Jeg har egentlig lyst til at gå lidt ned i knæ.
Min venstre hånds fingre danser hen over strengene på gribebrættet, mens min højre takfast og med stilsikker rockrytme slår tonerne an.
Foran os jubler i hvert fald 10 publikummer, og rødt lys fra de store skærme vælter ned over os.
Vi er stjerner. Vi spiller Soundgardens Black Hole Sun .
Lyder »pissegodt«
Og det lyder pissegodt, hvis vi selv skal sige det.
Det er mig og så nogle andre drenge, der denne fredag formiddag også har vovet sig ud i Øksnehallen til computermessen D3.
Før vi stillede os op på den lille scene og sagde ja til at teste Electronic Arts nyeste skud på stammen, Rockband, var det nok de færreste af os, der vidste, at vi havde det i os.
Rockpotentialet. Glamourøsiteten. Nerven.
Spillet, der kommer til Danmark til februar og kommer til at koste mellem 2.000 og 3.000 kroner, er enkelt nok:
Du og dine venner er stjerner i et band. Der er en guitar, en bas og et sæt trommer. Hver enkelt musiker skal forsøge at ramme de rigtige toner ved hele tiden at trykke på de farver på gribebrættet, der svarer til dem, der dukker op på skærmen.
Jo flere du rammer, jo sejere en stjerne er du.
Men det fede er, at lige meget hvad du gør, så går det ikke ud over musikken.
Og til sidst kan du ikke lade være.
Du går også ned i knæ.
Lørdag og søndag er der computerspil på programmet i Øksnehallen i København. Her
kan du se og teste alle de nye spil – kør en tur med Grand Turismo 5
eller snup et slag virtuelt bordtennis med Nintendo Wii.
Du kan også se det nye Pixel.tv. Der er åbent begge dage fra 10 til 18. Entré, voksne 140 kroner, børn 70 kroner.
Lørdag forsøger Car Park North sig med spillet Rockband .
Se www.d3expo.dk