Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet torsdag den 27. aug. 2009, kl. 20:10
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
København bliver snart indehaver af en moské
 Foto: www.colourbox.com
København bliver snart indehaver af en moské Foto: www.colourbox.com ()

Københavnerne får moské

Et stort flertal i Borgerrepræsentationen har sagt ja til en blå kuppelmoske i Københavns nordvestkvarter.

Nu er der politisk flertal for, at København får en stor moské med blå kuppel.

Et flertal i Borgerrepræsentationen har torsdag godkendt, at der kan opføres et islamisk kulturcenter med tilhørende moské på Vibevej 25-29.

41 medlemmer af Borgerrepræsentationen stemte for, at der nu laves en lokalplan, så et mere end 2000 kvadratmeter stort tidligere maskinværksted kan ombygges til en rigtig moské.

Tre stemte imod, mens fem politikere undlod at stemme, skriver fyens.dk

"København har en domkirke, en russisk kirke, en synagoge, og selvfølgelig skal vi også have en ny moské. Jeg håber, det bliver et sted med masser af liv, som inviterer indenfor til besøg og aktivt medvirker til at vise, at København er en mangfoldig by," siger miljø- og teknikborgmester Klaus Bondam (R).

Bygningen fungerer i dag som islamisk kulturhus. Foreningen Ahlul Bait, der ejer ejendommen, ønsker at opføre et nyt moderne kulturhus med inspiration i moderne moskéarkitektur.

Her skal blandt andet være bederum, amfiteater, konferencerum, og overnatningsmuligheder for gæsteimamer.

Facaden mod Vibevej bliver op til 13 meter høj, men den blå kakkelbeklædt kuppel vil blive ca. 24 meter høj.

Derudover vil der være to minareter, som kommer til at rage 32 meter op i luften. Minareterne har udelukkende symbolsk betydning, da der ikke skal kaldes til bøn herfra.

Projektet er anslået til at koste i omegnen af 40-50 millioner kroner, der skal findes som private donationer.

27.08-2009 | 22:27 af Henrik Jørgensen
Det bliver vist, næsten bogstavelig talt, over de fleste danskeres lig det her. Tænk på hvad der måske ligger gemt af værdifuld historie i undergrunden, der aldrig vil blive fundet, da islam har storhedsvanvid. Men spøg til side, islam har ingen historie her i landet modsat kristendommen og jødedommen, skal heller ikke have det, da der ikke er tale om en normal religion. Det er en lovreligion og ekstremt undertrykkende ideologi - den totale modsætning af demokratiet og vore frihedsidealer - så landet forandres i uacceptabel grad, tænk at dette skulle overgå gamle Danmark. Det er den slags tossede ideer vi havde leet af for få år siden, med en hvis bævren i røsten, nu er det måske pludselig forfærdelig virkelighed. Så naturligvis strider dette mod al sund fornuft, kun de mest naive kulturradigale er ligeglade, men protesterne vil givetvis strømme ind nu.
 
27.08-2009 | 23:19 af Jonah Hex
"Moskéerne er vore kaserner, kuplerne stålhjelme, minareterne bajonetter og de troende vore soldater." Udtalt af Tyrkiets præsident Recep Erdogan.

”Islam vil overtage magten i Europa indenfor få årtier. Vi har fået 50 mill. muslimer ind i Europa. Alle tegn viser, at Allah vil give muslimerne sejr i Europa måske endog uden sværd, geværer og nye erobringer. Vi forvandler Europa til et muslimsk kontinent indenfor få årtier….Europa er i knibe. De bør acceptere at blive muslimsk land indenfor en kort årrække eller erklære muslimerne krig. Hvis Tyrkiet bliver optaget i EU får Europa yderlige 50 millioner muslimer... Muhammed har besejret alle andre religioner. Hvis Jesus var i live, da Muhammed blev sendt, ville han også have fulgt profeten. Alle mennesker skal være muslimer.”(Libyens leder Muamar Gadaffis skelsættende tale til hele Mellemøsten på TV-kanalen Al-Jazeera den 10.4.2006.

Det ser ud til Muammar Gaddafi får ret, naiviteten og dumheden længe leve. De næste generationer må dømme i den her sag, tror ikke på de sender mange kærlige tanker til den venstrefløj der lod alt det her ske.
27.08-2009 | 23:39 af Linda Nielsen
nå ja "måske" vi gør!!!
 
28.08-2009 | 00:18 af Jones Hansen
Hehe kan ik la' være med at grine. Puha JONAH det kan man da kalde at male fanden på væggen, slap nu lidt af, der har været moskeer i DK længe før denne kommer, det eneste der er foreskellen er at denne ligner mere en moske og er større end alle de andre. hehe gå lige i panik
28.08-2009 | 08:23 af Jonah Hex
Jones Hansen (first)

Som jeg skriver de næste generationer må dømme. Jeg er udemærket klar over der findes moskeer i Danmark, har boet i en by med en moskee hvor der blev prædiket had imod kristne. Hvor samtalen i moskeen gik på hvornår muslimer og kristne i Europa skulle i krig imod hinanden. Havde en nabo der kom der i en kort periode, han havde talt imod hadet og den kommende krig, han havde blot fået at vide han ikke var ordentlig muslim og ikke en rigtig mand. Men det er op til de næste generationer at dømme, eftersom det er dem der kommer til at stå med de virkelige konsekvenser og ikke min generation.
28.08-2009 | 08:36 af gitte rasmussen
32 meter op i luften !!!!!!! De er sindssyge, jeg tror det svare næsten til rundetårn i højden. Gad vide hvornår de begynder at sætte højtaler op i København så de kan kalde til bøn, det bliver vel det næste.
 
28.08-2009 | 13:09 af Henrik Jørgensen
Komplet NEJ hertil, grænsen for unaturligheder overskrides.
 
28.08-2009 | 13:14 af Lars Nunnegaard
Moske med minareter højere end rundetårn. Hvad er højest+ Et tordenskrald eller en minaret?
 
28.08-2009 | 13:17 af Steen Hansen
Dette viser med al tydelighed den grundliggende problemstilling i Köbenhavn/Danmark.
Der bliver truffet beslutninger hen over hovedet på borgerne, idet "de" ikke anses for at have nogen mening eller indflydelse.

En så "radikal" ändring i by-billedet er sågar end ikke forelagt för beslutning foretages.

CAN YOU FEEL IT ??
 
28.08-2009 | 13:19 af Lars Nunnegaard
Hvad med høringer omkring kommunalplanen?
 
28.08-2009 | 13:24 af gitte rasmussen
Den har de nok glemt Nunne.:O))))
 
28.08-2009 | 13:25 af Lars Nunnegaard
Gittegram
Troede egentlig , det var lovpligtigt!
 
28.08-2009 | 13:26 af Carsten Svendsen
Det ligner altså et stykke malplaceret 'Disneyland'!
http://jp.dk/indland/kbh/article1797346.ece
28.08-2009 | 13:27 af Lars Nunnegaard
Disneyland after dark?
 
28.08-2009 | 13:29 af Helle Nielsen
Nu er der jo kommunevalg til nov, så mon ikke der er en stor chance for at det bliver taget op hvis ikke lovgivningen er fulgt omkring høringer vedr. kommuneplanen.
28.08-2009 | 13:31 af Lars Nunnegaard
Helle,
Jo det er vist sandsynligt!
 
28.08-2009 | 13:34 af Steen Hansen
Synes faktisk at de 5 medlemmer af borger-repräsentationen bör stille deres mandat frit, idet de ikke önskede at afgive deres stemme.

Hvorfor er de "borger-repräsentanter" ????
 
28.08-2009 | 13:36 af Steen Hansen
bemärk "ändring af lokal-plan", der nu er besluttet.
 
28.08-2009 | 13:37 af Lars Nunnegaard
I 2009 skal landets 98 kommuner være klar med deres første kommunalplaner efter kommunalreformen. Plan09 skal med eksempelprojekter og netværk bidrage til at bringe den kommunale planlægning effektivt ind i det nye årtusind.

Vision:
Kommunalreformen åbner en historisk mulighed for at forny og kvalificere plankulturen i landets kommuner. Med Plan09 er det hensigten at gribe den mulighed og fremme en kommunal planlægning, der

*
har fokus på værdifulde bymiljøer og bebyggelser samt attraktive landskaber som ramme om "det gode liv"
*
bygger på politisk ejerskab og engagement
*
er præget af fagligt professionelle og innovative planlægningsmiljøer


Vidste du at...
offentlig planlægning har fået plads i den nationale kultur-kanon.
Den såkaldte ”Fingerplan”, som blev præsenteret i 1947, og som stadig danner grundlaget for planlægningen i hovedstadsområdet, indgår i den nationale kanon som et af de ti største arkitektoniske værker i Danmark.
Projekt:
I 2009 skal landets 98 kommuner være klar med deres første kommunalplaner efter kommunalreformen - en reform der har betydet store ændringer i de kommunale planlægningsopgaver. Plan09 er et partnerskab mellem Realdania og Miljøministeriets By- og Landskabsstyrelse, der sigter på at udvikle en "værktøjskasse", som kommunerne kan bruge i deres arbejde med at lægge kommunalplaner og udvikle en ny plankultur.

Plan09 har givet økonomisk støtte til en række kommunale eksempelprojekter, som afprøver nye metoder, værktøjer og organisationsformer i planlægningen, og som på den måde giver konkrete erfaringer med en fornyelse af den kommunale planlægning. Samtidig er der i regi af Plan09 etableret et netværk, hvor landets kommuner kan udveksle erfaringer og hente inspiration, og der er udgivet en række pjecer og publikationer, som kan hentes på projetkets hjemmeside http://www.plan09.dk.
 
28.08-2009 | 13:37 af Steen Hansen
Selvfölgelig kan en "ny borger-repräsentation" igen ändre lokal-planen.

Så har vi balladen

:o)
 
28.08-2009 | 13:39 af Lars Nunnegaard
Stenus
Vi elsker ballade. :0))))
 
28.08-2009 | 13:41 af Kristian Mortensen
Jeg håber at Soc og SF vågner op og siger nej til den. Problemet er IKKE at der er folk i DK der er muslimer, det har de selvfølgelig lov til, men som der står i den linkede artikel i JP skal den også bruges til undervisning af iranske diplomatbørn i DK, det er ikke så godt, for det kunne tyde på at der er forbindelser til det iranske præstestyre og måske grupper som HuT, og hvis det fordækt skal bruges til at fremme islamisternes sag så fatter jeg ikke S og SFs positive holdning.
Det barokke er at jeg egentlig godt kan se pointen i at de borgerlige støtter den, for der er nogle underlige vestlige økonomiske interesser i Iran, som jo skal plejes, og med et sådant arnested til fodring af VKO pressen med islamofobisk afledningspropaganda er det da en foræring til VKO og deres bagmænd
 
28.08-2009 | 13:41 af Steen Hansen
Si - senor - :o)
 
28.08-2009 | 13:41 af Helle Nielsen
Nu skal der først laves en lokalplan, som skal sendes i høring, står der i JP. Indtil da kan vi ikke gøre noget som helst, og byggeriet går ikke i gang, før mindst tre fjerdedele af pengene er i banken," siger Bijan Eskandani.

Ifølge ham kommer byggeriet til at koste 40-50 mio. kr., som bliver rejst ved hjælp af donationer, hovedsageligt fra danske muslimer.

Det lyder meget usandsynligt at der ikke skulle komme penge fra Saudi Arabien, de har i årevis har været meget interesseret i moskéer i hele verden og givet mange mio. til dem, og har til gengæld fået installeret imamer osv. efter deres valg, og kalder moskéerne for deres ambassader.
28.08-2009 | 13:44 af Lars Nunnegaard
Helle Nielsen
Enig. Saudierne vil nok betale, som andre steder i Europa og sende deres imamer her op.
 
28.08-2009 | 13:46 af Kristian Mortensen
Ja vesten har jo i den grad også økonomiske interesser i Saudi Arabien og vesten må så tækkes styret i Riyadh med sådanne moskéer
 
28.08-2009 | 14:01 af gitte rasmussen
Hvis deres 'Disneyland' skal stå på Vibevej så skal de nok lige læse lokalplanen for Vibevej fra K0BENHAVNS BYRET den 12. marts 1990
Der bliver da noget at forklare evt. borgere der vil stille spørgsmålstegn ved byggeriet.
http://www.planogarkitektur.dk/upload/pdf-lokalplaner/146.pdf
 
28.08-2009 | 14:12 af Steen Hansen
@Gitte
Det er jo hele essensen.
Ved Köbenhavns Borgerrepräsentation og deres "godkendelse" til udfärdigelse af "ny" lokal-plan, er det politiske spil blev åbnet i en sådan grad, at der ikke fremover kan findes fodslag.
Nu nävnte Nunne og jeg "balladen" - der automatisk vil komme.
 
28.08-2009 | 14:15 af Helle Nielsen
Ja mon ikke, jeg ser frem til en heftig valgkamp til nov. der må være nogen der kan bruge den her sag.
28.08-2009 | 14:17 af gitte rasmussen
Helle. Det kan du være helt sikker på der er.
 
28.08-2009 | 14:17 af Steen Hansen
Så skulle det vel heller ikke väre förste gang, at netop Köbenhavns Borgerrepräsentation skaber "ballade" i Danmarks hovedstad.

Det er min opfattelse, at de er inkompetente og ikke i stand til at varetage deres "mandat"
 
28.08-2009 | 14:20 af Carsten Svendsen
Jeg kunne godt forestille mig, at der i København kom noget svarende til:
http://www.aarhus-mod-moskeen.dk/
28.08-2009 | 14:30 af Helle Nielsen
Ja helt indlysende. Mon ikke det allerede er igang .
28.08-2009 | 14:34 af Kristian Mortensen
I den gruppe "Aarhus mod moskéen er der bla folk som Tomas Kierstein
http://www.dendanskeforening.dk/side3.html
så det er vand på DFs mølle, når S og SF så ubetænksomt støtter dette projekt
 
28.08-2009 | 14:43 af Helle Nielsen
Selvom det i Århus har været Tomas Kierstein ol. der stod for den forening, kan det være der denne gang kommer andre folk til, ellers vil der nok være mange der ikke støtter dem.

Det vil utvivlsomt give DF nogle nemme ekstra stemmer, den mosképlan ligger lige til højrebenet for dem. Men der skal åbenbart laves en ny lokalplan og den skal der vel også være enighed om.
28.08-2009 | 15:35 af Carsten Svendsen
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.