Politikerne i den borgerlige lejr bærer en stor del af ansvaret for, at fagbevægelsen er blevet svækket de senere år.
Det siger Henning Jørgensen, der er arbejdsmarkedsforsker på Aalborg Universitet, efter at Hans Skov Christensen, afgående direktør for Dansk Industri (DI), onsdag udtrykte bekymring for de faldende medlemstal i fagbevægelsen.
"Regeringens initiativer har været med til at svække fagbevægelsen. Det undergraver den danske arbejdsmarkedsregulering. De politiske angreb på fagbevægelsen og a-kasserne må høre op," siger Henning Jørgensen til Newspaq.
Hans Skov Christensen sagde onsdag på en konference, at en stærk fagbevægelse også er i arbejdsgivernes interesse.
Han henviste til, at den danske model mister sin berettigelse, og politikerne overtager kontrollen med arbejdsmarkedet - hvis ikke fagbevægelsen kan holde fast i medlemmerne.
Og Henning Jørgensen kan forstå den afgående DI-direktør.
"Hans Skov Christensens bekymring er meget reel. For der skal to til tango. Hvis den ene part bliver så lille, at den ikke kan danse med, så kan den anden ikke udrette noget," siger forskeren.
Udover halveringen af dagpengeperioden og loftet over fradrag for faglige kontingenter er problemet ifølge Henning Jørgensen, at man har markedsgjort hele fagbevægelsen bl.a. ved at liberalisere markedet for a-kasser og fagforeninger.
"Man taler om det som en supermarkedsvare. Det er det jo ikke. Det handler om identitet og kollektive bevidstheder," siger Henning Jørgensen.
Formand for FTF, Bente Sorgenfrey er også bekymret over udviklingen.
"Det er helt afgørende, at vi får den legitimitet, der skal til for, at vi er interessante modparter for arbejdsgiverne. Det handler om at få folk organiseret i de faglige organisationer," siger hun til Newspaq.
Henning Jørgensen vil have fagbevægelsen til at forlade skrivebordet.
"De skal ud og argumentere for, at her er noget, vi kan stå sammen om. Her er noget kollektivt sikring. Det må ikke blive et spørgsmål om pris og mængde. Det er et fagligt og politisk projekt," siger han.