Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Eksperter: Helle klarer skærene

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Helle Thorning-Schmidt har reddet den værste storm af i sagen om hendes afvigende oplysninger til myndighederne, vurderer eksperter

31. juli 2010 kl. 15:07 Morten Olsen
Helle Thorning-Schmidt i fuld gang med krisehåndtering, og den har hun klaret godt mener eksperter
Helle Thorning-Schmidt i fuld gang med krisehåndtering, og den har hun klaret godt mener eksperter Foto: Keld Navntoft / Scanpix
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Morten Olsen

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

Helle Thorning-Schmidt er ude i det største politiske stormvejr i sin karriere, men indtil videre er der ikke noget, der tyder på, at det vil true hende hverken som partiformand eller statsministerkandidat. Det vurderer Christian Elmelund-Præstekær, der forsker i politisk kommunikation og valgkampe.

Han henter opbakning i en meningsmåling som Gallup har lavet for Berlingske Tidende, der viser, at to tredjedele af de socialdemokratiske vælgere end ikke overvejer at flytte deres stemme på grund den verserende sag.

"Selvfølgelig spiller politikerne og lederne en betydelig rolle og også en større rolle, end de har gjort tidligere, men som analysen her i dag sådan set også indikerer, så skal det altså handle om mere end enkelte personsager, for at få folk til at skifte parti, der skal mere politisk substans til," siger Christian Elmelund-Præstekær til Newspaq. Han understreger, at målingen skal tages med forbehold.

I Gallups måling er det kun godt hver 10. vælger, der 'i høj grad' eller 'i nogen grad' overvejer at skifte parti på grund af skattesagen, og siden den måling blev lavet, er Helle Thorning-Schmidt vendt hjem fra ferie og har givet hendes syn på sagen til den danske presse.

"Særligt over for hendes egne vælgere, tror jeg, at det virker meget godt," siger Christian Elmelund-Præstekær og tilføjer.

"Derfor tror jeg ikke, det er blevet værre i den forstand hos hendes egne vælgere."

Christian Elmelund-Præstekær tror ikke på, at sagen vil have nogen betydning på næste valgdag, med mindre sagen eskalerer yderligere.

Det samme mener politisk kommentator Peter Goll

"Det har sat sig nogle varige spor, det har været med til at skade HTS økonomiske troværdighed, men hvis der ikke er mere, end det der nu er fremme, og hun kan følge det op med en dokumentation af, at hun ikke har vundet økonomisk på det -tværtimod, så begynder hun at kunne bygge sig selv op igen, og så vil hun ikke tage mere skade i den her sag," siger Peter Goll til Newspaq.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
01.08-2010 | 19:53 af Ingrid Jepsen
Alle andre ville været "smidt på porten" forlængst - ud med hende - én gang for alle....
 
01.08-2010 | 20:05 af Helle Nielsen
Hvilke alle andre?
Socialdemokratiet bestemmer selv hvem de vil have som formand
 
01.08-2010 | 20:07 af Lars Nunnegaard
Nemlig!
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites