England, Frankrig og Storbritannien skruer nu op for klimaambitionerne.
De tre lande vil have reduceret CO2-udslippet med 30 procent i 2020. Det skriver landenes tre miljøministre i et indlæg i avisen Financial Times ifølge Ritzau.
Hidtil har målet ellers været 20 procents reduktion i 2020, men i et indlæg i avisen skriver miljøministerne, at der kan være direkte økonomisk fordel for EU ved at øge reduktionen fra 20 til 30 procent.
"Hvis vi holder os til en 20 procents reduktion, er det sandsynligt, at Europa vil tabe kapløbet om at konkurrere i en lavkarbonverden til lande som Kina, Japan eller USA, der alle forsøger at skabe et attraktivt miljø for lavkarboninvesteringer," skriver de i indlægget.
Ifølge Ritzau er indlægget nærmest identisk med de budskaber, som klimakommisær Connie Hedegaard fremførte for få måneder siden.
Både S, SF og Enhedslisten har allerede meldt ud, at de er klar til at Danmark tilsavrende hæver klimaindsatsen.
Derimod er Venstre mere skeptisk.
"Vi skal være sikre på, at det ikke går ud over EU's konkurrenceevne. Det nytter jo ikke noget, at EU går forrest, hvis det bare sender arbejdspladser fra Unionen og til Asien. Derfor må vi have sikkerhed for, at de andre store lande - USA og Kina - også vil være med til at reducere deres CO2-udslip," siger energi- og klimaordfører, Lars Christian Lilleholt (V).
De konservatives klimaordfører, Jakob Axel Nielsen, er dog ikke helt enig med regeringspartiet.
"Jeg mener, at vi skal følge vores EU-partnere. Men det er selvfølgelig en forudsætning, at det også er realistisk, at vi kan komme op på at reducere C02-udslippet med 30 procent i 2020. Erfaringerne viser dog, at det er godt at sætte overliggeren højt - det ansporer nemlig til, at man også når der op," siger Jakob Axel Nielsen til Ritzau.