Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Internationale aviser: Helle får EU-problemer

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Vi har en rød regering og betaler ikke med Euro. Begge dele giver problemer for det danske EU-formandskab.

2. jan. 2012 kl. 12:49 Jonas Slot Bach
Helle Thorning-Schmidt tog hul på formandskabet allerede i sin nytårstale.
Helle Thorning-Schmidt tog hul på formandskabet allerede i sin nytårstale. Foto: Martin Lehmann / POLFOTO
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Jonas Slot Bach

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

Det bliver svært for den danske statsminister at have formandskabet i EU. Sådan lyder budskabet fra et par internationale aviser.

For det første er det et handicap, at Danmark står uden for euroen, skriver European Voice, The Economists avis om EU. På det område er Danmark i samme situation som de seneste to formandslande; Ungarn og Polen, lyder det i artiklen. De måtte begge sidde udenfor, når eurolandene skulle forhandle, og den skæbne kommer også til at overgå Helle Thorning-Schmidt. Forhåbningen om at bygge bro fra eurozonen til de øvrige EU-lande ser derfor vanskelig ud for Danmark.

"Politisk set, står Danmark allerede på det forkerte ben," skriver European Voice og henviser til det udbrud som den franske præsident, Nicolas Sarkozy, rettede mod Danmark i december. "Danmark er et lille land, som står udenfor. Jer har vi ikke tænkt os at lytte til," sagde Sarkozy til Financial Times allerede i december.

Netavisen EUobserver peger på, at den økonomiske krise som ventet bliver det altoverskyggende arbejdsområde. Her kommer Helle Thorning-Schmidt til at gå på line. På den ene side står de EU-kritiske regeringsstøtter fra Enhedslisten. De vil kræve folkeafstemninger, før økonomerne i Bruxelles får ret til at holde medlemslandenes finansministre mere i ørerne. På den anden side står lederne fra de store europæiske økonomier, der vil have en hurtig og effektiv økonomistyring.

Det store fokus på den økonomiske krise betyder også, at Danmark får sværere ved at sætte egne interesser på dagsordenen, skriver EUobserver. Det betyder at grøn vækst, energieffektivitet og klimaindsats rykker længere ned på Helle Thorning-Schmidts to-do-liste.

Udover dette har Danmarks socialdemokratiske regering få ideologiske allierede. Kun fire andre lande i EU ledes lige nu af røde regeringer. Så der bliver ifølge de internationale medier et stort pres på Helle Thorning-Schmidts evne til at skabe kompromisser og konsensus. Hun kan dog trøste sig med, at det bliver en langsom start på formandskabet. Det traditionelle besøg fra EU-kommissærerne foregår i anden weekend i januar, mens det første ministerrådsmøde afholdes 23. januar.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
02.01-2012 | 12:59 af Steen Hansen
hehe - ren provokation.
Lad os høre, hvad Helle Thorning Schmidt har at sige til det, for den Danske befolkning bliver ikke spurgt.

Men en god lille provokation får altid sjælen frem - forsåvidt, for nogle, med undtagelser osv. - da et sådant postulat jo
forudsætter tilstedeværelsen af en sjæl.
 
 
02.01-2012 | 13:01 af Jess D. Skov-Nielsen
Ja det er endnu et forsøg på at presse os til at godtage EURO'en... de har ingen hæmninger i bandit logen... men så må vi jo takke NEJ til formandskabet... længere er den ikke... vi skal IKKE ind i den EURO, og blive en del af det nye "NAZI TYSKLAND"
 
 
02.01-2012 | 13:39 af Kurt Børgesen
Jamen dog!
 
 
02.01-2012 | 13:43 af Kurt Børgesen
Nu må det være på tide at vi bliver fuldt medlem af EU - Mest for fredens skyld. EU-modstandernes politik bringer tanker frem om de NAtinalistiske toner der var fremherskende i 30'erne. Histiirien har det med at gentage sig hvis vi ikke er opmærksomme på fortidens demagoger. Så mer EU er fremtiden for et frit Europa
 
 
02.01-2012 | 13:49 af Jess D. Skov-Nielsen
Fredens skyld? sig mig har du ikke fulgt med i alt hvad der sker i mellemøsten?

Hvad får dig til at ville være med i noget så udemokratisk som EU?... jeg er nysgerrig... intet er demokratisk i de lukkede loger hvor afstemningerne tages i EU, og parlamentarikerne er ikke andet end "demokratisk pynt".

Men ja, historien har det netop med at gentage sig, og lige pt. står vi i en verdenssituation der ligner første og anden verdenskrig 100%... og Tyskland styrer nu EU med hård hånd på fascistisk maner... hvad er det der er så svært ved at se det? det er jo ikk epåstande, det er information du kan slå op og bekræfte.

NEJ! vi skal IKKE med i EU, vi skal UD af det skidt, inden det går galt...
 
 
02.01-2012 | 13:50 af Jess D. Skov-Nielsen
http://www.youtube.com/watch?v=5CZr17HLH5U

Tjek linket... se det til ende, og forklar hvad demokratisk der er ved dette, og hvorfor du synes det er en god idé... den vil jeg meget gerne høre.
 
 
02.01-2012 | 13:59 af Steen Hansen
hehe - han kan nok ikke forstå teksten og formentlig også ligeglad.
 
 
02.01-2012 | 14:06 af Jess D. Skov-Nielsen
Specielt det sidste er jeg bange for, og det er ærgerligt, for skyklapper hjælper ikke, når de står med det blå/gule armbånd og bajonetten i ansigtet på ham engang i fremtiden.

nej ... ok, overdrivelse fremmer, men jeg fatter ikke at det ikke snart er tydeligt? hvorfor er der mennesker der ikke kan/vil forholde sig til de fakta der er på det her område? jeg forstår det ikke... hvis det blot var indicier der ikke kunne verificeres, så kunne jeg forstå det, men her er der tale om emner man rent faktisk kan finde fakta på, hvis man altså GIDER forholde sig til andet end de vildledninger de sidende politikere konstant forsøger at tale udenom fakta med.

Det er helt fint med dem der tror på et velfungerende EU... jeg har helle rintet problem med et EU der er demokratisk, og handler om handel... men når vi ingenting bestemmer, og de vil styre vores økonomier, velfærd, offentligeg udgifter osv, have fælles millitær til at hjælpe USA's banditter med at overtage verden, stopper demokratiske afstemninger (Grækenland) og konstant finder korrupte Eu medlemmer der varetager virksomheders interesser, så er min forståelse stoppet der.

Nogen gange virker det som om Merkel kunne stå og pisse dem op og ned af ryggen (bogstaveligt), og hvis bare deres statsminister siger at "det gør hun ikke!"... ja så ser de ikke damen bag sig... man tænker; tænker folk overhovedet mere? forholder de sig til de ting de læser, og lytter de overhovedet til fakta, hvis fakta ikke passer ind i deres verdenssyn?

jeg ved det ikke... jeg kan bare konstatere, at det er hvad jeg oplever, og jeg forstår det ikke...
 
 
02.01-2012 | 14:08 af Steen Hansen
Der findes stadig mennesker, der ikke vil fatte omfanget af det skrevne ord.
:o(
 
 
02.01-2012 | 14:21 af Jess D. Skov-Nielsen
Det ved jeg... men hvorfor? ... hvad får mennesker til at vende det blinde øje til sandheden, og klamre sig til vildledning? ... det er det jeg ikke forstår
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites