Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet søndag den 18. maj 2008, kl. 23:02
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this

Glatbarberet blotter jagtes af politiet

Blotter har skabt utryghed på Nordstranden i Nykøbing Sjælland. To 11-årige piger er blandt ofrene .

En blotter har skabt utryghed på Nordstranden i Nykøbing Sjælland. Blotteren har den seneste tid sine ædlere dele frem for strandgæsterne, blandt andet to 11-årige piger, som han forsøgte at overtale til at røre ved hans penis. Det skriver ekstrabladet.dk.

Manden beskrives som 30 - 40 år. Han er cirka 170-180 cm høj og slank til almindelig af bygning. Han beskrives som lys og let rødbrændt i huden. Han har lyst hår på siden af hovedet, men er skaldet på issen. Desuden har manden ingen kønsbehåring. Han taler dansk uden accent.

- Det er jo ret chokerende. Dels fordi der er et stykke vej fra bare at vise sig frem, og så til at opfordre til beføling, og dels fordi pigerne er så unge, siger vicepolitikommissær ved Nykøbing Sjællands Politi, Per Kragh til TV2 Øst.

Politiet vil gerne høre fra folk, der har set manden blotte sig. Politiet kan kontaktes på telefon 114.

- Det gælder også, selvom man måske ikke selv føler, at man er blevet krænket af at se hans kønsorganer, siger Per Kragh.

18.05-2008 | 23:33 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.05-2008 | 00:50 af Martin Hegelund
Han taler dansk uden accent. . Okay, så ved vi det!
 
19.05-2008 | 00:53 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.05-2008 | 08:18 af Martin Vestergaard
Øh blotter??? Kan man blotte sig på en strand, såvidt jeg ved er det fuldt lovligt de fleste steder at gå og bade nøgen på en strand.

Men han forsøgte at få de to piger til at beføle sig så der er da vist tale om grovere former for blufærdighedskrænkelser end at blotte sig, som Bitten siger er det pædofili, når det er børn det går ud over.
20.05-2008 | 14:25 af Goggomobil
Hvorfor er ofrene sat i ""? Det er da godt nok ikke at tage krænkelsen alvorlig, hr. "journalist".
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.