Resultatet var overraskende, for selvom Holyfield har mange år bag sig i boksning, så kunne han simpelthen ikke følge med den stærke russer, der forsvarede sin WBA-titel.
Holyfield styrede især den første del af kampen, men efter sjette runde faldt han bagud, og til slut i kampen var det tydeligt, at han havde mistet overtaget.
Kampen fik lov til at løbe i 12 runder, og blev afgjort efter dommerstemmerne 114-114, 116-112 og 115-114.
Nederlaget har dog ikke fået Holyfield til at tvivle på sig selv, trods sine 46 år. Han vil nu igen have en WBA-kamp, så han endnu engang får chancen for at blive mester. Hvis det sker, vil han være den ældste VM-mester i historien.
Evander Holyfield blev berømt, da han i 1997 i en kamp mod Mike Tyson fik bidt en del af sit øre af.