Arbejdsløsheden blandt unge er steget markant det seneste stykke tid. Men de mange nyuddannede, som trækker et nummer på Jobcentret i håb om at komme videre, får ofte ikke den hjælp, de har krav på.
Faktisk er det kun 42 procent af de unge under 30 år, der får et tilbud om aktivering til tiden, mens tallet for resten af de ledige i januar var 58 procent.
Det viser en beregning, som AE-Rådet har foretaget på baggrund af tal fra Beskæftigelsesministeriet, skriver Børsen.
"Det er ganske alvorligt, når under halvdelen af de unge arbejdsløse ikke aktivers til tiden, og at det blandt kernearbejdere på arbejdsmarkedet, 30-59-årige, kun er to tredjedele, der aktiveres til tiden," siger direktør i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, Lars Andersen, til avisen.
Problemet med den manglende aktivering er bl.a., at erfaringerne viser, at tidlig aktivering øger motivationen for at søge nyt job. Derfor er det også et vigtigt område at have fokus på, mener beskæftigelsesminister Inger Støjberg (V).
"Det er afgørende for mig, at vi har fokus på en tidlig indsats, så ingen unge går rundt på offentlig forsørgelse," siger hun og regner med, at jobcentrene nok skal få rettet op på "rettidigheden".
Fra næste år vil det koste på kommunernes refusion af dagpengeudgifter, hvis de ikke lever op til lovkravene.