Du skal have flere penge op af lommen, når du efter 20 januar vil køre med bus, tog eller metro i hovedstadsområdet.
DSB oplyser i en pressemeddelelse, at prisen på en kontantbillet stiger fra 19 til 20 kroner. Et klippekort til to zoner stiger fra 120 til 125 kroner. DSB friholder et månedskort for to zoner for prisstigninger. Det vil fortsat koste 310 kroner.
Børnebilletterne stiger også. En kontantbillet fra 9,50 til 10 kroner og et klippekort til to zoner fra 60 til 65 kroner.
Den helt store ændring er, at DSB indfører to nye betalingszoner i hovedstadsområdet. Indtil nu har DSB kun arbejdet med syv zoner. Fremover kræves der også betaling for zone otte og ni.
Endelig fjerner DSB de særlige skolekort.
- Den nuværende løsning er forældet og dyr i administration,
og færre og færre benytter sig af ordningen. Derfor bliver skolekortet
afskaffet i hovedstadsområdets takstområde fra skoleåret 2008/2009, skriver DSB i pressemeddelelsen.
Endelig bliver prisen for at få sin cykel med i toget eller metroen afhængig af rejsens afstand. Cykelprisen vil fremover svare til prisen for en kontantbillet.
Se den nye priser her