Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Kendt søgemaskine begæret konkurs

Start et spil på Spigo.dk
Spil

De Gule Sider er blevet begæret konkurs. Mange medarbejdere risikere nu, at miste deres stilling.

25. nov. 2011 kl. 17:51 Kristian Østerby Jepsen
Foto: Colourbox
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Kristian Østerby Jepsen

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

Ejeren af De Gule Sider, European Directories, har valgt at erklære den danske søgeforretning konkurs.

European Directories er en af Europas største medievirksomheder, men man har valgt at stoppe pengestrømmen til den underskudsramte danske datter og i stedet begære forretningen konkurs.

"De Gule Sider har været igennem en rekonstruktion det sidste halvandet år. Men vores moderselskab har ikke fremadrettet været i stand til at supplere os med kapital. Nu er der indgivet konkursbegæring," forklarer adm. direktør for De Gule Sider Henrik Dyring til Børsen.

Konkursen betyder, at 250 ansattes fremtid er nu usikker.

"Der er ingen tvivl om, at det vil koste et antal arbejdspladser, men vi ved endnu ikke hvor mange," siger Henrik Dyring.

Man vil nu forsøge at sælge flere dele af forretningen fra - det gælder brandet De Gule Sider, den onlinebaserede søgemaskine degulesider.dk samt datanetværket NN Markedsdata.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
26.11-2011 | 21:43 af Johannes Aagaard
Fedt er det på den ene side, at vi så fremover for de latterlige telefonbøger.

Trist er det, at netop telefonbøgerne er det sindbillede på ledelsens manglende dømmekraft, der forårsager, at mange medarbejdere kastets ud i arbejdsløshed.
 
06.12-2011 | 21:32 af Per Hansen
Det kan jeg leve med.
Da jeg og min kone startede et mindre fritidsfirma sendte de en regning på flere tusinde kroner for optagelse på hjemmesiden og på nettet. De havde ringet til os, men vi viste ingen interesse.
Det var ikke nemt at slippe for at betale.
Så det er svært at begræde disse annoncehajers exit.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites