Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet tirsdag den 8. maj 2007, kl. 10:46
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this

Kold kaffe er fortid

Hvordan undgår man skoldhed eller kold kaffe? Det har fem gymnasieelever fra Borupgaard Gymnasium fundet svaret på.
De har opfundet en termokop, der nedkøler kaffen til behagelige 58 grader, så den er til at drikke. Og ikke nok med det, koppen bibeholder temperaturen, så kaffeelskere ikke skal døje med en lunken sjat i bunden af koppen. Den sikrede dem også sejren i dette års Science Cup.

Science-Koppen, som termokoppen hedder, består af tre lag. Mellem de to inderste lag befinder væsken, som nedkøler den skoldhede kaffe sig. Mellem de to yderste lag er der luft, som forhindrer ydersiden af koppen i at blive for varm at holde på.

Vindernes fysiklærer, Hans Bjerremand, og han elever vil ikke ud med, hvilket materiale der er i koppen, fordi de har søgt patent på den, men Hans Bjerremand vil godt afsløre, hvordan teknikken fungerer.

- Vi borede et hul i bunden af en almindelig termokop og fyldte hulrummet med et flydende materiale. Når koppen er kold, er materialet størknet, men når du hælder varm kaffe i koppen, begynder stoffet i den hule kop at smelte. Det trækker temperaturen ned, forklarer han til Ingeniøren.

To minutter - og så er kaffen klar 

Ifølge Hans Bjerremand varer det cirka to minutter, inden koppen har nedkølet kaffen til den optimale drikketemperatur, som ligger på mellem 58 og 60 grader.

- Når temperaturen er nede på 58 grader, begynder stoffet at størkne og afgiver derfor energi igen. Normalt ville kaffen blive koldere og koldere, men her bliver den på 58 grader, forklarer han.

De fem kvikke gymnasieelever kan nu se frem til en rejse til Californien. Det var nemlig præmien i Science Cup, som IDA, Undervisningsministeriet og Dansk Industri arrangerer.

08.05-2007 | 12:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
08.05-2007 | 12:57 af Marie Kristensen
Det vides endnu ikke, men lærer og elever har taget patent, så det er ikke utænkeligt...
 
26.10-2007 | 11:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.