
Del på Facebook
JOURNALIST
Dan Larsen
Dan Larsen skriver om verdens fattige lande i serien "Tæt på verden" på Avisen.dk. Han er også forfatter til de satiriske romaner "Holger" og "Viljen til magten".
Forureningen af havene er ved at blive en tragedie af historiske proportioner, mener en stor gruppe videnskabsfolk fra 18 organisationer i 6 lande. Fremtiden for maritimt og menneskeligt liv er i fare.
”Kombinationen af klimaforandringer, misbrug af ressourcer, forurening og ødelæggelse af naturen vil med stor sikkerhed medføre historiens værste tab af arter i havet med mindre verdens krider til handling nu,” hedder det.
Det vil gå ud over fattige som rige i et uforudsigeligt omfang.
Går den gale vej
Gruppen af respekterede forskere påpeger en række forhold, der er med til at destruere havenes liv. De fleste er bekendt med global opvarmning og syreregn, der er med til at kvæle livet.
Vanskelighederne vokser med en hast, der til forveksling ligner tidligere historiske perioder, hvor livet i havene led ubodelig skade. Hastigheden er på niveau af det ”værst tænkelige,” hedder det.
Afsmeltningen af sydpolen og Grønlands indlandsis nævnes sammen med højere vandstand og udløsningen af methangas fra havbunden. Effekten af alle de mange negative faktorer er tilsammen værre end hidtil forstået.
Listen over dårligdomme i havet og for dyr og mennesker er lang. Der opstår skadelige alger, koralrev dør, metaller og gift spreder, naturen optager plastik, skadelige arter får bedre vilkår, ændring i naturens adfærd mm.
Artiklen fortsætter...
Tæt på verden
To af landets mest erfarne u-landsjournalister, Anne Hyll-Müller og Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.