Vi bringer en advarsel: Denne film er ikke stueren, for allerede for fire år siden ville Dansk Folkeparti have forbudt det teaterstykke, der nu bliver genfødt i biografen under navnet 'MollyCam'.
Partiet kan roligt benytte lejligheden til at finpudse forargelsen, for dramatiker Christian Lollikes debatskabende forestilling er ikke blevet mindre kontroversiel af samarbejdet med filminstruktør Aage Rais-Nordentoft.
'Et spark i øjet og en kniv i sjælen', kalder den århusianske filmmager selv historien om den 16-årige Molly (Lea Rønne), som optager sit liv og dermed sit sexliv med kæresten Sako (Ole Højgaard) på video.
En dag anmelder hun en gruppevoldtægt til politiet. Dog kan hun ikke huske, hvad der præcist skete, så den politimand (Kristian Halken), der bliver sat på sagen, må bruge videooptagelserne for at komme til bunds i sagen.
Men også moralens vogter bliver begærlig af den unge piges ynde, og snart er alle filmens personer fastlåst i en situation, hvor deres seksualtitet er løbet af med dem.
Porno til sjælen
Aage Rais-Nordentoft tør ikke satse på, at han 'er så heldig', at Louise Frevert og co. lader sig støde denne gang, men ved godt at 'Mollycam' trykker på visse tabuer.
»Vi zoomer ind dér, hvor moral og menneskesyn ikke længere hænger sammen med en del af den danske virkelighed. Så dem som synes, at vi bor i verdens pæneste land, vil måske blive en smule fornærmet,« siger instruktøren om sin femte spillefilm, som han ikke tøver med at kalde en 'pornografering af sjælen'.
»Jeg har savnet en film, der har noget på spil i forhold til vores seksualitet. Fordi seksualitet er noget af det allermest sårbare og eksplosive for mennesket, fordi det også kan blive den totale oplevelse af afmagt, altså, at du taber magten over dig selv.«
Løssluppen seksualitet
Selvom 'MollyCam' handler om, hvorvidt vi som mennesker overhovedet er moralsk i stand til at håndtere vores begær og sexlyst, så er filmen på ingen måde en løftet pegefinger.
For selvom den ældre politimand tænder på 16-årige Molly, så er det trods alt konen, der får en ordentlig tur hjemme i sovekammeret.
Og fordi Molly er gammel nok til at bestemme over sin krop og dermed udleve sine seksuelle fantasier (og filme undervejs), så er hendes noget ældre kæreste Sako jo ikke nødvendigvis ondsindet, fordi han også gerne vil lege med.
Eller hvad?
»Jeg bryder mig ikke om film, der skærer sin morale ud i pap eller mellemlægspapir,« fastslår Aage-Rais Nordentoft.
»Derfor har vi ikke tænkt i hvem, der er offer og hvem, der er forbryder. Der er ikke nogen, det er synd for i den her film. Vi slipper personernes seksualitet løs og undersøger, om alle mænd i virkeligheden er potentielle voldtægtsforbrydere,« forklarer instruktøren.
Sex-styring
Men hvad med de unge? Kan 16-årige klare mosten og sætte sig ind personernes seksuelle dilemmaer?
»Ungdommen kan godt gennemskue den her film og det moralske dilemma, som filmen bevæger sig rundt i. Vi har lige nu en generation, der er vokset op med pornografi, fordi sex i det vestlige samfund er ligeså naturligt som håndbold,« påpeger Aage-Rais Nordentoft, mens han lige studser om sammenligningen holder.
Han fastholder billedet.
»De unge er gode til at afkode, og jeg vil da gerne, at de tænker over deres seksualitet ved at spørge sig selv: 'Hvorfor sagde jeg egentlig ja? Hvorfor gik jeg egentlig i seng med vedkommende? Kunne jeg have stoppet det?'. Den slags spørgsmål, der er væsentlige, når ens seksualitet, som i denne film, bliver koblet til identiteten og i den grad tager styring. Det er dét, vi gerne vil zoome ind på - kampen for at holde sig selv ud, når seksualiteten har taget over.«
'MollyCam' får premiere den 18. juli.