Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Farvel til S bud på en udenrigsminister

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Indtil i dag var Socialdemokraternes Jeppe Kofod et bud på en kommende udenrigsminister, hvis Socialdemokraterne igen skulle komme i regering. Det mener politisk journalist på Weekendavisen Hans Mortensen.

25. marts 2008 kl. 15:10 Kristina Gjelstrup Villadsen
Del på Facebook

Indtil i dag var Jeppe Kofod en af Socialdemokraternes unge  rising stars .

Og han var et helt realistisk bud på en udenrigsminister, hvis regeringen igen skulle skifte til den røde socialdemokratiske farve, mener politisk journalist på Weekendavisen Hans Mortensen.

- Han var en person, som nogen har troet på kunne blive til noget. Et bud på en ny udenrigsminister. Han har været en del af den nye generation, som man havde store forhåbninger til.

I en pressemeddelelse oplyser Jeppe Kofod, at han har haft et "moralsk upassende forhold" til en 15-årig pige, og at han med øjeblikkelig virkning trækker sig som udenrigspolitisk ordfører for Socialdemokraterne.

Hvilken effekt, forholdet til pigen og et farvel til ordførerskabet får for Jeppe Kofods politiske fremtid på længere sigt, tør Hans Mortensen ikke spå om.

I skyggen af de ældre

Selvom Jeppe Kofod måske var et bud på en kommende udenrigsminister, kalder Hans Mortensen ham for en neutral politiker . En der har holdt sig ude af de værste magt- og fløjkampe og i stedet kørte sit eget løb.

- Han har i stedet forsøgt at profilere sig på udenrigspolitikken. Men også her har han de seneste år stået i skyggen af den ældre generation. Blandt andet fordi en profil som Mogens Lykketoft også har markeret sig på det område, forklarer Hans Mortensen.

Han betegner Jeppe Kofod som en politiker, der indtil i dag helt klart var på vej op i partiet. Det gik bare ikke så stærk, som mange troede, da han overtog posten som udenrigsordfører.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
25.03-2008 | 19:46 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
25.03-2008 | 15:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
25.03-2008 | 16:01 af Hans Devantier
Straffelovens § 223 dækker vist det meste her:

§ 223. Den, som har samleje med en person under 18 år, der er den skyldiges adoptivbarn, stedbarn eller plejebarn eller er betroet den pågældende til undervisning eller opdragelse, straffes med fængsel indtil 4 år.

Stk. 2. Med samme straf anses den, som under groft misbrug af en på alder og erfaring beroende overlegenhed forfører en person under 18 år til samleje.
 
25.03-2008 | 16:03 af Carllor
Det er faktisk lidt tragisk for socialdemokraterne.

Jeppe Kofod havde nemlig et ret godt tag i de unge.

Spørgsmåler er nu, hvornår kommer Helle?
 
25.03-2008 | 16:11 af Hans Devantier
@ Carllor

Lidt for godt, tilsyneladende, men ja - det er tragisk - både for pigen og partiet.
 
25.03-2008 | 16:34 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
25.03-2008 | 16:57 af Slet Mig
jeg fatter heller ikke noget. Er vi pludselig landet i USA??!? Manden har scoret...alt er lovligt...han var ikke hendes lærer...
 
25.03-2008 | 18:23 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
25.03-2008 | 20:08 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
25.03-2008 | 21:52 af Jakoba
Allan H L

Jeps, du har helt ret. Folk er blevet nypurtianske og det klæder ikke Danmark.

Men det er altså soc. dem. selv der tager afstand fra ham i stedet for at stå fast på at manden intet ulovligt har gjort. Det synes jeg igen og igen viser det manglende mod i det parti for tiden.
 
25.03-2008 | 23:41 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites