Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

En person anholdt for dødsvold

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Københavns Politi har nu fået fingrene i den ene af de to mænd, der er efterlyst for dødsvold på Frederiksberg.

16. juli 2010 kl. 10:55 Jens Grønbech
Lucas Brian Jensen (tv.) er nu blevet anholdt. Politiet jagter fortsat Keven Pelle Sylvester Andersen (th.).
Lucas Brian Jensen (tv.) er nu blevet anholdt. Politiet jagter fortsat Keven Pelle Sylvester Andersen (th.).
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Jens Grønbech

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

Så gik den ikke længere.

Den ene af de to mænd, Københavns Politi i flere uger har eftersøgt for et groft overfald på et apotek på Frederiksberg, er nu blevet fanget.

Den 35-årige Lucas Brian Jensen blev nemlig anholdt på Glostrup Park Hotel klokken 02.45 i nat, skriver eb.dk.

"Vi fik en henvendelse fra offentligheden om, at han var set på hotellet. Vi rykkede ud til det værelse, den eftersøgte skulle have indlogeret sig på og bankede på. Han åbnede døren og blev gjort bekendt med, at vi ville tale med ham i forbindelse med dødsvolden, og han fulgte uden dramatik frivilligt med og er blevet afhørt på Station Bellahøj," siger den centrale efterforskningsleder ved Københavns Politi, James Keiwe.

Den anholdte vil senere i dag blive fremstillet i et grundlovsforhør.

"Vi vil søge at få ham varetægtsfængslet for vold med døden til følge," siger efterforskningslederen.

Politiet bad onsdag offentligheden om hjælp, da de udsendte billeder af de to mænd, der stod bag et overfald på en 49-årig mand den 22. juni. Manden døde efterfølgende af sine kvæstelser. Politiet har fastslået, at de to overfaldsmænd og den dræbte kendte hinanden, men mangler endnu et motiv for overfaldet.

Den anden efterlyste, den 39-årige Keven Pelle Sylvester Andersen, er fortsat på fri fod.

"Det er kun et spørgsmål om tid, før vi får ham, så vi synes, at han burde tage bussen ind til politiet og melde sig selv," siger James Keiwe.

Keven Pelle Sylvester Andersen er 185 centimeter høj, almindelig af bygning, har kort mellemblondt hår og blå øjne.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites