Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet tirsdag den 4. maj 2010, kl. 05:03 og opdateret kl. 14:41
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this

Jøder bliver jaget vildt i København

Antisemitiske grupper chikanerer landets jøder så meget, at det nogle steder kan være decideret farligt at bære kalot.

Er man jøde, skal man undgå at tage kalotten på, hvis turen går forbi Nørrebro i København.

Risikoen for at blive overfaldet er simpelthen så stor, at formanden for Mosaisk Trossamfund, Finn Schwarz, fraråder sine medlemmer at iføre sig den religiøse hovedbeklædning, når de færdes på Nørrebro.

"Så sent som den 1. maj blev en ung, jødisk mand spurgt, om han var jøde og derefter overfaldet. Så jeg vil ikke tilråde, at man går med kalot ned ad Nørrebrogade," siger Finn Schwarz til Nyhedsbureauet Newspaq.

Han er ked af, at danske jøder bliver nødt til at tage deres forholdsregler, fordi der er en gruppe danskere med anden etnisk baggrund, der har et hadsk syn på jøderne.

"Danske jøder skal selvfølgelig kunne gå på gaden uden at blive angrebet eller chikaneret, ligesom en hvilken som helst anden borger har ret til. I Danmark har man besluttet, at vi ikke angriber folk på grund af deres etniske eller religiøse baggrund. Men det er bare ikke det, der er tilfældet. For der en lille gruppe, der ikke forstår, hvad der er rigtigt eller forkert," siger formanden.

På Facebook findes gruppen 'Fuucking jøder', som 160 personer har angivet, at de 'synes godt om'. Og i Københavns Kommune er man da også opmærksom på problematikken.

"Det er selvfølgelig dybt usmageligt, men det bekræfter jo meget godt den tendens, vi desværre oplever, at der i visse indvandrermiljøer er en meget stærk antisemitisme, og at det nogle steder i København er forbundet med fare at være jøde," siger Lars Aslan Rasmussen fra Socialdemokraternes borgerrepræsentation i Københavns Kommune, til Newspaq.

Han vil nu have sat en kampagne i gang, så man som jøde trygt kan færdes blandt arabiske grupper.

"Vi skal have startet en kampagne i både skoler og institutioner, men også i de klubber hvor mange arabiske unge går. For jødehadet er centreret i de arabiske miljøer," siger han.

Også på Christiansborg er man i chok over, at danske jøder bliver nødt til at gå uden kalot for at undgå at blive antastet.

"Det er rigtig skidt. Vi må sikre, at man i skolerne bliver gjort opmærksomme på, at det altså er tilladt at gå med en kalot og ikke mindst undervise i jødernes fortid og om Anden Verdenskrig, hvor de var jaget vildt," siger Peter Skaarup, integrationsordfører i Dansk Folkeparti, til Newspaq.

 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.