Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Jarnvig lover 40 cm sne og 20 graders frost

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Frem med alt hvad du har i skabet, råder Mikael Jarnvig. Især Nord- og østjyder kan se frem til en hvid og blæsende kold weekend.

26. nov. 2010 kl. 10:28 Kristian Brårud Larsen/NP
40 cm sne drysser ned over nord- og østjyder i weekenden. Frost og vind giver følelsen af minus 20 grader, fortæller Mikael Jarnvig.
40 cm sne drysser ned over nord- og østjyder i weekenden. Frost og vind giver følelsen af minus 20 grader, fortæller Mikael Jarnvig. Foto: Colourbox
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST

"Det bliver en rigtig vinterweekend."

Michael Jarnvig fra TV2's vejrstation tøver ikke i to sekunder, før han fælder dommen over weekendvejret.

Temperaturen ligger konsekvent under frysepunktet og nattemperaturen holder sig omkring de fem minusgrader.

Men sammen med frost kræver en vinterweekend også sne. Og det får vi masser af. Helt op til 40 centimeter.

"Der kommer en hel del sne. I morgen og søndag er det nok Øst- og Nordjylland, som det går særligt hårdt udover," siger Mikael Jarnvig til Newspaq.

Den garvede meteorolog kan ikke huske, at vi har haft så meget vinter i november. Og danskerne ser ud til at få fornøjelsen af weekendens sne et godt stykke ind i julemåneden.

"Det er usædvanligt, at det så tidligt på sæsonen bliver så vinter-agtigt. Det er tit, at vi får sne i november, men så smelter det hurtigt igen. Det her ser ud til at blive en samlet kuldeperiode på et par uger," fortæller vejrværten.

Men pas på halsen og helbredet på mandag, advarer Jarnvig. Frost kombineret med vind giver let sygedage på sofaen.

"Med sådan en østenvind på 10-15 meter per sekund og 2-3 frostgrader, så bliver det så koldt, at du har brug for alt det tøj, du har i skabet. Det bliver en kuldepåvirkning der svarer til 20 frostgrader," forklarer Mikael Jarnvig.

Vinden giver snefygninger, og han advarer folk som skal ud på de små villaveje i Nordjylland på mandag.

"De kan meget let sidde fast," slutter han.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
26.11-2010 | 13:50 af sonja duus
Man er da himmel-henrykt at vejr-oplæserne fortæller os der ligger sne og det fryser ggg også man skal tage varmt tøj på.

Uden denne oplysning, frøs man jo til is,
 
27.11-2010 | 09:14 af egon legaard
I sin tid var der en såkaldt trafikradio, man kunne stille ind på. I dag har lokalstationerne taget over, og det er det hele blevet ringere af. På Radio Østjylland sidder der en flok mikrofonakrobater og spiller idiotmusik, og kun sjældent kommer der et lille pip om trafiksituationen - men det er selvfølgelig også nemmere, bare at lade CDerne snurre !
 
 
30.11-2010 | 09:38 af Simon Wedege
I dag kan man få GPS, der er forbundet med sateliter i rummet, der kan fortælle det samme med større nøjagtighed og når man har brug for det, i det område man har brug for :-)
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites