Fagbevægelsen, arbejdsgiverne og politikerne kommer tidligst til forhandlingsbordet til trepartsforhandlingerne til sommer, men allerede nu strides parterne i medierne.
Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) og arbejdsgiverne kræver, at fagbevægelsen viser tilbageholdenhed. Omvendt siger fagbevægelsen, at det er slut med at give køb på lønninger og arbejdstid.
Men det sker først, når man kender afstemningsresultatet af mælingsforslaget og de sammenkædede overenskomstresultater.
"Der er en masse forvirring lige nu, jeg synes, at man burde afvente de igangværende overenskomstforhandlinger, der jo ikke er på plads endnu," siger arbejdsmarkedsforsker Jesper Due til Newspaq.
Fagbevægelsens medlemmer skal først stemme for et mælingsforslag.
"Så længe det ikke er på plads, så er parterne bare med til at danne støj på linjen. Jo flere temaer til trepartsforhandlingerne, der flyver gennem luften, jo større er chancen for, at det kan påvirke et afstemningsresultat," forklarer Jesper Due.
Han vurderer, at trepartsforhandlingerne først kan finde sted efter sommerferien. Forhandlingsgrundlaget skal først på plads og det kan ske før den står på ferie.
"Der foreligger jo ikke noget forhandlingsgrundlag på nuværende tidspunkt, det skal først være på plads, og man er jo endnu ikke begyndt," siger han og påpeger, at SRSF's regeringsgrundlag kommer til at spille en rolle som udgangspunkt forhandlingerne.
Temaerne kan til trepartsforhandlingerne bliver uddannelse, opkvalificering og seniorordninger.