
Del på Facebook
Slut med usund hurtigmad eller hektiske indkøb lige før lukketid.
Et stigende antal virksomheder tilbyder nu lækker aftensmad til de ansatte – lige til at tage med hjem til køkkenbordet.
»Tid er en meget kostbar faktor i dag, og på den her måde slipper medarbejderne både for køen i supermarkedet og for at svede hjemme i køkkenet. Og så er det et sundt alternativ til pizzaen,« siger udviklingschef i virksomheden ATP, Pernille Sefort, til Nyhedsavisen.
Hos ATP kan alle ansatte to gange om ugen hente aftensmaden med hjem fra kantinen.
For ATP-ansat Lisbeth Siezing og hendes familie er det blevet fast rutine, at mors arbejde mindst en gang om ugen står for maden.
»Det er en lille ekstra frihed, som jeg er rigtig glad for,« siger hun.
Madordning mod fedme
I Kræftens Bekæmpelse arbejder man i øjeblikket på et projekt, der skal udbrede take away-mad på arbejdspladserne. Mad-ordningen kan nemlig være en effektiv måde at bekæmpe voksende fedme hos danskerne.
»Hvis medarbejderne kan tage mad med hjem fra arbejdet, kaster de sig i langt mindre grad over hovsa-løsninger som pizza og burger. Og der er er jo en masse sunde grøntsager i virksomhedernes mad, når den er lavet ordentligt,« siger projektkoordinator og ernæringsekspert Gitte Laub Hansen.
Hun vurderer, at der i dag er mellem 50 og 100 virksomheder, der har en 'take away'-ordning.
En fordel for virksomhederne
Og antallet af mad-ordninger er stigende. Mange arbejdsgivere kæmper for at lokke medarbejdere til, og der er aftensmad et af de nye personalegoder, der bliver brugt i kampen. Ifølge Dansk Industri er den udvikling også en direkte fordel for virksomhedernes økonomi:
»Hvis medarbejderne er glade, er der også meget mindre udskiftning af personalet, og det er virkelig noget, der ellers koster mange penge for virksomhederne,« mener chefen for lønstatistik i Dansk Industri, Steen Nielsen.
Hos ATP koster aftensmaden 50 kroner per portion – og prisen i sig selv er fristende for de ansatte:
»Hvis jeg selv skal have fat på en masse forskellige ingredienser, kan jeg hurtigt bruge 150-200 kroner bare på det. Så det er kun, hvis der for eksempel bliver serveret hakkebøffer med bløde løg, at jeg synes, det er lidt dyrt,« siger Lisbeth Siezing fra ATP.
EMNEORD:
•11-06 aftensmad på jobbet
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.