Han var aldrig røget bag tremmer, hvis ikke han havde været kendt.
Cirka sådan lyder anklagen fra Erik Skov Pedersens forsvarer; en anklage rettet mod sagens anklager.
"Jeg tror, anklageren har følt, man har haft et eller andet behov for at vise over for offentligheden, at man kan være handlekraftig," siger advokat Mia Wagner til Politiken.
Efter godt en måned bag tremmer fik Erik Skov Pedersen i dag lov til at forlade sit varetægtsfængsel; et ophold Henriette Kjærs kæreste havde bedt om skulle foregå frivilligt isoleret fra alle andre medfanger.
Han blev oprindelig varetægtsfængslet i 14 dage, så tilstod han bedrageri og fik sin fængsling forlænget yderligere 14 dage af frygt for, at han kunne påvirke sagens vidner til at ændre holdning.
I fredags blev han så løsladt, men den kendelse kærede anklageren til Landsretten. Det fik opsættende virkning, og dermed kunne Erik Skov Pedersen alligevel ikke forlade retten som en foreløbig fri mand i fredags.
"Anklagemyndigheden har været usædvanlig aggressiv, og landsretten har med dommen understøttet, at den lange varetægtsfængsling var et vildskud," lyder næste svada fra Henriette Kjærs bedre halvdel.
Erik Skov Pedersen har allerede tilstået bedrageri for millioner. Men ifølge anklagemyndigheden skal han lige tilstå for et par millioner kroner mere, før pengene passer. Der er første egentlig retsmøde i sagen 26. april.
Kilde: Politiken