Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Jeg ser kun min søn, når han sover

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Simone hader de sene arbejdstider, som butiksansat. Så skal sønnen puttes uden godnatkys. Lige nu forhandler HK Handel ny overenskomst i skæret af lukkelovens endeligt.

23. feb. 2012 kl. 09:21 Klaus Lange
Simoné Ascia Hansen med sønnen Emilio på et år.
Simoné Ascia Hansen med sønnen Emilio på et år. Foto: Privat foto
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Klaus Lange

Journalist på Avisen.dk

"Vi holder Emilio en time længere oppe i forhold til andre børn, vi kender. Men det er altså nødvendigt, hvis man vil se sit barn. Sådan er tøjbranchen," siger Simone Ascia Hansen.

I fredags kom jeg hjem kvart over otte om aftenen. Der sov Emilio, så måtte jeg vente til næste morgen med at se ham. Sådan er det alt for ofte, og det er hårdt i længden.

Simone Ascia Hansen
28-årig tøjsælger og far til Emilio på et år.

Jack & Jones, Aarhus

De sene vagter og skæve arbejdstider er det værste ved at være nybagt far og butiksansat , forklarer han.

Arbejdstiderne betyder nemlig, at han "alt for ofte" kun når at se sin etårige søn, Emilio, om morgenen, inden den lille skal i vuggestue.

”I fredags kom jeg hjem kvart over otte om aftenen. Der sov Emilio, så måtte jeg vente til næste morgen med at se ham. Sådan er det alt for ofte, og det er hårdt i længden,” siger Simone.

Han har fået ekstra 'e' i fornavnet fra sine sicilianske forældre.

Farvel lukkelov

Han er en af de knap 150.000 butiksansatte, som HK Handel lige nu forhandler ny overenskomst for. Efter flere dages tænkepause sætter parterne sig til bordet igen torsdag eftermiddag.

Tillægsbetaling for 'skæve' arbejdstider og loft over antallet af lørdags-, og søndagsvagter med mere brænder endnu varme på forhandlingsbordet.

Det er særligt relevant i lyset af, at lukkeloven i store træk forsvinder til efteråret.

Drop jobbet, siger kæresten

Som tingene er i dag er Simones kæreste allerede godt træt af de sene vagter.

"Hun vil gerne have, at jeg skifter branche, så der bliver mere tid til hende og Emilio. De fleste weekender bliver lidt ødelagt, når der er weekend-åbent," siger Simone.

Han har selv lagt planer om et jobskifte inden for en toårig periode. Det skal være "8-16".

Længere åbningstider, ohøj!

Simone er faktisk glad for sit arbejde i Jack & Jones på strøget i Aarhus. Det er bare svært at få familie- og arbejdsliv til at hænge sammen.

Og med ændringerne i lukkeloven fra 1. oktober, bliver det sværere, tror Simone.

I praksis betyder det nemlig, at butikkerne kan holde åbent 24 timer i døgnet. Ugen ud, året rundt på nær enkelte helligdage.

Læs også: Sælgere tvinges i butikstøjet for egne penge

Derfor er Simone ikke i tvivl om, at det får betydning for ham, om den nye overenskomst rummer en ekstra sikring omkring åbningstider og weekendvagter.

Artiklen fortsætter...

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
23.02-2012 | 11:40 af B.B. Hansen
Jeg arbejdede i Byggeriet, ofte langt fra mit hjem, da mine ældste(28 og 27 år) skulle fødes og var små, og ville faktisk kun have oplevet mine børn i weekender og ferier, hvis ikke at jeg lod mig fyre ca. et halvt år efter hver deres fødsel og 4-6 måneder frem.
Jeg gik så på dagpenge og fik oplevet begges første skridt og ord, for det var noget min egen Far fortalte at han fortrød han ikke selv havde oplevet med sine børn. Man får kun den chance én gang i sit liv. Jeg var heldig ved ikke at have svært ved at finde nyt arbejde(det ene sted blev jeg genansat), men desværre er situationen anderledes i dag end for 28 år siden. Derfor skal vi have indført tvungen Barsel for begge forældre og en mere flexibel arbejdstid for Forældre med børn under 5 år. Det vil også skabe flere arbejdspladser og stærkere børn.
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites