Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Kommune betalte til balladefest

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Den forening, der stod bag gadefesten, som natten til lørdag endte i hærværk, har modtaget 20.000 støttekroner fra Københavns Kommune.

10. maj 2009 kl. 12:41 (opdateret kl. 16:39) Katrine Brahl Petersen og Laura Kjeldbjerg/NP
Foto: James Thisted / POLFOTO
Foto: James Thisted / POLFOTO
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST

Hyskensstræde på Strøget i København lignede lørdag morgen en krigszone, efter omkring 400 autonome i løbet af natten havde lavet voldsomt hærværk.

Og nu viser det sig, at foreningen Openhagen, der arrangerede festen, er støttet af Københavns Kommune.

Ungdomskulturudvalget under Kultur- og Fritidsforvaltningen har givet Openhagen 20.000 kroner til afholdelse af festivalen 'Undoing the city', der altså natten til lørdag endte i hærværk. Det skriver politiken.dk.

Og det møder voldsom kritik på Københavns Rådhus.

"Det er helt hen i vejret, at man bruger skatteborgernes midler på at støtte den slags," siger Carl Christian Ebbesen, der er gruppeformand for Dansk Folkeparti i Københavns Borgerrepræsentation.

Festivalprogrammet har budt på blandt andet debatter, workshops og fester, der skulle være med til at sætte spørgsmålstegn ved den måde københavnerne bruger byen på.

"Byen og byrummet er i stigende grad en kampzone - en kampzone, som fordrer en generobring af byens rum fra hegn, profit og diskriminering. Vi vil udfordre såvel kapitalens, statens, kommunens og den kreative klasses forestillinger om byen," skriver Openhagen om festivalen.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
10.05-2009 | 13:14 af Johannes Aagaard
- og en af de småfascistiode hjemmesider, som de her voldsforherligende tosser også har modtaget støtte til, kunne Ungdomskulturudvalget under Kultur- og Fritidsforvaltningen såmænd bare have gennemlæst, før de ydede den økonomiske støtte.

F.eks. beskrives et af formålene med aktionerne af være følgende:

"Forskydning og overskridelse – af normer, af loven, af rum, af den eksisterende by ….."

De planlæggende personer har altså haft en formålsparagraf om at bryde loven.

For nu er medlemmerne i Ungdomskulturudvalget under Kultur- og Fritidsforvaltningen vel ikke så inkompetente, at de bare smider penge ud til kriminelle organiseringer uden at vide, hvad de kriminelle agter at foretage sig - eller er de? Eller bifalder Ungdomskulturudvalget under Kultur- og Fritidsforvaltningen de kriminelles aktiviteter, når bare de kriminelle kommer fra den yderste venstrefløj?

Jeg tror at det ville være en rigtig god idé, hvis Københavns Kommune meget hurtigt hoster op med de midler, der skal til for at udbedre skaderne i Hyskenstræde og yde erstatning for de skader, de indirekte har påførte folk.
 
10.05-2009 | 13:22 af Victorias Verden
Nå sådan...!
Så kan jeg bedre forstå den udmelding der kom fra kommunen i går, om at de ville hjælpe med at ryde op derinde...
Ja det lugter af bæ...!
Og mon så ikke politiet har fået en ordre fra Kommunen om at tage den lidt diskret og lade festen dø ud af sig selv uden at blande sig...?
Fy for den Ritt, så nåede du ikke at holde inden den næste skandale...!
Desværre Kommune..!, så dækker en oprydning ikke de biler der er totalt ødelagt samt smadrede butikker og al svineriet, det koster mere end jeres 20.000 kr som de unge har drukket for.!
 
10.05-2009 | 15:26 af Lars Nunnegaard
Total inkompetance at støtte vold!
 
 
10.05-2009 | 15:31 af Flemming Jensen
Sikke noget vrøvl.

Bagklogskaben lyser ud af alle indlæggene. Selvfølgelig havde kommunen ikke støttet arrangementet. hvis de havde vist, at det ville udvikle sig til hærværk.
 
 
10.05-2009 | 15:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
10.05-2009 | 16:41 af Johannes Aagaard
Der er tre forhold, der springer i øjnene, når der skal gives karakterer til Københavns Kommune her:

Hvorfor giver de tilladelse og støtte til en gruppe kriminelles netværksaktiviteter, når de blot kunne have læst de pgl.s hjemmeside og været tilstrækkeligt orienteret til at afvise de kriminelle ansøgning?

Og hvorfor er Københavns Kommune ikke med det samme ude her efterfølgende og fordømmer hærværket og forlanger, at de ansvarlige også træder frem og beklager det skete? (Nu når de stupide skvat naturligvis ikke formår at gøre det selv.)

Endelig undrer det enormt, at Københavns Kommune ikke med det samme enten signalerer, at de selv betaler de hærværksramte for samtlige udgifter eller at de agter at gøre krav glædende om erstatning for de ansvarlige fra det kriminelle netværk.

Her er der ikke tale om bagklogskab - her er der tale om at agere anstændigt.

Det har Københavns Kommune så med al tydelighed demonstreret, at de ikke formår.
 
10.05-2009 | 17:46 af ika aa
københavnerne er selv ude om det i stemte de røde ind v.sidste kommunal valg.nu piver i.der er kommunal valg til nov.husk det nu!
 
11.05-2009 | 10:47 af Thomas Proctor
@Troll Dan (Trolldan),

Man kunne godt foranledigedes til at tro at de autonome er vore dages brunskjorter [læs nazister...] De er politiets og Dansk Folkepartis bedste allierede - formentlig er de købt og betalt til disse aktioner, for at medvirke til en opstramning af Lov og Orden.

Men fakta er at de er anti-fascister på den ydre venstrefløj.

Jeg forstår iøvrigt ikke de ønsker dårlig reklame i den borgerlige presse.

MVH
ESP
 
 
11.05-2009 | 11:40 af vera madsen
De kommunalpolitikere i Københavns kommune der har bevilliget 20.000 kr. til denne fest, må vel betragtes som medarrangører af samme, og bør vel af egen lomme betale for oprydningen,og hvis de ikke kan finde frem til deltagerne, så betale det hele selv.
 
11.05-2009 | 11:42 af Johannes Aagaard
Wow - en ægte dobbeltspin's konspirationsteori.

Har i øvrigt hørt, at Faderhusets køb af Ungdomshuset var finansieret af bagmænd placeret i politiets bowlingklub, og at Ruth Evensen i virkeligheden er Torsten Hesselbjerg iklædt paryk og underbid.*

Og figuranterne, der optrådte som ballademagere var arbejds- og sagesløse pædagogstuderende, der var blevet dopet med det 1 kilo kokaio, der forsvandt på Politigården kort tid forinden.

* Erkender at konspirationsteorien halter en smule, idet Ruth Evensen virkede blot en smule for sympatisk til at kunne være identisk med den tidligere Rigspoli'er. Men her kommer dobbeltspinsteorien jo ind ...

Journalisten Niels Fastrup fra Modkraft, der deltog i de autonomes gadefest, og som har beskrevet, at reclaim-festlighederne er et oprør mod det kapitalistiske samfund, der opfattes som styrende af markedet og af penge - og at det er det, de deltagende protesterer imod.

Altså ren højrefløjsekstremisme sponseret af Duracell-kaninen Skaarup fra DF ....... eller er det noget, jeg misforstår .....

;-D
 
12.05-2009 | 10:55 af Torben Henrichsen
Dem der har arrangeret den såkaldte fest ( voldsorgie) burde blacklistes, så de ikke kan modtage noget støtte fremover.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites