Administration 

Fup-firma tog røven på 100 arbejdsløse

Et AMU-støttet kørekort til taxa, bus eller lastbil indbringer kursusudbyderen 30-40.000 kroner. Så fupuddannelsen af 100 arbejdsløse var en formue værd for TUC.
(Foto: Foto: Colourbox)

Vognmand lovede dem job, hvis de tog taxa- og lastbilkørekort på AMU-kurser. Bagefter blev de fyret.

100 arbejdsløse fik i foråret 2009 et tilbud, de ikke kunne sige nej til. Kontrakt på et job hos en jysk vognmand - inklusiv 16 ugers uddannelsesforløb, hvor de ganske gratis blev udstyret med en håndfuld dyre kørekort.

Men tilbuddet var et fupnummer. Så snart uddannelsen var slut, kvitterede vognmanden med en fyreseddel.

I mellemtiden havde køreskolekoncernen TUC høstet millioner i AMU-tilskud til kurserne, og vognmandsfirmaet AEH Leegaard kunne dække lønudgiften til de nye “medarbejdere” gennem arbejdstabsgodtgørelse.

Svindel med 15 millioner skattekroner

Alt i alt en fidus, som ifølge flere kilder løber op i 10-15 millioner skattekroner. Og som dermed placerer sig i sværvægterkategorien på listen over AMU-svindelnumre.

Avisen.dk kan igen afsløre svindel med AMU-midler i millionklassen. Siden foråret har Avisen.dk dokumenteret, at der i årevis er foregået massiv svindel med de offentlige midler til arbejdsmarkedsuddannelser (AMU).

Børne- og Undervisningsministeriet har netop sat punktum for en kulegravning af systemet, men som sagen på TUC afslører, er der masser af svindel, som er fløjet under ministeriets radar.

Total Stein Bagger

Flere tidligere ansatte hos køreskolekoncernen TUC og det tilknyttede jobcenter DUCAS bekræfter forløbet overfor Avisen.dk. Det samme gør 24-årige Nes Nissen Bitton fra Ballerup, der deltog i uddannelsesforløbet i 2009.

Svindelnummeret startede med, at de 100 arbejdsløse blev rekrutteret i samarbejde med jobcentre i hovedstadsområdet.[pagebreak]

“Ducas var meget strikse med, at de udvalgte kun måtte have lille kørekort. Èn havde lastbilkørekort fra civilforsvaret i 1900-hvidkål, så han blev overtalt til at tage et stort kørekort igen,” fortæller en tidligere ansat.

Skriv under med det samme!

De 100 arbejdsløse skulle først gennemføre et ti dages ‘afklaringsforløb’. Fredag eftermiddag på den sidste dag dukkede vognmanden fra Viborg op med en stak kontrakter, som de blev bedt om at skrive under med det samme.

Dokumentation: Se kontrakten her

Dem, der udbad sig betænkningstid, blev bedt om at aflevere den i postkassen hos DUCAS senest mandag formiddag. På den måde var det i praksis umuligt at få en fagforening eller andre til at kigge kontrakten igennem.

I transportbranchen vakte det stor undren, at der i en periode med rekordmange arbejdsløse chauffører var behov for at uddanne 100 nye.

“Men man blev jo hurtigt klar over, at den her vognmand var et rent fupfirma, der aldrig har eksisteret på andet end på papiret. Hensigten var at udstyre de ledige med så mange erhvervskørekort som muligt. Det var en overlagt fidus med det ene formål at malke flest mulige kroner ud af AMU-kassen,” siger en sjællandsk kørelærer, der tidligere har arbejdet for TUC.

40.000 kroner i tilskud pr. kørekort

Hvert kørekort udløste AMU-tilskud på 30-40.000 kroner. De ledige kunne vælge enten en ‘godslinje’, hvor de blandt andet fik kørekort til lastbil, vogntog og farligt gods, eller en ‘befordringslinje’, hvor de fik taxakørekort og buskørekort.

Derudover var forløbet på TUC garneret med masser af 'mindre' AMU-kurser i for eksempel kundeservice, køreteknik, energirigtig kørsel, kørehviletidsbestemmelser og konflikthåndtering.

“Alle som én blev fyret, så snart de var færdige. Det havde aldrig været meningen, at de skulle arbejde for vognmanden. Vi var alle sammen med til at begå grov kriminalitet uden at vide det,” konstaterer en tidligere ansat.

Ministeriet undersøger sagen

TUC, der kalder sig Danmarks største udbyder af AMU-kurser på transportområdet, har længe været i myndighedernes søgelys for systematisk svindel med AMU-midler.[pagebreak]

Undervisningsministeriet krævede tidligere i år fem millioner kroner tilbage, fordi TUC systematisk har indhentet to dages AMU-tilskud til kurser af en dags varighed.

Læs artikel Svindlede for fem millioner på glatbanen

I ministeriets efterforskning kom det også frem, at TUC har misbrugt CPR-numre til at opkræve tilskud til personer, der aldrig deltog på de pågældende kurser.

Fidusen med de 100 fupchauffører kender ministeriet ikke noget til. Men på baggrund af Avisen.dk’s henvendelse har ministeriet valgt at kigge nærmere på sagen.

“Der er mange løse ender, og vi har ikke afsluttet undersøgelsen endnu, men materialet tyder på, at der er grundlag for videre efterforskning,” siger fuldmægtig Morten Find-Andersen fra Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen.

Ingen kommentarer fra TUC

Vognmandsfirmaet AEH Leegard har siden skiftet navn til Leegard Logistics, og er i dag er under konkurs.

3F’s lokalafdeling i Viborg kender dog godt til AEH Leegaard og AMU-fidusen i 2009.

“Der var jo aldrig nogen jobs. Det var bare noget, man lavede for at skaffe kurser til DUCAS,” konstaterer faglig sekretær Annette Lynge Jensen.

Avisen.dk har uden held forsøgt at indhente en kommentar fra Peter Brøgger, der er bestyrelsesmedlem i Leegard Logistics.

Heller ikke TUC har givet lyd fra sig. Direktør og bestyrelsesformand Morten Mathiesen er siden torsdag i sidste uge blevet forsøgt kontaktet gennem mail og sms, men indtil videre uden held.

På grund af TUC’s store indflydelse i transportbranchen ønsker de tidligere ansatte, der medvirker i artiklen, ikke at optræde ved navn, men deres identitet er kendt af Avisen.dk.

AMU-karussellen

AMU-kurser har til formål at opkvalificere kortuddannede og ufaglærte. Staten yder hvert år over to milliarder kroner i støtte til systemet.

Siden foråret har Avisen.dk og en række andre medier afsløret en stribe eksempler på groft svindel med AMU-tilskud og VEU-godtgørelser.

Som konsekvens har Børne- og Undervisningsministeriet gennemført en kulegravning af AMU-systemet.

35 tilsynssager er afsluttet i 2010 og 2011, der tilsammen udløser tilbagebetalingskrav på 39 mio. kr.

34 sager verserer i øjeblikket.

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset

katte
Dyreliv

Hoster din kat? Det kan være mere end en hårbolle

politi dansk
Nyheder

Advarsel fra politiet: Sommer-tyvene har travlt

badestrand
Nyheder

SSI advarer: Disse personer bør passe på i varmt badevand

brandbil
Krimi

Ældre mand sigtet: Satte ild til eget hjem

regn
Nyheder

Vand i boligen efter regnen? Det skal du gøre nu

Ulv
Nyheder

Tid til status: Så mange millioner koster ulven 

politi dansk
Krimi

Politiet besøgte Læsø: 19 sigtelser for sprit, narko og mobil

klima vinder
Iværksætteri

Tre grønne idéer kæmper om 325.000 kroner

Mejser
Nyheder

Træt af larverne? Disse fugle kan hjælpe i haven

Søvn
Sundhed

Forskere til unge: Sluk Netflix og gå i seng

sommer og sol og vand
Iværksætteri

AI sparer tid, men iværksættere får stadig ikke mere ferie

Broens betalingsanlæg
Nyheder

Musikken satte ekstra fart på Storebæltstrafikken

Stephania Potalivo
Kendte

Stephania siger farvel: Tak for alle jeres søde beskeder

Peter Hummelgaard
Biler

Hummelgaard: Vigtig opgave at få tilpasset bilafgifterne

Lars Løkke
Nyheder

Danmark støtter Palæstina og Libanon med millioner

Christopher
Kendte

Kendis-par køber gård med vennerne

Kampagne
Nyheder

Morgenthaler vil have danskerne til at grine af klimakrisen

Kupon lotto
Nyheder

Har du tjekket din kupon? To nye millionærer i weekenden

dansk politi
Krimi

Smidt ud fra beach party - to gange

Odense rådhus
Nyheder

Ny hjælp til borgere: Udlændingestyrelsen rykker ind hos Borgerservice

Læsernes Brevkasse grafik
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvornår udløser en voldtægt en højere straf

retten i Horsens
Krimi

Ledende bandemedlem får fængsel i kokain-sag

Sikringen
Nyheder

Bag murene på Sikringen: Her behandles nogle af landets farligste patienter

Underdirektør i TEKNIQ, Maria Schougaard Berntsen
Nyheder

Store forskelle: Dit postnummer kan afgøre chancen for et fritidsjob

badegæster kbh
Nyheder

Tjek badevandet før du hopper i

nets hovedkvarter
Nyheder

Mangler hos Nets gjorde betalingsnedbrud værre

Lejligheder på vesterbro
Nyheder

Flere boliger til salg - men priserne stiger alligevel

folk ser film i Odense
Underholdning

Odense inviterer til gratis film under stjernerne

rettelse
Nyheder

Rettelse: Fejl i citathistorie

Glad puddel
Dyreliv

Malia fik en chance til: 600 dyr har fået nye hjem

Grill i haven
Livsstil

Sommer er lig med grilltid: Vælg den rette grill

Dæk monteres
Nyheder

Helårsdæk dumper på stribe: Sikkerheden halter

Trine Fisker
Livsstil

Hun havde sit drømmejob og valgte det fra

smartphone
Livsstil

Facebook og ChatGPT mangler: Disse apps elsker danskerne mest

Vejkirker
Nyheder

Gratis sommeroplevelse: 431 kirker åbner dørene over hele landet

Bi
Rejser

Denne feriesouvenir kan give dig en bøde på 10.000 kroner

politi dansk
Krimi

Falske bankbude anholdt: Kvik borger tippede politiet