Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her
Danske sygehuse ramt af it-kaos

It-kaos koster sygehuse 688 mio. kroner

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Et virvar af forældede systemer spilder lægernes tid og tvinger dem til at indtaste samme oplysninger mange gange dagligt.

12. maj 2010 kl. 22:44 Troels K.
'Vi bruger mere tid foran computeren end med patienten,' siger overlæge. Ny rapport viser, at sygehusenes sundhedspersonale på seks år spilder, hvad der svarer til over 1600 fuldtidsstillinger.
"Vi bruger mere tid foran computeren end med patienten," siger overlæge. Ny rapport viser, at sygehusenes sundhedspersonale på seks år spilder, hvad der svarer til over 1600 fuldtidsstillinger. Foto: Colourbox
Del på Facebook

688 millioner kroner på seks år. Det er prisen for den tid, læger og sundhedspersonale på danske sygehuse unødigt spilder på at taste brugernavne og koder ind på forældede it-systemer. Og det er lavt sat.

Lægernes spildtid

Spildtiden, der kan fjernes ved at indføre ét login til sygehusenes it-systemer i stedet for mange forskellige, er præcis ét minut per medarbejder per dag.

I 2009 var spildtiden på 366.000 arbejdstimer på landsbasis. I 2014 vil tallet være steget til 2,8 mio. timer.

Det svarer til 688,4 mio. lønkroner. Det er årslønnen for:

  • 363 læger
  • 481 lægesekretærer
  • 311 sygeplejersker
  • 478 fysioterapeuter, jordemødre og andet sundhedspersonale.

Undersøgelsen er baseret på målinger med specialudviklet software, som har registreret alle logins på de 20 mest brugte systemer på Region Nordjyllands sygehuse over en 7-dages periode.

Vægtet på antal ansatte og forventet it-forbrug er resultatet udregnet for hele landet og fremskrevet til 2014.

Undersøgelsen er lavet af konsulentvirksomheden Implement for Sammenhængende Digital Sundhed i Danmark.

Det viser en ny rapport fra den offentlige instans Sammenhængende Digital Sundhed i Danmark (SDSD). Rapporten afdækker, hvor meget tid sundhedspersonalet på landets sygehuse fra 2009 til 2014 vil have spildt på at logge ind og ud af forskellige it-systemer i forhold til kun at have ét enkelt brugerid.

Problemet er, at sygehusene i årevis har udviklet deres egne digitale programmer i stedet for at samarbejde om et fælles system. Programmer, som kræver hver deres brugernavn og indtastning af patientinformationer.

"Vi bruger mere tid foran computeren end på at tale med patienten. Det er misbrug af både lægens og patientens tid og går direkte ud over kvaliteten af behandlingen," fortæller overlæge Klaus Klausen.

Han har selv undersøgt spildtiden med computerbøvl på en 20 mand stor afdeling på Gentofte Hospital: 440 minutter minutter om dagen. Tid svarende til en fuld arbejdsdag, som i stedet kunne været brugt på patienterne.

Rapportens 688 millioner kroner svarer til årslønnen for 363 læger, 481 lægesekretærer, 311 sygeplejersker samt 478 fysioterapeuter, jordemødre og andet sundhedspersonale.

Kun toppen af isbjerget

SDSD-rapporten måler udelukkende den tid, det tager at indtaste for eksempel brugernavn og kodeord - altså hverken ventetid, opstart af programmer, nedbrud og andre fejl. Derfor er tallet blot en flig af et meget omfattende it-problem, fortæller Bjarne Kohl fra konsulentvirksomheden Implement, som har foretaget undersøgelsen.

"Vi har kun målt på en meget begrænset del af it-forbruget - samlet set er forbruget mange gange højere. Desuden har tallene en tendens til at undervurdere det samlede tidstab, fordi Region Nordjylland er relativt godt med på it-området i forhold til andre regioner," forklarer Bjarne Kohl, der betegner hospitalernes it-vilkår som "elendige."

I Region Sjælland har man rent faktisk ført krig mod it-kaoset og fået indført ét fælles login. Overlæge Klaus Klausen mærker tydeligt forskellen efter at have flyttet arbejdsplads fra Gentofte Hospital i Region Hovedstaden til Roskilde Sygehus i Region Sjælland.

"Før skete det, at vi måtte springe det endelige tjek af patienten over, fordi systemet fungerede så dårligt. Her bliver de lægelige ressourcer udnyttet langt bedre - jeg har mere tid til at behandle patienten. Det er for dårligt, at det er så forskelligt fra region til region," siger han.

It-direktør: Vi har mistet overblikket

It-direktør i Region Hovedstaden, Jan Kold, erkender problemet.

"Situationen i dag er ganske enkelt urimelig. Systemerne er for gamle, og personalet bruger alt, alt for lang tid på at logge ind og ud hele tiden," siger han.

Jan Kold vurderer, at der på regionens sygehuse er op til 600 forskellige systemer, som lægerne kan logge sig på:

"Vi har dokumenteret 376 systemer, men vi ved, der er flere - faktisk så mange, at vi ikke er klar over, hvor mange der er."

Lægeforeningen: Det tager tid fra patienten

I foreningen Yngre Læger kender man alt til problemerne med ind- og udlogning.

"Lad mig sige det sådan: Systemet fungerer så dårligt, at det kun kan blive bedre. Lægerne bruger rigtig meget tid på at logge ind igen og igen og igen. Og det tager tid fra patienterne," siger formand Lisbeth Lintz.

Selv om hun foretrækker computerbøvlet frem for de gammeldags papirjournaler, er it-kaoset et reelt problem. Det betyder dårligere service af patienterne, forklarer Lisbeth Lintz:

"Det er ikke sjældent, man starter sin stuegang, inden man har tjekket op på patientens status, fordi det tager for lang tid at logge ind i systemet."

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
12.05-2010 | 23:54 af Steen Uffe Tommerup
Kommentar er blevet slettet.
 
 
13.05-2010 | 11:18 af Per Salting
Hvorfor står der systemer? Burde det ikke være system (ental)?
 
14.05-2010 | 10:53 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.05-2010 | 14:41 af Jan Kold
Som it-direktør i Region Hovedstaden har jeg et indgående kendskab til de konkrete it-udfordringer, som klinikere, læger og sygeplejersker møder hver dag. Tidligere var der tale om et sandt kodeords-helvede, som skyldes, at it-systemerne ikke er født som ét samlet system, men er købt ind på landets hospitaler hver for sig mange år inden, der overhovedet var noget, der hed Region Hovedstaden.

Den historie og udvikling kan jeg ikke ændre med et quick fix.

Alene i Region Hovedstaden bruges der 400 forskellige systemer på hospitalerne, hvor nogle af programmerne er over 10 år gamle. Og vi kan desværre ikke ’bare’ lave et samlet login for alle programmerne, da de er bygget op på forskellige måder og er baseret på vidt forskellige teknologier.

Alligevel er det lykkedes os – som en af de eneste regioner – at indføre samlet login og en fælles elektronisk journal, hvor de mest anvendte systemer på hospitalerne er tilgængelige via et login. Og der arbejdes på at harmonisere systemet med alle afdelingerne. De tilbageværende tre store moduler, vi mangler at få med i denne portal med et login, er medicinmodulet, laboratoriesystemet og røntgen/billedsystemet.
Alle nye større systemer, der indføres, bliver fra start lagt ind i denne portal, så vi i takt med, at gamle systemer udfases, og nye køres ind, gradvist vil komme problematikken til livs. Vi har faktisk et ekstremt målrettet fokus på at skabe et samlet login, og jeg vil vove at påstå, at brugerne ude på hospitalerne allerede kan mærke det.
Når dette er sagt, så løser denne tilgang langt fra alle login-problemerne for klinikerne. Derfor er der på nationalt plan – med Region Hovedstaden som drivkraft – pilotafprøvninger i gang for at finde ud af, hvilken teknologi der skal vælges for at løse klinikernes udfordringer effektivt. Disse pilotafprøvninger finder sted blandt på tre hospitaler alene i Region Hovedstaden med mere en 800 klinikere.
Målet er, at login skal tage max fem sekunder, før man finder tilbage til det sted, hvor man første gang loggede på systemet. Afprøvningerne skal føre til en national beslutning om teknologien, og Region Hovedstaden har allerede afsat over 60 mio. kr. afsat til straks af implementere, når beslutningen er truffet. Så vi arbejder vi stadig målrettet på at få implementeret samlet login til alle inden udgangen af 2011.
Det korte svar er, at der desværre ikke findes noget quick fix, men at vi er i fuld gang, og jeg er ret sikker på, at de fleste klinikere allerede har kunnet mærke forbedringerne – og til dem, der synes det ikke går hurtigt nok, kan jeg kun sige, at det er på vej.

Således er der er i løbet af de sidste par år blevet arbejdet på højtryk med meget store investeringer for at skabe en fælles platform, også på tværs af regionerne.

Om vi er kommet langt nok? For brugerne, der sidder med de daglige udfordringer – helt sikkert ikke, men it er ikke en trylledrik, og det skal hele tiden afstemmes med, hvilken it brugerne ude på hospitalerne rundt omkring i Region H har mest brug for lige nu – for at kunne passe deres arbejde.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites