
Del på Facebook
JOURNALIST
Jesper Helmer
• Email: jehe@avisen.dk
• Telefon: 7240 7295
• Februar 2002: Uddannet journalist fra Journalisthøjskolen i Århus
• Februar 2002 - maj 2004: Journalist på Frederiksborg Amts Avis
• Juni 2004 - Juli 2...
Den stenrige ejendomsmægler Jan Fog, der er kendt fra tv-programmet Liebhaverne, tog i den grad fusen på tv-vært Cecilie Frøkjær, da han i ’Go’ morgen Danmark’ friede til hende for øjnene af seerne.
Spørgsmålet bragt tydeligvis den populære vært ud af fatning, og et egentligt svar blev det aldrig til.
Men hvis hun havde sagt ja, så havde den ellers inkarnerede ungkarl været klar til bryllup.
- Det var ment som en sjov lille gimmick, men jeg havde giftet mig med hende, hvis hun havde sagt ja. Ingen tvivl om den sag. Men Cecilie svarede ikke rigtigt på mit spørgsmål. Bagefter fortalte hun mig, at hun gik i sort, fordi hun ikke kunne finde ud af, hvad hun skulle sige, siger Jan Fog til Ekstra Bladet.
- Først var hun lige ved at sige, at hun var gift, men så kom hun i tanke om, at hun lige er blevet skilt, og så gik hun helt i stå. Hun blev nok pænt overrasket – der er ikke så mange, der frier for åben skærm, fortsætter Jan Fog.
Jan Fog var i ’Go’ morgen Danmark’ for blandt andet at fortælle om, hvordan en giftelysten kvinde længe har forfulgt ham – og det i en sådan grad, at politiet til sidst blev indblandet i sagen. Frieriet faldt da Cecilie Frøkjær spurgte ham, om ikke det var en idé at blive gift for ad den vej at slippe af med forfølgeren.
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.