Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Khader klar til at vælte Fogh

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Hvis Ny Alliance bliver tungen på vægtskålen, når stemmerne ved folketingsvalget er talt op, vil Naser Khader starte med at vælte regeringen.

• Fogh: Khader bør vælge side
• Læs tema om valget

27. okt. 2007 kl. 20:30 Niels Kristian Holst
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Niels Kristian Holst
Journalist

- Nyhedsredaktør på Avisen.dk fra marts 2007-

- Jourhavende på DNY fra august 2006 til marts 2007

- Reporter på metroXpress fra september 2001 til august 2006

- Reporter på Ritzaus Bureau fra maj 2001...

Meningsmålingerne har forlængst spået ham en nøgleposition, og den har Ny Alliances leder, Naser Khader, tænkt sig at udnytte.

Hvis ikke VKO-blokken får flertal, vil Khader vælte regeringen. Det skriver JP.dk. 

- Vi vil under ingen omstændigheder acceptere, at regeringen bare fortsætter. De skal starte med at gå af, hvis der ikke er et VKO-flertal, siger Naser Khader til netavisen.

Han skruer samtidig op for valgretorikken. Hvis regeringen skal kunne fortsætte efter en dronningerunde, skal der afgørende indrømmelser til Ny Alliance, lyder det fra Khader. Han er vred over den kritik, som Fogh lancerede tidligere lørdag. Her efterlyste statsministeren et klart svar fra Khader på, hvem Ny Alliance vil støtte efter et valg.

- Jeg mener ikke, jeg kan gøre det mere præcist. Vi peger på ham (Fogh, red.) som kongelig undersøger. Det vil sige, at han er vores statsministerkandidat på politiske betingelser, siger Naser Khader til Jp.dk

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
27.10-2007 | 22:09 af Torben Petersen
Patetisk steffeng40. Et valg til Foketinget går ud på at sælge holdninger og planer troværdigt. Med den spand lopper som nu er introduceret for vælgerne af NA, bliver det alene op til vælgerne af afgøre om de tror på NA s varedeklaration eller ej. Og om de tiltror den strategi som NA nu aftvinger vælgerne, virkelig skal være omdrejningspunkt for dansk politik i en firårig tillidsperiode.  

NA er sat i Verden af to grunde: Naser kunne ikke få sin vilje i Det radikale Venstre. Og Naser ønsker, i forlængelse af det skibbrudne Demokratiske Muslimer at fastholde sin personlige attitude i dansk offentlighed som betydende .

Det er og bliver vælgerne der afgør om Naser er så betydende som han selv mener at være. En ting er sikkert: Der er ikke goodwill nok til en Kharder-placering der fremturer og stiller ultimative krav. Ikke i Danmark. Ikke endnu. Og slet ikke hos den nuværende statsminister.
 
 
27.10-2007 | 22:17 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.10-2007 | 22:56 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.10-2007 | 23:02 af Erik Willumsgaard
@John Andersen - Hvis du har fået den opfattelse, at "Det lyder somom NA indeholder (skal indeholde) ALLE synspunkter", har du vist fulgt meget dårligt med? Alle står jo bag partiprogammet. Men der er jo nuancer, her, som i andre partier. Forskellen er, at i NA skal de ikke holdes skjult. Gå du bare ind på hjemmesiden og download hele partiprogrammet, så er der ikke så meget at være i tvivl om!
 
 
27.10-2007 | 23:30 af Peter Hansen
Bruce1

Jeg var ikke klar over at enhedslisten forventede at stille med en statsministerkandidat.

Prøv nu at vende dig til, at man i en valgkamp skal kunne argumentere for sine synspunkter hvis man vil samle vælgerne bag sig.

Dum retorik ser ikke ud til at hjælpe jer denne gang.
 
28.10-2007 | 00:26 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 00:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 00:51 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 00:53 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 05:55 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 08:03 af Peter Jespersen
Så vil jeg håbe at han rent faktisk udviser mod og mandshjerte og gør det.
 
28.10-2007 | 08:10 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 08:16 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 09:43 af Jørgen Mikkelsen
Khader:

Hvis Ny Alliance bliver tungen på vægtskålen, når stemmerne ved folketingsvalget er talt op, vil Naser Khader starte med at vælte regeringen.

Svar:

Endelig klar tale fra en person man ellers ikke kunne forvente det af.

Nu ved du det Anders Fogh og alle vælgere. Valget står imellem en borgerlig regering med styr på sager eller politisk og økonomisk kaos med Helle, Frank Aaen og Asmma. Herfeter kan det brede Danmark vel ikke være i tvivl længere.
 
 
28.10-2007 | 09:53 af Jørgen Mikkelsen
Men den tilslutning der, er til Ny Alliance kommer det vist til at knibe med kandidater. Jeg har fundet en der burde kunne bruges. Initiativrig, veltalende, og giver udtryk for en holdning som de øvrige katdisser burde kunne gå ind for. Det lyder i hvert fald som noget vi har hørt før http://www.grineflip.dk/film/blablabla/
 
 
28.10-2007 | 09:58 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 10:00 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 10:03 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 10:05 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 10:06 af Emil Andersen
Den lille lede Nasser gør jo bare de der står i ders koran: lyver for de vandtro. Efter valget får vi hans rigtige andsigt.

Emil
 
28.10-2007 | 10:53 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 11:21 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 11:28 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 11:30 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 11:34 af Claus Piculell
Khader er en farlig mand , syntes Bendt Bendtsen at mene, da han advarede mod at stemme på Ny Alliance. Knap en dag før havde Fogh krævet af Khader, at han skulle ”vælge side” - selv om Ny Alliance har peget på ham som leder af en dronningerunde. Og allerede i valgkampens første dage truede Pia med, at uden endnu et rent VOK-flertal ville der komme et hurtigt nyvalg – et omvalg .

Læs mere på min blog i artiklen "Valg-007: Regeringen i ren panik?":

http://kortlink.dk/valg-007-04/4cmh

vh CP
 
 
28.10-2007 | 12:33 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 12:41 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 13:06 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 13:23 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 13:28 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 13:30 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 13:31 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.10-2007 | 22:08 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.10-2007 | 21:49 af steffeng40
Ikke alene er det i orden, hvad Khader gør, det er sådan, man altid burde gøre efter et valg.

Der er intet som helst udemokratisk i afvigende holdninger indenfor et parti, faktisk er ethvert medlem af Folketinget netop alene bundet af sin overbevisning. Så det er de medlemmer, der sjakrer med den personlige indstilling for partiledelsens skyld, der er på afveje.
 
27.10-2007 | 21:41 af Torben Petersen
Erik Willumsgaard.

Joooeee...det står også på varedeklarationerne hvad produktet indeholder. Men de færreste ønsker at betale for en mercedes, hvis de kommer ud at køre i en scoda...
 
 
27.10-2007 | 21:41 af Erik Willumsgaard
Undskyld, Skandale, men hvad er det for nogle mange forskellige holdninger på én gang, som du referer til? Mht. mærkesager bliver de nævnt jævnligt, og der er et helt særligt menupunkt med mærkesager. Jeg synes bestemt ikke vi er mere uklare på det punkt end andre partier.

@Torben Petersen - jeg synes det er sort tale, og forstår nada
 
 
27.10-2007 | 21:28 af Torben Petersen
Naser skylder trods alt den nuværende justitsminister den indrømmede døgnbeskyttelse mod islazistieks attentatforsøg. Så lidt hen ad vejen kunne man velsagtens have forvente lidt NA-ser-loyalitet. Når det er sagt tror jeg egentlig ikke, at statsministeren er indstillet på at lege eksotiske bazar -lege med Kharder, som situationen ser ud...
 
 
27.10-2007 | 21:26 af Lars Nielsen
En stemme på Ny Alliance bliver til en stemme på Asmaa Abdol Hamid.
 
 
27.10-2007 | 21:25 af Skandale
@Erik Willumsgaard,

Det kan lyde meget smukt altsammen. Men jeg synes ikke, det er befordrende for demokratiet, at et parti har så mange forskellige holdninger på en gang.

Khaders opråb om, at Fogh skal vælge mellem NA og DF er jo sort. Det svarer til at bede Thorning svare på, om hun vil samarbejde med Ø eller de radikale.

Hvorfor fremlægger man ikke bare sin egen politik og ikke alt det der pjat med, hvem man vil holde ud.

Jeg vil meget gerne høre NA svare på, hvad der er vigtigst for dem. Er det asylpolitik. Er det skattepolitik? Noget tredje? Man kan ikke ville alt. Med mindre man får 90 mandater. Så hvad er det vigtigste område, partiet skal have indflydelse på?
 
 
27.10-2007 | 21:24 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.10-2007 | 21:20 af Erik Willumsgaard
@Pacs - Synes du ikke din bekymring for folkestyret pga. NA lyder lidt skinger, og hvorfor er du mere usikker mht. hvem, som tegner NA i forskellige sager end i andre partier?

Og, hvorfor skulle ingen ane, hvad vi står for? Du kan gå ind på hjemmesiden og læse hele det omfattende partiprogram.

Jeg er i øvrigt helt enig med Ras57 i, at der intet nyt er overhovedet i Naser Khaders udmelding. Det er det samme, som vi har sagt i flere måneder.
 
 
27.10-2007 | 21:14 af Bruce1
Nu viser han så sit sande ansigt, jeg vidste han ikke var til at stole på, vi har jo med gamle Radikale folk at gøre. Valget er enkelt nu, DF skal styrkes, så stem DF. Flovt at så mange lader sig lurendreje af en folkeforfører som Khader, folket vil jo have en stram udlændingepolitik, hvordan pokker kan valget så overhovedet pludseligt være svært...?  Med S, NA og R får danskerne det svært, og fremfor alt usikkert fremover.
 
 
27.10-2007 | 21:14 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.10-2007 | 21:14 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.10-2007 | 21:08 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.10-2007 | 20:52 af Torben Petersen
Erik Willumsgaard

Jeg mener af NA gør vælgerne en voldsom tjeneste ved klart at melde ud nu. Tak for det. Resten følger i form af systematisk afklædning. Et ufrivilligt strip-show med NA som hovedatraktion.
 
 
27.10-2007 | 20:49 af Erik Willumsgaard
@Torben Petersen

Nogle partier bliver kritiseret for at være synonyme med én person og at være topstyrede. Når man så endelig har et parti med flere markante profiler og plads til at have selvstændige meninger, er det også lige pludselig et kæmpe problem. Eller hva´?
 
 
27.10-2007 | 20:47 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.10-2007 | 20:43 af Torben Petersen
Gad vide hvilke politiske præmisser der bliver tale om? Jørgen Poulsens, Nasers, Kolinds, Seebergs, Samuelsens eller...? Der synes et tegne sig en paralelbilled af det som gidseltagere benytter sig af: Stigende krav i takt med udvist imødekommenhed eller udvist blødsødenhed.
 
 
28.10-2007 | 13:36 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 13:51 af Rojser
Jeg kan ikke få øje på nyhedsværdien af denne artikel - NA har fra dag et proklameret, at det gjaldt om at minimere DF s indflydelse og så er man jo nødt til at vælte Fogh.
 
28.10-2007 | 14:57 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 15:01 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 16:29 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 16:53 af jesusmohammed
Jeg syntes, at det er flot af Khader, at melde ud, som han har gjort. Hvis nogen mener, at de ikke forstår, hvad han og partiet mener, så er det ikke Khader, men dem selv, der har et problem.

Jeg stemmer ikke på Khader, men jeg synes, at han er en dygtig mand, der kun vil blive bedre og bedre.

Højrefløjsvælgerne, der for få dage siden næsten ikke kunne få armene ned af begejstring, står nu og klaprer med tænderne, ja nogle er lige ved at tabe de forlorne, for hvad nu, hvad sker der. Vil han hjælpe os, eller ikke? Vi anser ham kun som en dum muslim, men derfor kunne han da godt hjælpe os. Når han har hjulpet os, kan vi jo bare smide ham ud, sammen med alle de andre muslimer!

Heldigvis kan NA. og DF ikke være i stue sammen. Så Mogens får travlt med at løbe Zig Zag, hvis han skal have noget igennem, hvis han får lov, til at være statsminister igen, guderne forbyde det.

Bruce 1. Nu viser Khader sit sande ansigt. Tja det kan du jo mene, og nu hvor du ikke er sikker på, at han vil støtte din fløj, så er han en, der vil lurendreje vælgerne. Hold nu op Bruce 1, alle her på bloggen, ved hvor du står politisk, men kunne man nu få ham til at støtte din dårlige fløj, ja så kunne du godt bruge ham til det.

Han er ikke dansker, han er muslim, og ham vil du samarbejde med, for at holde Fogh på statsministertaburetten, du prosistruerer dig lige nu! Alle ved, at du hader muslimer, men nu vil du nærmest slikke Khader et vist sted, for at holde røven oppe på en uduelig regering, for du ved jo også, at når den borgerlige regering falder, så falder DF endnu mere, ja de ryger ud for al medflydelse.

vibeke pedersen, Åh vis nu storsind og hjælp os mod de forfærdelige socialdemokrater, og de Ååååh og de grimme,grimme, nej jeg tør ikke nævne navnene, på dem der ligger længere ude til venstre, gys, gys. Men jeg har været i Strassburg og................................. Nu ingen mudderkastning min søde ven, det må ikke smuldre for os! Mener du for Khader og dig, eller mener du for den borgerlige regering og dig? Bendt Bendten synes jo også, at Khader er en farlig mand, (sværd i hånd og koranen i bukserne). Hvordan skulle de dog kunne samarbejde?? Nå, men betjenten skal vel også snart ud, for at fange cykeltyve igen, han ku" vist trænge til lidt motion, går han ikke, og bliver lidt småfed?

Peter, jeg er nu mere tryg ved, at det måske bliver Khader, og ikke dig, der måske skal bestemme, hvem der skal være statsminister, i "vores" land!

Svend Børge, du kommer som altid frem, med dårlige bemærkninger, prøv dog om du kan finde lidt, der er lidt kød på! De får for meget tid i TV, derfor skal de ud af landet. Barnesnak, børnelogik, har du fået lov, af far og mor, at låne computeren? Hvis det viser sig, at du er voksen, så må jeg desværre sige til dig, st du er snotdum!!!

Emil Andersen, du må have fået noget, til at standse din hjernecelle, da den var på vej, hen for at få sandheden,og så kunne du ikke huske, at du ville skrive, den lille lede Emil mener, at Khader hører med, til de muslimer, man kan stole på.

Stem dansk,selv om du tilhører højrefløjen, behøver du ikke skrive perkere! der er i det hele taget ikke noget, der hedder perkere, de findes kun i højresnoedes syge hjerner.

Jørgen, du har advaret Fogh mod de forkerte mennesker. Du skriver: en borgerlig regering, med styr på sager! Jeg spørger, hvilke sager?

Du skriver politisk og økonomisk kaos, med Helle Frank Aaen og Asmaa, er der ikke nogen, du har glemt? Endda nogle vigtige nogen! Du er uvederhæftig!

Thomas Rasmussen, Hvis NA er et sammenrend af landsbytosser, på en skala fra 1-100, hvor skal vi så placere dig? Nå ja, vi kan jo bare køre videre på minussiden, så skalaen gå fra minus 10000-100.

Andrea, beklager at jeg må sige det, men det er altså dig, der er et flop! Alle I NA"s top er kloge og forstandige mennesker.

Poul P, skrækken lyser ud af dig, tænk at nogle i din familie, ved en fejl skulle komme til at stemme på Na, du må skynde dig ud til dem alle, og tage derfra, når skrækken lyser i deres øjne, når du er væk, vil de fleste, grine røven i laser, for de er nok en lille smule klogere, end du er.

Strangelove, Hvis e stemme på Khaser, bliver til en stemme påHelle, som du retteligt burde skrive i stedet for en stemme til asmaa, men du bruger jo den samme fremgangsmåde hver gang, skræmme, skræmme.

Ja der var jo meget mere, der kunne siges.

Til Khader, du er en af de dygtiske, politikere, der er tonet frem i lang tid. Jeg ønsker dig et godt valg!

Helle Thorning, du har det, der skal til, for at lede dette land, mange år fremover, vi,her i familien, svigter dig aldrig, vi står bag dig i lyst og nød. GO FOR IT HELLE!!!!!
 
28.10-2007 | 17:01 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 17:05 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 17:36 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 18:46 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 18:59 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 18:59 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 19:37 af steffeng40
Så forsøgte også den uartikulerede højrefløj at gylpe.
 
28.10-2007 | 19:43 af Bruce1
jesusm, jeg hader ikke muslimer jeg hader islam, disse mennesker skal hjælpes på rette ud af deres farlige Middelaldertro og på rette køl, for vor alles skyld. og rent politiks, så vil Khader muligvise hælde til Helle og har han sådanne tanker er han pt. Danmarks farligste mand.
 
 
28.10-2007 | 20:11 af Bruce1
Hvordan kan en kvinde komme fra ingenting, Thorning, og forvente at blive landets statsminister? Hun har nul erfaring, er totalt ukendt, snakker kun sort robotsnak om velfærd og appellerer til den laveste fællesnævner med sit indstuderede følelsesporno. Aldeles uegnet til magt og ledelse, som alle landsbytosse sosser.
 
 
28.10-2007 | 21:10 af Erik Willumsgaard
Det er en fryd at se panikken brede sig hos VKO, fordi vi i NA ikke bare lader Fogh få en walk-over. Fordi vi mener, der først skal forhandles et politisk grundlag for en regeringsdannelse.

Hvis valget resulterer i et "kludetæppe-folketing", hvor det ikke kun drejer sig om, at Fogh (med Bendtsen i baglommen) bliver enig med Kristian Thulesen-Dahl, men om det samarbejdende folkestyre, er det ikke helt spildt, at vi fik Ny Alliance på scenen!
 
 
28.10-2007 | 21:23 af Rojser
Man kunne tro, at Fogh og Bendtsens advarsler mod at stemme på NA ikke ligefrem er med til at gøre Khader mere medgørlig, når der skal forhandles regeringsgrundlag. Er de virkelig så desperate, at de vil risikere at skubbe Khader fra sig? Som det ser ud nu, er der jo ikke en kinamands chance for, at VKO bare kan køre videre "as usual", og det vil nok være lettere at hive en kamel gennem et nåleøje end at få Khader og Pia K. til at arbejde sammen. Er der nogen, der kan give mig en god forklaring på disse, for mig at se, noget underlige udmeldinger fra Fogh og Bendtsen?
 
28.10-2007 | 21:32 af Bruce1
DF får nok 30+ mandater, så panikken er ikke specielt stor, valgenes meningsmålinger ang. DF kan man ALDRIG regne med...tænk det troede jeg I havde fået lært...
 
 
28.10-2007 | 22:33 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.10-2007 | 23:09 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.10-2007 | 02:17 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.10-2007 | 02:25 af Erik Willumsgaard
@Rojser - god pointe der! Når Fogh og Bendtsen ender med at være afhængige af NA s stemmer, hvis de vil have nok en tur i ministerbilen, ville det jo nok være passende med en lidt bedre tone!
 
 
29.10-2007 | 02:31 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.10-2007 | 10:58 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.10-2007 | 15:33 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.10-2007 | 15:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites