringen.

Jens Mygind, direktør i Varda Jobservice og faglig koordinator i sygedagpengeafdelingen i Syddjurs Kommune, er ikke overraskende enig med Hanne Beyer.

”Det må være en fortolkning, om den privatansatte sagsbehandler må være medunderskriver på afgørelsen. Vores tolkning er, at det er lovligt,” siger han.

Borgmester: Følger loven til punkt og prikke

Efter offentliggørelsen af Avisen.dk's artikel har Syddjurs Kommune udsendt en pressemeddelelse om sagen. Her siger borgmester Kirstine Bille:

"Jeg føler mig overbevist om, at kommunens aftale med ISU/Varda følger loven til punkt og prikke. Aftalen blev skrevet med baggrund i en vejledning, der netop var udsendt af Arbejdsmarkedsstyrelsen."

"I den konkrete sag er jeg ked af, at vi har begået en fodfejl omkring partshøring, det skal der strammes op på. Jeg har forståelse for, at den
pågældende borger har været igennem et hårdt forløb. Men i sagen ser jeg dog intet, der tyder på, at det ikke var kommunen, der traf den endelig afgørelse og bider også mærke i, at kommunens underskrift er på afgørelsen," siger borgmesteren.

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien