
Del på Facebook
JOURNALIST
Susanne Baden Jensen
Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S
Selv købere af luksusboliger i Nordsjælland er ramt af finanskrisen. Det må 48-årige Janni Kjær, som ellers forsøger at få solgt sin luksusvilla i Hørsholm, nu sande.
Den tidligere charter-dronning satte million-boligen til salg første gang i november 2010, men pillede den af markedet knapt to måneder senere.
I januar i år skiftede hun mægler til Mette Lykken bolig, men lykken i form af kunder er udeblevet. Derfor har Janni Kjær nu valgt at tage 300.000 kroner af prisen i et nyt forsøg på at komme af med huset. Det skriver Boliga.
Det er dog nok de færreste danskere, der af den grund stiller sig i kø for at købe Kjærs bolig. Den nye pris er nemlig på 5,9 millioner kroner, og ifølge mæglerens regnestykke skal en køber lægge omkring 32.000 kroner netto om måneden i afdrag.
Foto: Se Fredes fede jagttur med vennerne
Ifølge salgsopstillingen er der tale om en stråtækt villa med en stor grund, omgivet af skov og marker i rigmandsenklaven Sandbjerg.
I samme kvarter bor Janni Kjærs eksmand, F.L. Schmidt-milliardæren Christian Kjær, og den tidligere cykelrytter Rolf Sørensen.
Sidstnævnte har også sit hus til salg i øjeblikket.
Kilde: Boliga
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.