Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet torsdag den 18. marts 2010, kl. 13:35 og opdateret kl. 14:22
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Hvordan skal regningen betales? Det kan de konservative og Socialdemokraterne absolut ikke blive enige om
Hvordan skal regningen betales? Det kan de konservative og Socialdemokraterne absolut ikke blive enige om (Foto: www.colourbox.com)

K revser røde skattestigninger

Socialdemokraternes tanker om at lade skatterne stige får de konservative til at se rødt.

Skattestoppet er en saga blot, hvis Socialdemokraterne kommer til magten her i landet. De rige samt spekulanterne skal i større grad være med til at fylde en statskasse, hvor bunden er gået ud, fortæller Helle Thorning-Schmidt (S) i dag.

Hun lover samtidig, at partiet inden længe vil fremsætte et præcist forslag til finansiering af deres planer.

Forslaget falder i dårlig jord hos det ene regeringsparti.

"Det synes jeg er meget uansvarligt. Enhver, der har fulgt med, ved, at vi står i en historisk økonomisk krise, som vi skal have overvundet. Og det eneste svar vi hører fra Socialdemokraterne og SF er, 'brug flere penge'," siger finans- og skatteordfører hos de konservative, Mike Legarth, til Newspaq.

I stedet har Det Konservative Folkeparti helt andre tanker om, hvordan man kan spare på budgettet. Regeringen har netop fremført et forslag om en spareplan til 31 milliarder kroner, og det regnestykke kan se cirka sådan her ud.

"Vi sparer 12-13 milliarder kroner ved at have nulvækst i kommunerne. Fra 13-24 milliarder skal vi finde på overførsler og subsidier. Der har vi peget på førtidspensioner og SU, men det kan også være andre ting. Fra de 24 til de 31milliareder kroner skal vi efterfølgende have specificeret, hvordan de skal findes, og det kan være reformpolitik," fortæller Mike Legarth.

Samtidig frygter Mike Legarth, at Danmark på sigt går rabundus, hvis skatterne får lov at stige.

"Vi forringer vores konkurrenceevne, hvis vi hæver skatterne. Det betyder, at de varer, vores virksomheder producerer, bliver dyrere. Så sælger man mindre, og så kommer der færre penge i statskassen. Så det er den direkte rute udover den økonomiske afgrund," slutter han til Newspaq.

18.03-2010 | 14:15 af Kristian Mortensen
Mike Legarth den stygge græsk-armand.
Hans forslag minder mest af alt om den politik der har ført Grækenland på falittens rand og ud i kaos. skattelettelser til de rigeste og konstante nedskæringer i det offentlige
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.