Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Hillary trækker utroskabs-kortet

Start et spil på Spigo.dk
Spil

For første gang taler Hillary Clinton ud om ægtemandens seksuelle eskapader for 10 år siden. Velkommen til den amerikanske valgkamp.

19. jan. 2008 kl. 16:24 Morten Skærbæk
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Morten Skærbæk
Født i 1976. Uddannet journalist fra Danmarks Journalisthøjskole i 2005. Er ansat på den politiske redaktion.

I krig og kærlighed gælder alle kneb, lyder et gammelt ordsprog. Men det gælder tilsyneladende også i amerikansk valgkamp.

I hvert fald fortæller den amerikanske præsidentkandidat Hillary Clinton nu for første gang, hvordan hun følte, da hendes mand, Bill Clinton, var hende utro med praktikanten Monica Lewinsky, mens han var præsident.

Det er godt nok omkring 10 år siden, at gode gamle Bill havde havde sin praktikant til kammeratlige samtaler i det Ovale Værelse i Det Hvide Hus, men først nu - sjovt nok mens Hillary mere end nogen siden før har brug for at vinde amerikanernes sympati - har Hillary fundet overskud til tale ud om sagen.

Det skete fredag aften i talkshowet Tyra med værten Tyra Banks, skriver nyhedsbureauet AP.

- Jeg måtte virkelig grave dybt ned i mig selv og tænkte alvorligt over, hvad der er vigtigt for mig, og hvad der var rigtigt for min familie, lød det således fra kvinden, der gerne vil være USA s første kvindelige præsident, inden hun smækkede hovedet på sømmet, så ingen øjenkrog foran tv-skærmene i det ganske amerikanske land kunne være tørre:

- Jeg tvivlede aldrig på Bills kærlighed til mig.

 

Følg det amerikanske valg på www.avisen.dk/usa

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
19.01-2008 | 16:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.01-2008 | 17:50 af Morten Skærbæk
Jeg synes til gengæld, at Hugo Børge (der er så modig IKKE at skrive sit indlæg anonymt) har skrevet et helt fantastisk indlæg. Men kunne det tænkes, at den "Hillary ske" kampagnestab på forhånd havde clearet med værten, hvilke emner, hun ville komme ind på? Jeg tror det.
 
 
19.01-2008 | 17:57 af Lars Nielsen
Utroskabskortet, hvad taler hun om "I did not have sexual relationship with that woman, Monica Lewinsinski." - har hun slet ingen tillid til Slick Willie.?
 
 
19.01-2008 | 18:23 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.01-2008 | 18:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.01-2008 | 18:53 af Morten Skærbæk
Kære HB:

Det var dog pokkers, som du har et problem med mig. "Fupjournalist" og jeg ved ikke hvad. Jeg tror, jeg trækker mig nu og bøjer mig i støvet, for du er tydeligvis af en helt anden kaliber end mig.
 
 
20.01-2008 | 00:57 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.01-2008 | 05:09 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.01-2008 | 13:13 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.01-2008 | 15:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.01-2008 | 16:02 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
24.01-2008 | 13:41 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites