Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her
Tæt på verden

Havet er dødssygt og ved at dø

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Havenes økosystemer er i færd med at kollapse af stress. Tabet af havets ressoucer vil påvirke menneskelige vilkår alle vegne.

25. juni 2011 kl. 10:15 Dan Larsen
Havet er ved at blive kvalt af menneskene. Her en strand i det vestlige Australien.
Havet er ved at blive kvalt af menneskene. Her en strand i det vestlige Australien. Foto: CC Stephen Edgar
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Dan Larsen
Dan Larsen skriver om verdens fattige lande i serien "Tæt på verden" på Avisen.dk. Han er også forfatter til de satiriske romaner "Holger" og "Viljen til magten".

Forureningen af havene er ved at blive en tragedie af historiske proportioner, mener en stor gruppe videnskabsfolk fra 18 organisationer i 6 lande. Fremtiden for maritimt og menneskeligt liv er i fare.

”Kombinationen af klimaforandringer, misbrug af ressourcer, forurening og ødelæggelse af naturen vil med stor sikkerhed medføre historiens værste tab af arter i havet med mindre verdens krider til handling nu,” hedder det.

Det vil gå ud over fattige som rige i et uforudsigeligt omfang.

Går den gale vej

Gruppen af respekterede forskere påpeger en række forhold, der er med til at destruere havenes liv. De fleste er bekendt med global opvarmning og syreregn, der er med til at kvæle livet.

Vanskelighederne vokser med en hast, der til forveksling ligner tidligere historiske perioder, hvor livet i havene led ubodelig skade. Hastigheden er på niveau af det ”værst tænkelige,” hedder det.

Afsmeltningen af sydpolen og Grønlands indlandsis nævnes sammen med højere vandstand og udløsningen af methangas fra havbunden. Effekten af alle de mange negative faktorer er tilsammen værre end hidtil forstået.

Listen over dårligdomme i havet og for dyr og mennesker er lang. Der opstår skadelige alger, koralrev dør, metaller og gift spreder, naturen optager plastik, skadelige arter får bedre vilkår, ændring i naturens adfærd mm.

Artiklen fortsætter...

Tæt på verden

To af landets mest erfarne u-landsjournalister, Anne Hyll-Müller og Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
25.06-2011 | 10:30 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
26.06-2011 | 01:05 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
26.06-2011 | 06:50 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
26.06-2011 | 08:35 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
26.06-2011 | 09:10 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
26.06-2011 | 09:34 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
26.06-2011 | 09:34 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
26.06-2011 | 09:44 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
26.06-2011 | 09:43 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
25.06-2011 | 10:57 af jan ursin
Ja det er jo ting som VI allerede ved....men hvorfor gør MAGTHAVERNE ikke noget????
 
26.06-2011 | 06:51 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites