Administration 

Giftsyg arbejder: "Vi er ikke bare maskiner"

Benny Bülow fik ødelagte lunger og dårlig hukommelse af gift på LM Wind Power. (Foto: Privat.)

Giftig styren har ødelagt Benny Bülows lunger. Hverken LM Wind Power eller lægerne meldte aldrig sagen til Arbejdskadestyrelsen. Det sker nu først 10 år efter, at Benny blev slået omkuld af en styren-dampe og blev hentet af ambulancen.

En håndfuld kolleger måtte bære Benny Bülow ud af støbehallen, imens andre ringede efter ambulancen.

Den var helt gal, efter Benny havde sprøjtet flydende styren på en vindmøllevinge. Han havde en såkaldt motormaske på, men den hjalp ikke meget.

"Jeg havde ofte diarre og hovedpine. Men denne dag fik jeg for meget styren. Jeg faldt om og blev slået helt omkuld," fortæller Benny Bülow, der i fire år frem til 2002 var ansat på LM Wind Powers fabrik i Lunderskov ved Kolding.

Men ulykken har sat sig varige spor på Bennys helbred.

"Jeg har haft problemer med lungerne lige siden dengang. Mit helbred skranter, og jeg kan ikke rigtig gøre noget. Puster og stønner hver gang, jeg skal lave fysisk arbejde. Min hukommelse er elendig. Jeg kan spørge min kone om det samme spørgsmål tre gange i træk og stadig ikke huske svaret".

 

Læger meldte aldrig sygdom

Efter ulykken sendte Kolding Sygehus Benny til undersøgelse på Arbejdsmedicinsk Klinik i Esbjerg. Her fastslog lægerne, at lungekapaciteten er røget ned på 75 procent.

Selv om problemerne med lungerne opstod lige efter ulykken, kunne lægerne ikke med sikkerhed fastslå, hvad årsagen var. Sådan sagde de til Benny.

"Hverken min arbejdsgiver, min egen læge eller arbejdsmedicinerne på klinikken i Esbjerg anmeldte min sygdom til Arbejdsskadestyrelsen. Lægerne sagde ikke rigtig hvorfor. Men de nævnte, at jeg også røg cigaretter, og at det også kunne have en betydning".

"Men det forstår jeg ikke. Jeg har aldrig røget særlig meget. Kun omkring ti cigaretter om dagen. Jeg havde ikke problemer med lunger og vejrtrækning før ulykken. De kom først, efter jeg blev slået omkuld af de her satans giftige styrendampe".

I følge loven er det virksomheden, der har pligt til at anmelde ulykker, mens læger har pligt til at anmelde erhvervssygdomme til Arbejdsskadestyrelsen. Men ingen anmeldte Bennys styrenforgiftning.

Derfor skal Benny Bülow retur til Arbejdsmedicinsk Klinik i Esbjerg og have undersøgt sit helbred igen.

"Nu skal de læger altså se at få anmeldt min lungeproblemer til Arbejdsskadestyrelsen. Jeg vil have undersøgt mit helbred til bunds, men det vigtigste er, at andre ansatte ikke bliver syge, ligesom os andre".

 

Den Lange blev også syg

LM Wind Power skulle have informeret de ansatte bedre om risikoen ved arbejdet, mener den gamle støbearbejder.

"Jeg blev harm, da jeg læste om de mange syge ansatte. Jeg blev gal, det er for dårligt af LM. Det er mennesker, der render rundt derude. Vi er ikke bare maskiner".

Derfor er Benny ærgerlig over, at hans egen sygdom aldrig blev anmeldt.

"For i dag kan jeg jo se, hvordan mine gamle kolleger står frem med de samme sygdomme, som jeg har i dag".

Benny Bülow arbejdede sammen med Per Helsinhoff.

"Vi kaldte ham 'Den Lange'. En fin fyr. Trist, vi begge har fået lungeproblemer".

Per Helsinghoff har fået anerkendt astma som en arbejdsskade uden fagforeningens hjælp. Han har mistet 50 procent af erhvervsevnen, fastslår Arbejdsskadestyrelsen. For egne penge førte Per Helsinghoff en sag mod LM. Men lige før der faldt dom, valgte LM at indgå forlig og udbetale et beløb til Per, uden at LM af den grund vil tage ansvar for Pers sygdomme.

LÆS ARTIKLEN OM PER: "Jeg vandt over LM Wind Power"

Ødelagte lunger

Benny Bülow fik efter cirka to år som støbearbejder på LM Wind Power akut styrenforgiftning og mistede 25 procent af lungekapaciteten, fastslog lægerne. Men ingen anmeldte skaden til Arbejdsskadestyrelsen. Det sker først i dag, efter Avisen.dk og Berlingske har afsløret, hvordan flere LM Wind Power-ansatte er blevet syge af deres arbejde med giftig styren. Benny håber nu på erstatning. "Men det vigtigste er, at andre ansatte ikke bliver syge, ligesom os andre," siger Benny, der ses på fotoet nedenfor.

 

ANMELD DIN SYGDOM NU:

Alle nuværende og tidligere LM-ansatte, der er syge eller har været syge, skal hurtigst muligt kontakte Arbejdsskadestyrelsen via:


- Telefon 72 20 60 00. Sig du skal tale med chefkonsulent Rikke Nissen, der er kontaktperson i den særlige enhed, der skal undersøge LM-ansatte.

- Eller send e-mail til ask@ask.dk – Att. Rikke Nissen.

- Du kan også selv anmelde din sygdom eller arbejdsskade via Arbejdsskadestyrelsens hjemmeside: www.ask.dk. Her er et Link
til en online anmeldelsesblanket.


- Du kan også gå til din egen praktiserende læge. Lægen har pligt til at anmelde din sygdom eller arbejdsskade.

"Vi vil virkelig opfordre alle til at ringe til os, hvis de har en mistanke om, at deres helbred kan være påvirket af arbejdet for LM Wind Power (LM Glasfiber)," siger Birgitte Lyhne Broksø, pressechef i Arbejdsskadestyrelsen.

 

Tip os om LM

Har du arbejdet for LM Glasfiber (LM Wind Power), eller har du et tip om LM, så skriv til journalisterne, der står bag sagen: Jens Peter Kildevang: jens@avisen.dk eller tlf. 27 13 65 50. Eller kontakt journalist Morten Frich: mnf@berlingske.dk

 

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 

19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel