Endnu en fangeflugt er en realitet, efter at to unge mænd i går aftes stak af fra ungdomspsykiatrisk afdeling i Risskov.
Det bekræfter vagtchefen ved Østjyllands politi, Per Bennekov, til Newspaq.
"To unge er flygtet fra ungdomspsykiatrisk afdeling i Risskov. Det drejer sig om en 17-årig og en 20-årig ung mand. De er begge af 2. etnisk oprindelse, men ellers fra lokalområdet. Vi fik anmeldelsen i går klokken 21.53," siger vagtchefen.
Det er især den 17-årige, politiet vil have fat i, da han betegnes som 'farlig'.
"Vi kender den ene som tidligere bevæbnet med skydevåben. Vi har ingen grund til at tro, at han er bevæbnet nu, men fordi han tidligere har haft skydevåben, kan vi ikke udelukke, at han er farlig," siger Per Bennekov.
Begge de unge mænd sad varetægtsfængslet på ungdomspsykiatrisk afdeling for grov kriminalitet.
"Skulle man støde på de her to unge mennesker, må man meget gerne kontakte Østjyllands politi på 114," siger han.
Politiet har følgende signalement af flugtmændene:
Den 17-årige er iført en hvid hættetrøje med orange fór og orange skrift på ryggen. Han har blå cowboybukser på og betegnes som slank af bygning.
Den 20-årige er iført en hvid sweatshirt, har en sort t-shirt under, har knickers og sandaler med strømper. Han er tæt bygget.