Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Hundredvis af stjerneskud over Danmark

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Overalt i landet kan man se flere hundrede stjerneskud i løbet af de næste dage. Det er især 11. til 13. august at chancerne er størst.

11. aug. 2009 kl. 18:10 Kathrine Schlechter
Der regner med stjerneskud over Danmark
 Foto: NASA/Public Domain
Der regner med stjerneskud over Danmark Foto: NASA/Public Domain
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Kathrine Schlechter

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

August er måneden, hvor stjerneskuddene flyver højt på himlen. I dagene omkring 11. til 13. august er chancerne størst for at se de smukke glødestreger.

Jorden flyver lige nu igennem en støvsky, der er efterladt af kometen Swift-Tuttle, og det er den støvsky, der gør, at vi kan se stjerneskuddene på himlen.

"Det materiale, der bliver efterladt, ligger som en sky, og når så jorden kommer flyvende forbi en gang om året, så går de små støvkorn ind i jordens atmosfære og laver en strøm af stjerneskud", siger Michael Linden-Vørnle, der er astrofysiker ved Tycho Brahe Planetarium i København.

Og der er rig mulighed for at se hundrede vis af stjerneskud på himlen de næste dage, hvis man kan holde sig vågen til omkring midnatstid. Hvis man gerne vil nå at se himlen åbne sig, skal man finde et sted, hvor man kan se så meget af himlen som muligt.

"Man skal finde et sted, hvor der ikke er noget generende lys fra eksempelvis gadelygter. Allerhelst skal man forsøge, at få skjult månen ved hjælp af en bygning eller et træ, så månen ikke blænder. Så har man de allerstørste chancer for at se stjerneskuddene", siger Michael Linden-Vørnle.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
11.08-2009 | 18:19 af leon lerche
Jeg glæder mig.
 
 
11.08-2009 | 18:24 af Helle Nielsen
Er det ikke det man kalder Sct. Laurentius tårer?
 
11.08-2009 | 18:40 af gitte rasmussen
Jo, jeg ville ønske jeg ikke skulle tidligt op.
 
 
11.08-2009 | 18:49 af Helle Nielsen
@ Gitte - det plejer at så på i flere nætter, fra d.9. til 13. august sådan ca.
 
11.08-2009 | 18:51 af gitte rasmussen
Så har jeg måske en mulighed fredag, da har jeg fri.:O)
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites