Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Engell: Fuld drøn på Helle Thorning

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Helle Thorning-Schmidt levede i dag "et drøn af en tale" på den socialdemokratiske kongres, mener politisk kommentator.

5. nov. 2011 kl. 16:05 Hanne Gaard Guldager og Irene Stelling
I modsætning til åbningstalen i Folketinget var der fuld drøn på Helle Thornings tale til partifællerne på S-kongressen, mener Hans Engell.
I modsætning til åbningstalen i Folketinget var der fuld drøn på Helle Thornings tale til partifællerne på S-kongressen, mener Hans Engell. Foto: Gregers Tycho / POLFOTO
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALISTER
Hanne Gaard Guldager

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

Irene Stelling

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

Der er stor ros til Helle Thorning-Schmidt for den tale, hun holdt tidligere i dag ved Socialdemokraternes kongres i Aarhus.

Rosen kommer fra politisk kommentator Hans Engell. Han mener, at Helle Thorning var offensiv, morsom og veloplagt.

Men der var ikke meget tid til selvransagelse, konstaterer han.

"Hun koncentrerede sig om fremtiden og brugte ikke mange kræfter på at vende et socialdemokratisk valgresultatet, der trods alt er det dårligere i 80 år," siger Hans Engell til Nespaq.

Så sent som i dagens Information efterlyser Ritt Bjerregaard øget refleksion over det socialdemokratiske projekt. Her revsede hun S-toppen for ikke at have taget bestik af de mange dårlige valgresultater.

Hans Engell mener, at Helle Thorning i dag leverede varen.

"Mens hendes åbningstale i Folketinget var kedelig og uinspirerende, var dette en tale med fuldt drøn på.

Læs også: Skrap Helle: Bliv dansk eller forsvind

Blandt de morsomme elementer i talen var statsministerens tørre konstatering af, at Socialdemokraterne har slugt mange kameler.

"Det kræver stor appetit at være Socialdemokrat," sagde Thorning.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
06.11-2011 | 09:50 af Isabella Balkert
Jeg græmmede mig over den selvgratulerende og ellers intetsigende tale.
 
 
06.11-2011 | 10:01 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.11-2011 | 16:13 af Jens-Jørgen christensen
Var det den objektive Balkert, eller bare et surt opstød
fra fru Balkert ? det er ellers slående at fru Balkert bruger
tid på, selvgratulerende og ellers intetsigende taler
"det ligner endnu et bidrag til brokkebunken"
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites