Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Jarl Friis-Mikkelsen fyret af DR

Start et spil på Spigo.dk
Spil

DR kan ikke længere bruge den folkekære skuespiller og studievært.

28. juli 2008 kl. 08:43 Jesper Helmer
Foto: Foto: Bjarne Bergius Hermansen/DR
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Jesper Helmer
• Email: jehe@avisen.dk

• Telefon: 7240 7295

• Februar 2002: Uddannet journalist fra Journalisthøjskolen i Århus

• Februar 2002 - maj 2004: Journalist på Frederiksborg Amts Avis

• Juni 2004 - Juli 2...

Jarl Friis-Mikkelsen - også kendt som Jarlen - er fortid på DR. Det skriver BT.

56-årige Jarl Friis-Mikkelsen har ellers trukket pæne seertal til underholdningsprogramet 'a-Ha', men det program bliver nu lagt i graven.

- De vil ikke have flere a-Ha-programmer. Jeg tror, at de har brugt alle pengene på X-Factor og så efterfølgeren "Talent08", siger Jarlen til BT.

Jarl Friis-Mikkelsen kan godt mærke, at kampen om at hamle op med de unge studieværter er snerpet til de senere år.

- Det er selvfølgelig meget naturligt, at de vil have yngre, friske kræfter, men man skulle tro, at de også kunne bruge erfaring til noget på skærmen. Det virker, som om man kan komme lige ind fra højre og blive studievært i dag, siger Jarl Friis-Mikkelsen.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
28.07-2008 | 09:46 af Esbern Snare
Jarl Friis-Mikkelsen er ikke en folkekær skuespiller i mit sind, men han er en rar studievært.
DR skal også spare og fik ikke noget lån/hjælp da økonomien skred som på TV2
 
28.07-2008 | 09:46 af Carsten Friskytte
Det var heller ikke for tidligt. Men så ansætter de bare en anden nar.
 
 
28.07-2008 | 10:03 af maybritt thorsted
til esberb_snare
Der er vist lidt du har misforstået....Der er da ikke nogen der har fået så meget hjælp som DR....bare se alle de milliarder der er smidt ud på noget ligegyldigt, ikke funktionelt byggeri...Med hensyn til Jarl Friis-Mikkelsen forstår jeg ikke at de på den måde smider guld på gaden...men det er de jo selvfølgelig vant til
 
28.07-2008 | 10:06 af Karin Bennedsen
Jeg kan godt lide Jarl Friis-Mikkelsen. Han har en god humor og var en god vært på AHA, men det kan da heller ikke skade, at DR fornyer sig og tager en udsendelse, der har kørt i årevis, af programfladen.
 
28.07-2008 | 10:22 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.07-2008 | 10:30 af Esbern Snare
@mumse

Det er DRs bestyrelse som har ansvaret for byggeriet som blev dyrere og dyrere, men ingen politiker greb ind. DR spurgte om de måtte droppe nogle af de ekstra kanaler som de skulle sætte i luften men kultur-Brian siger nej.
Kultur-Brian låner dig gerne TV2 500 millioner så de kan holde sig kørende i nogle måneder.
 
28.07-2008 | 12:41 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.07-2008 | 16:07 af Danny Hedegaard
Hvis pengene er brugt på X-Factor og Talent 08 er der grund til at spørge om det giver mening at at opretholde DR som en licensfinansieret public service station hvilket jeg inderligt håber fortsat giver mening?

DR er måske dygtigst til at producere sådanne programmer - men det kan ikke være deres opgave at gøre det.

Disse programmer er kommercielle nøgleområder for stationer som TV 2 og TV 3 - det er programmer der er kommercielt bæredygtige og derfor burde reserveres kommercielle stationer i indbyrdes konkurrence - DRs opgave kan og bør det ikke være at konkurrere om seerne på denne boldbane.

Vi har heller ikke en public service koncertarrangør der går ud og konkurrerer med Parken Sport og Intertainment eller Roskilde Festivalen om deres kernepublikum.

Forstår også godt Jyllandsposten der har været ude og kritisere at de og deres kommercielle konkurrenter skal konkurrere med DR.dk der er og bliver fremragende som meget er af det som DR ellers producerer.

Afskaf public service forpligtelsen for TV 2 - alle medier andre end og kun DR - privatiser TV 2 fuldt og helt - inddrag licensmidlerne til andre end DR.

DR skal producere omkostningsintensiv drama og drive nyhedsdækning og producere en nicheprogramflade efter helt andre kriterier end den daglige konkurrence bygger på mellem de kommercielle tværmeridiale medier.

Ikke i ligegyldig foragt for seer eller lyttertal - men med det formål at sikre en programflade som det danske sprogområde er for lille til - der ikke er kommerciel økonomi i - DR Drama kan trække seere til programmer som hverken TV 2 eller TV 3 kunne producere rentabelt selv med sådanne seertal - det iblandt er en af de vigtigst grunde til at opretholde DR - desværre synes kanalen at have stirret sig blind på konkurrence om seer og lyttertal i parallel konkurrence med de kommercielle medier:-(

Ok - vel skal det ikke lægges yngre talentfulde kvindelige studiværter til last at de ser rasende godt ud - men en selvstændig kvalifikation bør det heller ikke være - TV 2 eller TV 3 bestemmer selvfølgelig selv om de vil lægge så stor vægt på ungdom og udseende når kommentatorer til Sporten og Nyhederne ansættes - seriøst er det bare ikke og DR om noget medie burde holde sig for gode til det.

Venlig hilsen
Danny Hedegaard
 
 
28.07-2008 | 16:11 af Louis B Knockel
Fyringen kommer 35 år for sent, eller rettere: De skulle aldrig have ansat ham. En selvsmagende, fimset, kedsommelig figur fra monopolfjernsynets værste tid.

Vennerne vil sikkert kaste en eller flere redningskranse ud, men hvis hr. Friis-Mikkelsen virkelig skulle komme til at at mangle penge de sidste to år inden efterlønnen, må han stemple ind som ekstrapostbud eller køre taxi.

Det er ikke værre for ham end for alle andre.
 
28.07-2008 | 16:15 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.07-2008 | 16:18 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.07-2008 | 19:13 af Søren Severinsen
Folkekære?
Ja verden skal nok blive fattigere rent åndeligt, og mange vil sikkert savne disse højkvalitet og svært tilgængelige programmer-, siddende foran den flimrende skærm med kaffe i hånd og småkagekrummer i skægget.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites