Over hele Skandinavien slår politiet lige nu til i en storstilet jagt på børnepornoforbrydere. Ikke færre end 81 adresser har fået uventet besøg af politiet, heraf 20 i Danmark. 18 mænd er allerede anholdt.
"Vi har længe overvåget distributører af børneporno, som gør brug af fildelingstjenester. Tirsdag morgen har vi valgt at slå til i hele Skandinavien," siger chef for Rigspolitiets særlige IT-afdeling, NITEC, Søren Thomassen, til DR Nyheder.
De besøgte adresser er blevet intenst overvåget over internettet siden april, og beboerne mistænkes for at forbruge og distribuere børneporno på internettet.
Aktionen har været tophemmelig af flere grunde. Først og fremmest for at forhindre at de pædofile fik nys om politiarbejdet og slettede bevismateriale.
Derudover for at beskytte de pædofile, da synlige politiaktioner ofte udløser vrede og efterfølgende selvtægt i lokalsamfundet mod de pædofile og deres familier.
Selv om de fleste billeder er af børn fra Østeuropa og Sydøstasien, leder politiet også efter skandinaviske børn, der er blevet misbrugt som led i de pornografiske optagelser.
Aktionen rammer skandinaviske pædofile i alle aldersgrupper og samfundslag.
Den koordinerede nordiske operation går under navnet 'Viking', og 10 ud af de 12 danske politikredse er involveret. Kun områderne dækket af Midt- og Vestsjællands politi og Syd og Sønderjyllands politi har ikke været indblandet.