
Del på Facebook
JOURNALIST
Susanne Baden Jensen
Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S
Normalt er hun vild med folketingsdebatter og opslugt af lovforslag.
Men under dette års Roskilde Festival var det angiveligt noget helt andet, der havde folketingspolitikeren Johanne Schmidt-Nielsens fulde opmærksomhed. Det skriver Se og Hør.
Fredag under festivalen sad den kønne politiker foran Pavilion-scenen i selskab med komikervennerne Linda P, Mikael Wulff og Jonathan Spang.
Og her kom den 27-årige Johannes ansigt ifølge ugebladet pludselig tættere på den 33-årige Jonatans, hvorefter de to i flere minutter kyssede uden hæmninger, mens festivalens forbipasserende gæster frit kunne overvære den offentlige kærlighed.
Det er ikke første gang, at den blonde Enhedslisten-forkvinde bliver sat romantisk sammen med den ditto lyshårede komiker og skuespiller.
Foto: Se det igen: Dillere og damer til nøgenløb
Hun er ofte gæst på Nørrebro Teater, hvor Jonatan Spang frem til 2009 var teaterdirektør. Her har hun dog altid forklaret, at det skyldes, at de to er tætte venner.
Parret selv har afvist at komme med en kommentar på SE og HØRs historie.
Kilde: Se og Hør
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.