Landbrugs- og byggesektoren går glip af vækst og job, fordi regeringens væksthjælp til landbruget flopper.
Ordningen med vækstkautioner skulle sætte gang i landbruget og dermed få en afsmittende effekt på byggeriet.
Det skriver Berlingske Tidende på baggrund af en undersøgelse fra Landbrug & Fødevarer.
Men hidtil har kun 20 landbrug fået tilsagn om vækstkautioner - og kun 70 har benyttet sig af muligheden for at søge ordningen.
"Vækstkautionen, der ikke fra starten var tænkt til landbrug, har åbenbart ikke den udformning, der skal til for, at det kan sætte gang i investeringerne i landbrugssektoren," lyder det fra Lone Saaby, erhvervspolitisk direktør for Landbrug & Fødevarer til Berlingske Tidende.
I slutningen af 2009 blev vækstkautionen udvidet til at omfatte landbruget. Det får tilbudt en statsgaranti for 75 procent af udlånet til nye investeringsprojekter på op til ti millioner kroner.
Dermed skulle bankerne blive mere villige til at låne penge ud.
Men de ignorerer kautionen, lyder det fra Landbrug & Fødevarer.
"Vi ser bedrifter med en lav gældsprocent, en stor egenkapital og en effektiv produktion, der er klar til at bære nye investeringer, men som på trods af den sunde økonomi ikke indfrie kravene for vækstkaution," siger Lone Saaby.