Administration 

En sosu der får tæsk? Det er da ikke vold

Hvis sosu-assistenten på billedet her bliver udsat for vold, får hun ikke den samme behandling i Erstatningsnævnet som et almindeligt voldsoffer. Ifølge flere fagbosser og advokater får dem med de varme hænder nemlig flere afslag på erstatning. (Foto: POLFOTO arkiv)

Fagforeninger og advokater med speciale i arbejdsskadesager kritiserer nu Erstatningsnævnet under Justitsministeriet for at forskelsbehandle offentligt ansatte og andre voldsofre.

En skalle er ikke bare en skalle.

Når en dement nikker en sosu-assistent en skalle på plejehjemmet, er det ikke en overtrædelse af straffeloven. Det er det til gengæld, når en slagsbror nikker en tilfældig en skalle i baren.

Det lyder langt ude, men den er god nok.

Hvis du spørger Erstatningsnævnet, der behandler ansøgninger om erstatning i henhold til offererstatningsloven, er vold mod offentligt ansatte ikke det samme som vold mod andre.

Offentligt ansatte skal kunne tåle mere.

Det viser en række af nævnets afgørelser, som Avisen.dk har fået indsigt i.

"Det er dybt uretfærdigt, at de, der investerer sig selv i arbejdet med mennesker - hvilket slider på fysik og psyke - er ringere stillet end andre," siger Dennis Kristensen, der er formand i FOA.

Afgørelserne får nu en række fagforeninger og advokater med speciale i arbejdsskadesager til at kritisere Erstatningsnævnet for at forskelsbehandle.

"Vi vil ikke acceptere, at det er en påregnelig risiko for vores medlemmer at blive pandet ned på jobbet," siger Benny Andersen, der er formand for Socialpædagogernes Landsforbund.

Nævn nedgør de varme hænder

For at være omfattet af offererstatningsloven skal den voldelige hændelse, der gør den offentligt ansatte til offer, være retsstridig.

Men selvom offentligt ansatte bliver slået til lirekassemænd med jævne mellemrum, er det ifølge fagforeningerne uhyre sjældent, at Erstatningsnævnet mener, at der er tale om decideret vold.

"Det er en nedgørelse af dem, der tager sig af vores ældre, som ikke hører hjemme i et velfærdssamfund. Vi burde i stedet være taknemmelige for deres arbejdsindsats," siger Dennis Kristensen fra FOA.

I en aktuel sag fra Bornholm fik en sosu-assistent en skalle af "en psykotisk, udadreagerende beboer" på et ældrekollektiv for demente.

Men heller ikke her er der tale om decideret vold, selvom hændelsen har gjort sosu-assistenten både angst og deprimeret.

"Nævnet har i den forbindelse taget hensyn til, at arbejde i plejesektoren typisk involverer mere fysisk kontakt med personer end arbejde i andre brancher," skriver nævnet i afslaget.

En argumentation, som formanden for socialpædagogerne har hørt før.

"Fysisk kontakt? Det er sgu da ikke vold. På den måde legitimerer nævnet jo, at vold er en del af jobbeskrivelsen," siger Benny Andersen.

Danmarks Lærerforening: Det er jo vanvid

Danmarks Lærerforening undrer sig også over nævnets praksis.

"Det er jo vanvid," siger konsulent Jacob Gjedde og uddyber:

"Det er absurd at tale om, hvad der er forventeligt. Så kan nævnet jo aldrig nogensinde tildele politimænd erstatninger. Har du fået en brosten i hovedet? Bare ærgerligt, det er en del af jobbeskrivelsen."

Jacob Gjedde er forarget over, at Erstatningsnævnet underdriver den vold, der rammer offentligt ansatte.

"Jeg har selv en sag lige nu, hvor en lærer må trække en elev hele vejen fra klassen til skolelederens kontor. Eleven sparker, river og flår i ham. Læreren får afslag med den begrundelse, at det ikke var vold, men en pædagogisk konflikt, der eskalerede," siger han.

Erstatningsnævnets praksis ville ikke være så problematisk, hvis alle kommuner ansvarsforsikrede de borgere, der er til fare for deres egne ansatte, mener Danmarks Lærerforening. Men det gør de ikke.

"Det er utrolig dårlig personalepleje i de her år, hvor alle chefer holder skåltaler om ansvarlighed," siger Jacob Gjedde.

En ansvarsforsikring ville dække tabt arbejdsfortjeneste samt svie og smerte.

Ingen fornuftig forklaring

Flere advokater bekræfter, at offentligt ansatte svigtes, når deres sager behandles i Erstatningsnævnet.

"De skal kunne tåle mere end andre, og det er jo helt skævt," siger Joachim Faber-Rod, der har specialiseret sig i arbejdsskadesager, og tilføjer:

"Vi har forsøgt at få en fornuftig forklaring på, hvor det synspunkt kommer fra, men nævnet har ikke givet os nogen."

Advokaten er enig med fagforeningerne i, at Erstatningsnævnet forskelsbehandler.

"Vold, hvor politiet normalt ville anholde voldsmanden, er ikke vold, når offeret er en offentlig ansat i plejesektoren," siger advokat Joachim Faber-Rod fra Elmer & Partnere.

Afviser forskelsbehandling

Erstatningsnævnet afviser, at nævnet gør det sværere for offentligt ansatte at få erstatning for vold.

"Nu ville det jo være mærkeligt, hvis de offentligt ansattes fagforeninger (...) sagde, at vi var alt for lempelige og alt for flinke til at give erstatning," siger landsdommer Michael Lerche, der er formand for nævnet.

Formanden står ved det, der står i nævnets seneste årsberetning:

"Nævnet anser derfor ikke almindelig modstand i forbindelse med håndtering, fastholdelse eller lignende for at være retsstridig."

"En skalle kan være en strafbar handling, men det behøver den ikke være. Hvis vi har en person, der sidder og rokker med hovedet, og en plejer går hen til vedkommende for at hjælpe med noget mad og rammer det rokkende hoved, så vil det ikke nødvendigvis være en straffelovsovertrædelse," siger landsdommer Michael Lerche.

Offentligt ansatte, der får afslag i nævnet, kan ikke klage til andre myndigheder over afgørelsen. Dog kan sagen indbringes for Folketingets Ombudsmand.

faktaboks

Alle voldsofre herhjemme har krav på det, jurister kalder "fuld erstatning". Uanset om volden er foregået i fritiden eller arbejdstiden.

 

En arbejdsskadeerstatning dækker primært varige mén og erhvervsevnetab.

 

Den dækker ikke tabt arbejdsfortjeneste (typisk flere 100.000 kroner) eller svie og smerte, der max giver cirka 70.000 kroner i erstatning.

 

Offentligt ansatte kan derfor med rette ansøge om at få erstatning via Erstatningsnævnet, selvom de også har fået erstatning for selve arbejdsskaden.

 

Sommetider anerkender Arbejdsskadestyrelsen skader uden, at den tilskadekomne får udbetalt en erstatning. For dem er det særligt vigtigt at få erstatning via Erstatningsnævnet.

retten i Horsens
Krimi

Hadforbrydelse: Kvinder overfaldet og slået med kølle

telegram
Krimi

14-årig forsøgte at sætte ild til moské - nu peger spor mod ekstremt netværk

Vandpumpe i Den Centralafrikanske Republik
Nyheder

53 millioner på vej til tusindvis af familier

Skolen
Nyheder

70 har sagt ja til ny medicinuddannelse

hund
Dyreliv

Pas på i haven: Denne sensommersnack kan sende hunden til dyrlægen

Sukkerfabrikken
Nyheder

Op mod 150 job kan forsvinde: Nakskov mister stor produktion

dansk politi
Krimi

Sidste chance: Ellers kan politiet hente dig hjemme eller på jobbet

jacob Mark
Nyheder

Nye regler skal gøre det lettere at bygge billige boliger i 18 kommuner

politi dansk
Nyheder

Far i opråb: Min søn blev jaget af hætteklædte bøller med kniv midt i skoletiden

vagter
Krimi

Efter stigning i kriminalitet: Nu sætter Køge vagter ind i nattelivet

Læskedrikken
Nyheder

Minecraft på dåsen udløser kritik

dansk politi
Krimi

Kørte 109 km/t på skolevej: Politiet beslaglagde bilen

Helmig
Kendte

Glædelig nyhed i Helmig-familien: Navnet er noget særligt

Fra Youth Summit i 2024
Nyheder

Unge skal inspirere politikerne: Indtager Borgen i dag

kulturmødet
Nyheder

Kulturmødet trak masser af gæster igen i år

dansk politi
Krimi

Voldsomt knivstikkeri i kolonihave

politi dansk
Krimi

Dramatisk biljagt: Politiet skød bilist i benet

politi dansk
Krimi

Fældede træer ud over vejen i mørket: Nu er fire unge mænd dømt

Casper Steinfath
Sport

Se videoen: Casper Steinfath krydsede Storebælt på SUP-board

Lotto
Nyheder

To danskere vandt millioner: Her blev kuponerne spillet

Motorcyklist
Nyheder

Nye tal: Mange motorcyklister tager chancen efter alkohol

hacker
Nyheder

Mens Danmark holdt ferie, steg cyberangrebene kraftigt

vinderen sidste år
Bøger

Har en læsevejleder gjort en forskel? Nu kan du indstille den bedste

sorgsymbol
Nyheder

Nyt “sørgebind” skal hjælpe mennesker, der har mistet

teater
Underholdning

Dansk teater fejrer 20 år med anderledes scenekunst

Bøger
Advertorial

Annonce

Prøv Plusbogs abonnementer gratis i 7 dage

Kim
Sport

Brøndby-fan kritiserede stadionforhold: Nu roser han klubben

lokalerne
Nyheder

Her åbner Slagelses børnebutik med café

Harry Potter
Film og TV

Kalder alle Harry Potter-fans: Her frigives gratis billetter fra mandag

folkemøde
Nyheder

30.000 unge samles: Her skal deres stemme fylde mere

hund og barn
Dyreliv

“Jeg skal nok gå med den”: Det bør forældre vide, før familien får hund

Benedikte Bolvig Lund
Rejser

Mange feriefly kom for sent afsted fra København

politi dansk
Krimi

Mand greb fat i 14-årig pige - har du set noget?

Medina og Burhan G
Underholdning

Burhan G trak kendt sanger ind på scenen

Rømø
Nyheder

Skal du til Rømø i dag? Her lukker politiet vejen

Sebastian Bull
Film og TV

Dansk skuespiller får rolle i ny vikinge-serie

dansk politi
Krimi

Politiet efterlyser ham fortsat: Kan være hvor som helst i landet

Prisuddelingen
Underholdning

Tidligere borgmester hædret med Bakkens Oscar

KBH
Nyheder

København vil igen sætte eksperter ind mod luftforurening

Kvinde spiller guitar
Nyheder

Kreative skal sikres bedre vilkår ved barsel

justice
Nyheder

Ejendomsmæglere vil have gammel regel om gæld fjernet

træt skoleelev
Nyheder

Studie: Danske skolebørn er totalt udmattede

AAK
Nyheder

DN klager over udledning af spildevand i stor havn

Nemlig.com bud
Nyheder

Robotvarehus er på vej i Brøndby

Søren Søndergaard
Nyheder

Stormøde i Odense: Nationalt sprøjteforbud bekymrer landbruget

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Minister sender millioner til forskning i arbejdsmiljø

Vejle Fjord
Krimi

To virksomheder får bøder: Gravede ulovligt ved fjord

parkeringsplads
Nyheder

Lokalplaner er op til tre år undervejs i Hovedstaden

retten i Kolding
Krimi

Rema 1000-røver er bag tremmer

Stadion
Sport

Brøndby Stadion får bedre forhold for kørestolsbrugere

Højesteret
Krimi

Højesteret tager stilling: Må politiet tage kontanter fra vanvidsbilist?

Montane Adventure Race
Sport

375 kilometer og hemmelig rute: EM rammer Sjælland

Boysen
Nyheder

Har du købt hos Humac? Nu åbner POWER døren

Retten i Odense
Krimi

422 kilo hash og pistoler giver 10 års fængsel

Lukas Forchhammer
Nyheder

Band donerer dele af billetsalg til udsatte børn

dansk politi
Krimi

Kun seks procent bremsekraft: Politiet slog ned på køretøjer på Bornholm

Hurlumhuset
Nyheder

Her åbner Hurlumhuset: Nyt univers skal lokke børn ind i teatrets verden

dansk politi
Krimi

Dårligt sted til et burn-out: Politiet filmede det hele fra hotellet

Rejsekort ckeck in
Nyheder

Dansk Blindesamfund klager over nye Rejsekort-standere

loppemarked
Nyheder

Søndag kan du gå på loppejagt i hele landet

Kanalrundfart i KBH
Nyheder

Turisterne elsker Danmark: Rekordmange var på besøg

kort
Nyheder

Bilister skal være opmærksomme: Tilkørsel mod København lukker fredag

Ukrainsk flag
Nyheder

Ukrainsk kunst med synlige skader fra angreb udstilles

Mobile pay nyt design
Nyheder

MobilePay får nyt design: Se ændringerne her

Foto fra drabsnatten i oktober 2023
Krimi

Forklædt som mad-bud: Skød mand midt på Nyropsgade

mad
Nyheder

Mange unge har under ti minutter til at spise frokost

ældre mand med dannebrog
Nyheder

Udspil skal sikre sårbare danskere under kriser

Bødskov
Nyheder

Bødskov skal samle støtte til udrejsecentre

retten i Herning
Krimi

Bandesag: Endnu to mistænkte er bag tremmer

Glintborg
Nyheder

Politiet inviterer indenfor i Viborg fredag

salling
Nyheder

Fredag åbner Salling dørene til 3.000 kvadratmeter i København

dansk politi
Krimi

Drak af ølflaske og fik syreskade: Politiet mistænker amfetamin-olie

materialet
Nyheder

Arbejdstilsynet sætter ind mod vold i psykiatrien

Lars Gaardhøj
Nyheder

Nyt navn på regionen: Dit gamle sundhedskort gælder stadig

dansk politi
Krimi

10 anmeldelser på kort tid: Politiet advarer mod disse kvinder

fragtskib
Nyheder

Piraterne er tilbage: 13 hændelser på syv måneder

Shibidua
Underholdning

Video med Shu-bi-dua 2.0: Få en forsmag på lørdagens koncert i Tivoli

Jane Heitmann, formand i Krifa
Debat

DEBAT: Krifa: Lettere adgang til få vurderet psykisk arbejdsskade

Marselis Boulevard
Nyheder

Bilister skal være opmærksomme: Marselis Boulevard spærres helt