Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Josef Fritzl græder sig i søvn

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Josef Fritzl holdt sin egen datter fanget i sin kælder i 24 år. Nu nægter han at forlade sin fængselscelle og græder sig i søvn om natten.

20. maj 2008 kl. 18:37 Maria Thuesen Bleeg
Del på Facebook

Josef Fritzl er psykisk nedbrudt.

Han nægter at forlade sin celle, og det eneste, han taler om, er at se sin familie igen. Så han kan undskylde. Det skriver avisen The Mirror, der har talt med en fængselsbetjent i St. Poelten-fængslet, hvor Fritzl opholder sig.

Josef Fritzl holdt sin egen datter fanget i sin kælder i 24 år, og den 73-årige mand voldtog systematisk Elisabeth Fritzl og fik syv børn med hende.

Da Josef Fritzl blev fanget, viste han ingen tegn på anger, men fremstod i stedet som en kold og kynisk mand. Men nu har han fået symptomer på depression og nægter at forlade sin celle for at gå den daglige tur i gården.

Græder hele natten

»Da han ankom, virkede han arrogant og angrede ikke. Men nu er han en knust mand. Han græder hele natten og har tabt en masse vægt – han er ved at forsvinde helt,« siger den anonyme betjent. Josef Fritzl taler kun om at se sin kone, Rosemarie, datteren Elisabeth og deres fælles børn.

»Han fortalte sin advokat, at han vil se sin familie igen. Han vil gerne forklare dem tingene og se, hvordan de har det. Han er bekymret for dem. Det er ironisk,« siger betjenten.

Kun én person har besøgt Josef Fritzl i fængslet, og det er et ukendt familiemedlem. Datteren Elisabeth, der blev holdt fanget i 24 år, har tidligere udtalt, at hun aldrig vil se Josef Fritzl igen.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
20.05-2008 | 18:55 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.05-2008 | 19:15 af Jørn
@Husvild

I dén grad - møgdyr!!
 
20.05-2008 | 19:22 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.05-2008 | 19:25 af Bruce1
Ja, han smager for første gang sin egen medicin...
 
 
20.05-2008 | 19:30 af kusse-karl
du lugter af gamel tapetklister som en kat har slikket på mand !!!
 
20.05-2008 | 20:04 af Fynboen
"DOMMEN HØRER MIG TIL", siger Herren!

Vi ved ikke, om Josef Fritzls anger er bondeanger eller oprigtig anger, og når vi ikke ved det, tilkommer det os heller ikke at dømme om det.

Selv om den endelige Dom tilhører Herren, har vi mennesker både ret og pligt til at stille J. Fritzl for en jordisk domstol.

Selv om jeg principielt er modstander af dødsstraf, er jeg - som så mange andre nok også er det - af den opfattelse, at om nogen fortjener dødsstraf, så er det så sandelig Josef Fritzl!

Og helt nøgternt sagt: Hvad har den mand egentlig ud af at leve videre...!?

Nu har vi som sagt ikke dødsstraf, heller ikke i Østrig, så mindstekravet til menneskelig RETFÆRDIGHED (i modsætning til Guddommelig nåde) må derfor efter min mening være, at J. Fritzl tvinges til at tilbringe resten at sine dage på samme vis, som han i 24 år fordømte sit eget kød og blod til at gøre det: I FÆNGSEL (dog med dagslys - intet moderne fængsel er nemlig et sort hul, hvor end ikke solens livsgivende stråler trænger ned...).

Henrik Ilskov-Jensen
 
20.05-2008 | 20:13 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.05-2008 | 20:18 af Fynboen
Til Kurt:

Retssamfundet beskæftiger sig så absolut med begrebet "hævn"; men kalder det blot noget andet: "Den almindelige retsfølelse", for eksempel...

Henrik Ilskov-Jensen
 
20.05-2008 | 20:23 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.05-2008 | 20:30 af absabs Rugis
Mandslingen græder fordi han ikke har kontrol over sin familie længere. Eller kontrol over noget som helst for den sags skyld.

Jeg er normalt ikke hævngerrig og går ind for humane straffe. Men i det her tilfælde er det LIGE før, jeg fryder mig over hans misere. Og ønsker ham intet godt.
 
 
20.05-2008 | 21:14 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.05-2008 | 21:24 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.05-2008 | 21:55 af Bruce1
Mon ikke der nok skal være et par forvirrede damer der ønsker ham som penneven, nogen tiltrækkes af disse sadistiske typer da det jo er på sikker afstand.
 
 
20.05-2008 | 22:06 af Inkognito
nægter han at forlade sin fængselscelle ????

Kan han SÅ komme ud!!!!!!  (ha ha, så let narer han os ikke)

Han skulle selv indespæres i sin egen kælder. Det er jo bevist at man kan være der helt uden at nogen bliver generet af det. Så man kan udleje resten af huset og give overskudet til datteren og hendes børn som en lille kompensation for deres lidelser.
 
21.05-2008 | 01:28 af mikkel
dødstraf vil være for mild en dom til den djævel han er og håber han skal sidde i fængsel resten af sit liv og at han bliver meget gammel men desværre er han nokv for gammel til at sidde ret mange år i fængsel
 
21.05-2008 | 08:23 af mette
han er selv skyld i det, og han fortjener at lide, mere end nogen anden. han fortjener ikke at se sin datter eller børnene igen. han burde sidde i den celle indtil den dag han dør!
 
21.05-2008 | 16:46 af sasha renate
den eneste grund til at han ikke forlader sin celle er da at han ville få bank hvis han gjorde...
 
22.05-2008 | 12:01 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
22.05-2008 | 12:04 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
22.05-2008 | 12:35 af bojac
dødsstraf er for nemt for ham, sæt ham i en gabestok på byens torv, så skal han nok få sin straf, det svin.
 
22.05-2008 | 12:43 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
22.05-2008 | 16:27 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
12.06-2008 | 20:59 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
13.07-2008 | 09:54 af vera madsen
Det oplyses fra den engelske avis Sonday Mirror, at denn Frizls vil skrive og få udgivet sine erindringer om de 25 år han holdt sin datter og børn indespærret i kælderen.
Viser det sig at dette er rigtigt, udgives disse erindringer " lad dette ikke ske" håber jeg at alle i anstændighedens navn afholder sig fra så meget som at tænke på at købe udgivelsen.
Manden skal vel ikke også tjene på sin forbrydelse mod sin egen fanilie, og at den stakkels Elisabeth skal udstilles på den måde verden over er umenneskeligt.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites