Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet tirsdag den 15. april 2008, kl. 22:25
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this

Her er den kristne gudstjeneste på arabisk

Tre ud af fire indbyggere i Gellerup Sogn i Århus er muslimer. Det har gjort den lokale præst Annette Bennedsgaard stærkere i sin tro.

Alt er forandret i Gellerup Sogn.

For femten år siden sad omkring 100 teenagere i den lokale kirke og terpede trosbekendelsen op til den store konfirmationsdag. I dag har præsten kun to kommende konfirmander.

Engang valfartede de lokale skolebørn til gudstjenester i julen og påsken.

I dag går de til fredagsbøn i moskeen.

Gellerup Sogn, der ligger midt i Gellerupparken i Århus, er nemlig et af de få områder i Danmark, hvor kristendommen er blevet en mindretalsreligion. 75 procent af indbyggerne i sognet er muslimer. Den udfordring mærker den lokale præst Annette Bennedsgaard og de øvrige kirkegængere – men ikke nødvendigvis i negativ forstand.

Er blevet mere troende

»Jeg og de andre kristne i sognet er nok blevet mere troende. Når ens religion bliver trængt, kommer man ud af hullerne og bliver klar over, hvad kernen af kristendommen går ud på,« siger hun.

Annette Bennedsgaard er blandt de 16 præster, som folkekirken til oktober vil uddanne i at missionere og arbejde i områder, hvor der bor mange muslimer.

Ordet ’mission’ blev tidligere opfattet som et fy-ord, der blev forbundet med kristne missionærer, der tvang Jesus ned over hovedet på de fattige i ulandene. Men i dag tør de fleste præster godt taget ordet i deres mund, forklarer Annette Bennedsgaard.

Men hvordan missionerer en præst i dagens Danmark?

»Mission handler om at stå ved, at man tror på, at Jesus er Guds søn og verdens frelser – og så sprede det budskab. Men mission handler endnu mere om at vise med sine handlinger, at kristne er næstekærlige og solidariske og hjælper de svageste,« siger hun.

Allerede i dag gør Annette Bennedsgaard dog meget for at tiltrække de lokale muslimer. En gang om måneden bliver der holdt gudstjeneste på arabisk, og hun mødes ofte med de lokale muslimer.

Har du oplevet, at muslimer lader sig omvende?

»Det er sket få gange, og det er svært. Islam er en mere forståelig og konkret religion end kristendommen. Den fortæller nogle helt konkrete måder, man skal leve på. Kristendommen er mere diffus. Og mange muslimer har en opfattelse af, at kristendommen er noget lunkent noget, som danskerne ikke tager alvorligt.«

Ønsker du, at flere muslimer bliver kristne?

»Som præst er det da klart, at jeg håber, at flere vil begynde at tro. Men mit ønske er lige så meget, at vi kan leve sammen. For vi er alle Guds børn,« siger hun.

Den danske imam og konvertit Abdul Wahid Pedersen hilser præsternes initiativ velkommen.

»Men en dansk missonær boede 20 år i Pakistan, og han fik ikke omvendt så meget som én. Jeg tror heller ikke, at de skal gøre sig de store forhåbninger herhjemme,« siger Abdul Wahid Pedersen.

15.04-2008 | 23:32 af Morten Olsen
Steningstilhængeren Abdul Wahid Pedersen, sammenligner konvertitter eller kristnes liv i Pakistan, med konvertitters eller kristnes liv i Danmark. Sammenligningen kan simpelthen ikke lade sig gøre, i Pakistan bliver kristne og konvertitter forfulgt, voldtaget eller angrebet af islamister. Så selvfølgelig er det svært at sælge biletter til et liv som kristen i Pakistan.

Kristne i grænsebyen Charsadda, der ligger 35 km. fra Peshaward i en provins i det nordvestlige Pakistan, har fået 10 dage til at nedlægge deres kirker og konvertere til islam.

Ellers vil det få frygtlige konsekvenser og deres ejendomme vil blive bombet, hedder det i et brev, som islamister har sendt til den kristne minoritet i byen.

Truslen berører ca. 500 kristne familier, skriver bla. BBC og formodes at stamme fra pro-talibanske militante grupper i grænseområdet mellem Pakistan og Afghanistan. De lokale myndigheder og politikere er kendt som støtter af Taliban.

http://universalgeni.wordpress.com/2007/05/17/pakistans-kristne-lever-i-frygt-konverter-eller-d%C3%B8/

Pakistanske kristne: Bhuttos død forværrer vores forhold

07. jan 2008 Mordet på Benazir Bhutto, oppositionslederen i Pakistan, har slukket et håb om bedre tider for landets kristne minoritet, der længe har måttet finde sig i blasfemianklager, tortur, tvungen konversion, voldtægt og fratagelse af ejendom

http://www.kristendom.dk/artikel/274311:Globalt-nyt--Pakistanske-kristne--Bhuttos-doed-forvaerrer-vores-forhold
 
15.04-2008 | 23:53 af Henrik Clausen
Godt. Det manglede bare at undervise indvandrerne i en menneskekærlig religion.
 
15.04-2008 | 23:03 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
16.04-2008 | 06:51 af cencur
Det er fantastisk så mange mennesker som tror på guder. Jeg har mere sympati for en afrikansk stammekriger, som tror på en pæl eller pind. Den kan da i det mindste ses.
16.04-2008 | 10:08 af johanne
Gellerup er blot en forsmag på det der vil brede sig fremover. Det er meget meget trist.
16.04-2008 | 22:03 af Maria
HVORFOR i alverden har vi importeret så mange muslimer til Danmark?

Og hvorfor fortsætter vi med at stemme på partier, der ønsker at fortsætte importen af muslimer?
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.