Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet mandag den 22. marts 2010, kl. 13:21
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Det er usikkert, hvad der skal ske med Jagtvej 69. Men nu er grunden i hvert fald blevet solgt. Arkivfoto.
Det er usikkert, hvad der skal ske med Jagtvej 69. Men nu er grunden i hvert fald blevet solgt. Arkivfoto. (Foto: Jens Nørgaard Larsen / Scanpix)

Jagtvej 69 solgt

Det er tre år siden, Ungdomshuset på Jagtvej 69 i København blev ryddet. Nu får den tomme grund ny ejer.

En af de senere års mest omstridte grunde i København, Jagtvej 69, er ikke længere ejet af frikirken Faderhuset.

Faktisk er grunden solgt for længst, afslører et anonymt medlem i Faderhusets ledelse over for politiken.dk.

"Vi har solgt grunden, jeg ved ikke til hvem. Det er et godt stykke tid siden, flere måneder," siger ledelsesmedlemmet.

Faderhuset har haft ejerskab over grunden siden år 2001, men har aldrig gjort brug af grunden, som i stedet har lagt jord til Ungdomshuset.

Brugerne af Ungdomshuset blev under voldsom ballade smidt på gaden den 1. marts 2007.

Siden da har grunden stået tom, og som Nyhedsbureauet Newspaq skrev for nogle måneder siden, har skatteyderne måttet betale for, at Københavns Kommune har rengjort grunden. Faderhuset betalte ikke en krone.

Det er fortsat uvist, hvem der er køber af grunden, og hvad den er blevet solgt for.

22.03-2010 | 17:05 af kirsten hansen
Den er sikkert købt af Kommunen og når så der er lagt et tykt låg på den skandale, bliver det til Ungdomshus igen!
Hvad kan grunden ellers bruges til?
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.