Administration 

Job-firmaers fede fidus: Ansætter arbejdsløse


(Foto: Foto: Colourbox)

Private jobfirmaer scorer bonus på at skaffe ledige aktivering eller job hos dem selv. Ekspert kaldet det en smart fidus, mens fagforeninger er bekymrede.

Når en arbejdsløs tropper op til kontrolsamtale hos et privat jobfirma, kan jobkonsulenten meget vel være sidekammeraten fra sidste uges kursus i CV-skrivning.

Det er udbredt blandt de såkaldt anden aktører at skaffe arbejdsløse i aktivering eller job hos dem selv. Og når de gør det, vanker der større bonus fra kommunen.

Ifølge brugerne af Avisen.dk's Facebook-gruppe 'Arbejdsløse er ikke idioter' er det normalt at støde på jobkonsulenter, der indtil for nylig selv var tilknyttet jobfirmaet som ledige.

For eksempel mødte en bruger fire jobkonsulenter hos jobfirmaet Integro i Frederikssund, der alle var rekrutteret fra de lediges rækker.

Avisen.dk har foretaget en rundspørge blandt 28 jobfirmaer. Kun syv har ønsket at svare på, hvor mange af deres "egne" ledige, de har har ansat i job, løntilskud eller virksomhedspraktik.

De syv jobfirmaer har tilsammen 527 ansatte eller aktiverede. 39 af dem har de fundet i deres egne arbejdsløshedskøer.

Ekspert: En økonomisk fidus

75 procent af indtjeningen for private jobfirmaer afhænger af, om de får sat de arbejdsløse i sving. Et rigtigt job udløser fuld bonus fra kommunen, mens løntilskud udløser halv bonus.

Arbejdsmarkedsforsker Flemming Larsen fra Aalborg Universitet kalder jobfirmaernes rekruttering i egne rækker for ”en økonomisk fidus”.

”Udover den oplagte mulighed for at spotte en ny talentfuld medarbejder via egne forløb, så kan den anden aktør have et økonomisk incitament til at ansætte de ledige, de har til opgave at få i arbejde,” siger Flemming Larsen, der er lektor ved Center for Arbejdsmarkedsforskning.

Fagforening: Lugter langt væk af kassetænkning

De private jobfirmaer nyder generelt ikke stor respekt blandt fagforeningerne, og her kigger flere skævt til rekrutteringsfidusen.

"Der har længe været en mærkelig trafik i den retning. Og jeg er bange for, at det styrker den generelle opfattelse af, at mødet med jobfirmaets medarbejdere er nedladende, ligegyldigt og formålsløst," siger Bettina Post, der er formand for Dansk Socialrådgiverforening.

De højtuddannede DJØF'ere skal ifølge loven sluses direkte ud til en privat aktør, når de går arbejdsløse. Men en undersøgelse blandt 1.640 ledige medlemmer viser, at 53 procent ikke finder indsatsen kompetent. Arbejdsmarkedspolitisk chef Lars Munck vurderer, at rekrutteringen af personale direkte fra egne stolerækker går ud over kvaliteten i beskæftigelsesindsatsen.

"Selvfølgelig får man øje på nye talenter, når man beskæftiger sig med ledige. Men det er bekymrende, hvis det forekommer i bredt omfang, og det lugter langt væk af kassetænkning," siger han.

Problematikken vækker også bekymring i HK Kommunal, der repræsenterer mange af de medarbejdere, der arbejder på jobcentre og i private jobfirmaer.

"Der er i forvejen for meget spekulation i arbejdsløse. Det er problematisk, hvis der også spekuleres i at ansætte og aktivere ledige hos de private aktører. Det er en problemstilling, vi vil tage op i HK," siger Jan Bolvig, der er næstformand i beskæftigelsesudvalget.

Jobcentre kender også fidusen

Også i de kommunale jobcentre bliver ledige stole i stor stil fyldt op med arbejdsløse, som jobcentrene har til formål at få i arbejde. Her er det ikke en kontant bonus, men en klækkelig besparelse for kommunen, der er motivationen.

Kommunerne får nemlig refunderet en større andel af dagpengene fra staten, hvis en ledig er i enten løntilskud eller praktik.

På jobcentret i Skive er syv ud af cirka 30 ansatte tidligere ledige, der er startet som ansat i løntilskud eller virksomhedspraktik.

Men centerleder Bjørn Holmgaard afviser, at statens dagpengerefusion spiller en rolle.

"Den virkelige refusion for kommunen ligger i at få folk i arbejde. Det giver en seks gange så stor gevinst sammenlignet med en ledig i aktivering," siger han.

Privat jobfirma: Ansættelse gennem et nåleøje

Et af de private jobfirmaer, der har ansat arbejdsløse fra egne forløb som jobkonsulenter, er Konsulenthuset ballisager a/s. Her siger direktør Morten Ballisager:

”Vi har aldrig ansat personer via vore rådgivningsforløb uden om vores normale rekrutteringsproces. Vi har fire medarbejdere hos os, som har været i rådgivningsproces hos os, men de har i alle tilfælde måttet kæmpe sig igennem nåleøjet blandt andre ansøgere, som har reflekteret på det givne stillingsopslag.” 

Morten Ballisager understreger, at tre af de fire medarbejdere inden ansættelse havde ”omfattende erfaring med beskæftigelessrådgivning eller rekrutteringsprocesser”.

Klienter som klientbehandlere

I Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalget i Kommunernes Landsforening er man aldrig stødt på rekrutteringsfidusen. Avisen.dk's undersøgelse giver dog ikke umiddelbart anledning til alarm.

"Anden aktør har jo "first pick" til de dygtige kandidater, så det kan ikke overraske, at de engang imellem ansætter fra egne rækker. Men det er klart, at det ikke er et sundhedstegn, hvis klienter bliver klientbehandlere i større stil," siger Carsten Kissmeyer (V), der er borgmester i Ikast-Brande Kommune.

Vores research

- Avisen.dk har spurgt 28 private jobfirmaer, i hvilket omfang de selv ansætter deres arbejdsløse.

- Syv har svaret på spørgsmålene, mens yderligere fem har fortalt om deres rekrutteringsprocesser uden at angive konkrete tal. De resterende firmaer har ikke svaret.

- Derudover har Avisen.dk forhørt sig hos kommunale jobcentre samt nuværende og tidligere arbejdsløse.

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro

prideflag ved rådhuset i KBH
Nyheder

Kommune støtter Pride med ekstra penge

Kamp Dnamark Ukraine
Sport

Afstemning: Bør Christian Eriksen stoppe med fodbolden nu?

Strøget mange mennesker
Nyheder

Løsningen på stress på jobbet? Ansæt det andet køn

Skoleklasse
Nyheder

Hver tiende elev forlader folkeskolen uden basale færdigheder

dansk politi
Krimi

Tiltalt: Fik teenager til at dræbe kvinde

Prinsesse Benedikte
Kongelige

Prinsessen fejrer helt særligt jubilæum

Byggeri af ny rådgivning i Køge
Nyheder

100.000 kræftramte søger hjælp hvert år - snart er der mere at hente

Vinderen
Nyheder

Pensionist vandt: Nu bliver det en endnu bedre fødselsdag

Snapchat
Krimi

Online-pushere går en stresset fremtid i møde

North Side
Krimi

Politiet roser festivalgæster efter weekenden

retten i Kolding
Krimi

Psykisk vold: Truede og kontrollerede samlever

prins Joachim
Kongelige

Kongehuset deler nyt foto af Prins Joachim

ægtepar
Advertorial

Annonce

Ægtepagt kan sikre mere retfærdig pension mellem ægtefæller

handlende i genbrugsbutik
Nyheder

Penge på vej til børnefamilier: Vil købe tøj og legetøj

Paella
Mad og drikke

Masser af gratis smagsprøver til Paella-VM 

Jonah Blacksmith
Kendte

Jonah Blacksmith afslører hemmeligt projekt

Landshold
Sport

Christian Eriksen faldt om igen - hvad fortæller du dit barn?

Dårlig asfalt
Nyheder

Advarsel: Pas på asfaltpiraterne

Unge på strand
Sundhed

Farlig tendens: Piger vil hellere være brune end beskytte sig 

Morten Messerschmidt
Nyheder

Morten Messerschmidt: DF vil være den tydeligste borgerlige opposition til regeringen

København
Nyheder

Antallet af tomme butikker falder i disse byer

sms med hej mor
Krimi

Politiet: Omfattende bedragerisag har måske relation til rockergruppe

danmarkskort
Nyheder

Hver fjerde fattige barn dumper dansk og matematik

Olsen Banden
Nyheder

Tivoli har en plan: Skide godt Egon

hund
Dyreliv

Hundens Dag: Menneskets bedste ven mister sin popularitet

Maleriet
Kongelige

Nu kan du købe Warhol-portrættet af Dronning Margrethe

Cecilie Buhl
Advertorial

Annonce

Krimi-forfatter: Kvinder er SÅ badass

Sundholm i nye rammer
Nyheder

Sundholm skal forbedres for millioner

Den nye minster Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

Danmarks nye ulve-minister: En umulig opgave?

tankbil
Nyheder

Energipriser: Hvad kan du selv gøre for at spare

politi dansk
Krimi

Skolelærer dømt: Forgreb sig på 6-årig pige

våben
Krimi

Bandemedlem dømt for at smugle våben til landet

far med barnevogn
Nyheder

Glem sokkerne: Her er GAVEN til far

benzinstation
Nyheder

Benzinforhandlere: Få nu de afgifter ned

Retten frederiksberg indgang
Krimi

Kørte galt med høj fart: Dømt for uagtsom manddrab

Maskot giver higfive
Nyheder

Årets gladeste håndbolddag sætter rekord - igen

cykelsmed
Krimi

Stjal cykler og solgte dem i butik på Frederiksberg

politi dansk
Krimi

Knivdrab: 35-årig kvinde anholdt

blodtryksmåling
Sundhed

Forhøjet blodtryk: Sådan finder du ud af, om du er i risikogruppen

Greenlab
Nyheder

Verdenskendt science-center overvejer at rykke til Skive

telefonsamtale
Krimi

Politiet: Smæk røret på hvis de ringer

Mand på pony - sløret
Krimi

Hestens Værn politianmelder unge: Heste er ikke legetøj!

 Signe Molde
Kendte

TV-darling holder Grundlovstalen i år 

til salg bolig
Nyheder

Myteknuser: Er fortrydelsesretten gratis ved boligkøb?

Sofie Linde og Joakim Ingversen
Film og TV

Danskerne er vilde med seniorernes kærlighedsliv

dansk politi
Nyheder

39 borgere blev hentet af politiet: Snart kommer betjentene igen

kat
Krimi

Kat skudt: Blev fundet med hagl i maven

kompost
Krimi

Dømt for at gemme lig i kompostbunke

Harley Davidson MC
Krimi

Al Capone-samarbejde: Fakturafabrikker og beslagte Harley Davidson motorcykler

Mad
Nyheder

19 millioner så dem på TikTok: Nu dukker de op foran din skole

Lege lejetøj
Nyheder

Legetøjsgiganter i helt nyt samarbejde: Væk med skærmene

dansk politi
Krimi

Brandforsøg ved moske: Mindreårig kan stå bag

Vinderne med deres pokaler
Nyheder

Danmark tog guldet i dyrepasserfaget - og slog hele Europa

have
Livsstil

150 haver åbner lågen i weekenden

licens
Advertorial

Annonce

Sådan navigerer danskerne det regulerede spilmarked

Kongeparret på Dannabrog
Kongelige

Mary og Frederik forsøgte selv at fange aftensmaden

Højesteret
Nyheder

Fem års fængsel: Far beholder forældremyndighed

retten i Kolding
Krimi

26-årig spritbilist skal forlade Danmark

Bro
Nyheder

Brofest med royalt besøg og motionsløb

Kim
Sport

Fodbold er for alle: Nu kommer der fokus på forholdene for fans i kørestol

dansk politi
Krimi

Kontrol i lufthavn: Bøde på 16.000 kroner

Skattestyrelsens facade
Nyheder

Ny skattepakke: Det får du - og det koster den dig

Vejle Boldklub
Krimi

Mand stalkede Vejle Boldklub

Hjerneløb
Sundhed

Løb uden vindere: Her fejrer deltagerne, hvad de kan

dansk politi
Krimi

Skød kvinde syv gange: Forsøgte at stikke af til Tyrkiet

App
Nyheder

Danmarks får ny digital ID-app - se hvad det betyder for dig

hacker
Krimi

Virksomhed advarer mod falske SMSer

Sandra Nielsen
Sundhed

Da Sandras forældre døde, følte hun sig helt alene

retssal Holbæk
Krimi

To anholdt: Offer ramt i hovedet med økse

Den nye regering
Nyheder

Her er Danmarks nye regering

elev giver førstehjælp på arbejdsplads
Nyheder

I dag tager flere tusinde elever på arbejde