Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Fleksible arbejdstider skal mindske trængslen

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Trængselsproblemet på de storkøbenhavnske veje kan løses ved at indføre mere fleksible arbejdstider, siger Venstres formand.

22. feb. 2012 kl. 08:27 (opdateret kl. 09:59) Irene Stelling
Arbejdsmarkedets parter må indstille sig på større fleksibilitet, når det gælder medarbejdernes arbejdstider, mener Lars Løkke Rasmussen.
Arbejdsmarkedets parter må indstille sig på større fleksibilitet, når det gælder medarbejdernes arbejdstider, mener Lars Løkke Rasmussen. Foto: Statsministeriet
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Irene Stelling

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

Hvis flere har aften- og nattevagter, vil trængslen på de storkøbenhavnske veje blive mindre.

Nogenlunde sådan lyder meldingen fra Venstres formand Lars Løkke Rasmussen.

Han mener, at arbejdsmarkedets parter må indstille sig på større fleksibilitet, når det gælder medarbejdernes arbejdstider.

"På den måde kan trafikken på de storkøbenhavnske veje blive spredt over større tidsrum, så risikoen for trafikpropper og forsinkelser undgås," siger Lars Løkke Rasmussen til Frederiksborg Amts Avis.

Den samme fleksibilitet må man også indstille sig på i transporterhvervet, så noget af myldretidstrafikken kan flyttes til andre tidspunkter.

"På længere sigt kan man forestille sig en øget brug af intelligent trafikstyring med grønne bølger og lignende på gennemfartsvejene," siger Lars Løkke Rasmussen til avisen.

Foto: Se Mary følge Thornings åbningstale

Han glæder sig over, at betalingsringen nu er død og siger, at mange af de nuværende trafikproblemer i København skyldes, at færdselsruter er lagt om på grund af anlægsarbejde for toglinjer og metro.

"Hvis regeringen skulle gøre noget for at forbedre trafiksituationen i København, skulle den hellere se at få færdiggjort alle de initiativer, der er taget til at forbedre den offentlige trafik, end drømme om at få indført en betalingsring, der gør det dyrere for tusindvis af mennesker at passe deres arbejde," siger Lars Løkke Rasmussen til Frederiksborg Amts Avis.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
22.02-2012 | 09:01 af ib jacobsen
lad mig gætte, de bedst lønede skal ha de bedste arbejdstider, og hva med miljøet kære Lars - nårh ja det går du ikke op i - det er rigtigt - og hvorfor løste du ikke dette problem i de ti år du sad på skamlen - 10 år burde vel være nok til at tænke over det eller ?
 
22.02-2012 | 09:34 af Jens-Jørgen christensen
Snik-snak fra ende til anden fra Løkke og Co.
 
22.02-2012 | 10:00 af Jan F.
Jeg tror Løkke har set mine tidligere indlæg rundt omkring i forskellige fora. Her anbefaler jeg løsningen fra Sao Paulo i Brasilien, hvor biler med bestemte numre i nummerpladen ikke må køre før kl 10 om formiddagen. Arbejdspladserne har indrettet sig efter dette med variabel arbejdstid, eller folk tager offentlig transport den dag (som er ganske billig). Det er politiet der håndhæver forbuddet og der bliver udstedt klækkelige bøder hvis en kører som ikke må. Og så kræver det ikke nogen betalingsring eller kameraer eller andet.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites