Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Italienere vil landsforvise sigøjnere

Start et spil på Spigo.dk
Spil

To af tre italienere siger ja til at sende roma-sigøjnerne ud af Italien, selvom de er italienske statsborgere.

17. maj 2008 kl. 12:45 Morten Runge
Generated by  IJG JPEG LibraryGenerated by  IJG JPEG Library
Generated by IJG JPEG LibraryGenerated by IJG JPEG Library
Del på Facebook

Nogle af dem har boet i Italien siden 1500-tallet og er italienske statsborgere.

Men nu skal de smides ud, mener et overvældende flertal af italienerne.

Det handler om den ofte så udskældte sigøjnergruppe romaerne i Italien.

I en opsigtsvækkende meningsmåling slår hele 68 procent af italienerne fast, at de ønsker de godt 70.000 sigøjnerne i Italien smidt ud af landet, skriver den britiske avis The Guardian.

Efter Italiens nyligt overståede valg, hvor den højreorienterede Silvio Berlusconi kom til magten, har der været øget opmærksomhed omkring romaerne.

Senest kastede en gruppe unge indbyggere i byen Napoli molotov-cocktails efter en romalejr, fordi en ung roma-pige var blevet beskyldt for at stå bag en kidnapning af en baby.

Men det er ikke kun de fattige romaer, der mærker italienernes vrede.

Således er fodboldklubben Milans stjerne Andrea Pirlo blevet beskyldt for at have rødder til romaer, og det har fået dele af andre klubber fangrupper til at synge smædesange. 

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
17.05-2008 | 15:17 af Slet Mig
facismens fædreland viser tænder..
 
17.05-2008 | 15:31 af Morten Olsen
Eller også har de bare fået nok af kriminalitet begået af illegale indvandrere specielt fra Rumænien, og ønsker selvfølgelig at stoppe det.

Italien will die Grenzen dicht machen Zum Hauptartikel

Um die Kriminalität zu bekämpfen, sollen das Schengen-Abkommen außer Kraft gesetzt und straffällige Ausländer abgeschoben werden.

http://kurier.at/nachrichten/159181.php
 
 
17.05-2008 | 15:58 af Slet Mig
mortenolsen: som det tydeligt fremgår af teksten handler det ikke om illegale indvandrer, men personer der har boet i landet i århundrere..
 
17.05-2008 | 16:22 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.05-2008 | 16:27 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.05-2008 | 16:29 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.05-2008 | 17:36 af Barbara
Er romaerne virkelig så slemme? Hvad har du gjort, at de fortjener at blive hadet?

De prøver vel bare at få til det dagligebrød.

Jeg synes det er trist at verdenssamfundet ikke tolerer forskelligheder, hvorfor skal samfundet umuliggøre at man lever som nomade/flytter fra sted til sted? Det er da uretfærdigt!
 
17.05-2008 | 17:43 af Anders Elsborg Jensen
Hvis sigøjnere/romaer kan have holdt sig i live siden 1500tallet, må de da være en speciel race!

Men nu spøg til side: Jeg synes ikke, det er acceptabelt, hvis 68% af italienerne vil have smidt alle sigøjner el. romaer med italiensk statsborgeskab ud af landet blot fordi nogen af dem (f.eks. 95% procent ) opfører sig grimt.
 
17.05-2008 | 18:03 af Golda Blair
Hør nu engang UNGE RUNGE

De mange romaer der er i Italien nu, har ikke været der siden 1500-tallet.

De er kommer med EUs åbne grænser og især fra

RUMÆNIEN. omkring nogle byer er der 25.000.

Hvad ville Du unge Runge, mene om lejre af den størrelse omkring vore byer---der har jo som bekendt Runge, været en del besvær med romaer

omkring Helsingør.Og her drejede det sig kun om få.
 
17.05-2008 | 18:11 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.05-2008 | 18:30 af Morten Olsen
Allan H L

Artiklen er ikke fyldestgørende, med drejet politisk.
 
 
17.05-2008 | 18:33 af Anders Elsborg Jensen
@ Der står jo i artiklen, at i hvert fald nogle af dem har været der siden 1500-tallet ( Mon ikke der menes at deres forfædre har været der så længe )Det må jeg jo forholde mig til. Så kan det da også godt være, at der kommet mange til grundet EUs åbne grænser, og hvis det er sådan at rumænerne begår kriminalitet i Italien, synes jeg da det helt ok at italienerne sender dem tilbage.

Hvis jeg bestemte  i Danmark, var Danmark slet ikke med i EU. Og hvis jeg bestemte i EU havde jeg heller åbnet grænserne så meget som tilfældet er. Da slet ikke til Rumænien, som jeg næppe havde optaget i EU.
 
17.05-2008 | 18:35 af Anders Elsborg Jensen
@jenni.

sigøjnere eller romaer? Her er Wikipedias tekst om emnet.

Roma er i dag den mest udbredte betegnelse for, hvad der almindeligvis kendes som sigøjnere. Roma er en etnisk gruppe med en vis grad af fælles sprog og kultur, der fortrinsvist lever spredt rundt omkring i Europa, hovedsageligt i østeuropa. Romaerne nedstammer efter alt at dømme fra et nomadisk folk med udgangspunkt i det nordlige Indien. De forveksles af og til med det mindre sigøjner-folk Sinti, det diskuteres stadig i hvor høj grad disse to folkeslag er ens.
 
17.05-2008 | 19:39 af Philip Nunnegaard
Sigøjnerne var skanm også i Italien før østlandene kom ind i EU.

Og de af dem som man ser lever af det samme som herhjemme: Tricktyveri, plat og svindel.

Problemet er så at det samtidig sker i fascismens hjemland, hvilket skaber en overreaktion ved at de vil landsforvise italienske statsborgere.

På den anden side kan jeg godt forstå, hvis italienerne er trætte af dem. Enhver der har prøvet at køre i en tætpakket bus i Rom, ved hvad vi har med at gøre.

Som turist tør man knap nok færdes i en større italiensk by mere. At de ikke selv kan se at de skader deres eget omdømme ved at leve i dette livsvarige cowboytrick.
 
 
17.05-2008 | 20:13 af harald
Romaerne og muslimerne -med få undtagelser- kan ikke integreres i vestlige samfund,og da erfaringen viser at man ikke engang kan udvise de mest kriminelle af slagsen,må man indstille sig på  at de er kommet for at blive!
 
17.05-2008 | 22:46 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.05-2008 | 07:39 af sasha renate
Nyhedsavis har i tal på lign. undersøgelse om DK????
 
18.05-2008 | 07:40 af sasha renate
Harald

Nej det må vi sgu i al fald ikke vænne os til! De må integreres ellers må de forvises....
 
16.12-2008 | 03:19 af Tai petersen
Og de af dem som man ser lever af det samme som herhjemme: Tricktyveri, plat og svindel.

OMG JEG MILDT SAGT SKIDE TRÆT AF DEN HER ...

hvorfor er det at en betyder alle ?
hvis jeg bliver smidt ud af dk på grund af at jeg har romaer blod i årene flipper jeg

jeg kender et par romaer hehe jeg kan sku ikke forstå sproget men ..
altså dem som jeg kender som snakker dansk har sku da fast arbejde osv hvor fanden kommer den så med at ALLE LYVER STJÆLER osv

fortæl en jeg er sigøjner og han/hun vil aldrig stole på mig igen er i klar over hvor SKIDE IRATERENDE DET ER ja right jeg ved jeg kun er 15 osv men det pisser mig stadig af
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites