Frem og tilbage - og nu i mål.
AaB's aftale med Morten 'Duncan' Rasmussen er alligevel gået i orden og er blevet godkendt af FIFA, skriver AaB på sin hjemmeside.
Efter flere dage med usikkerhed er glæden ekstra stor i AaB.
"Efter de seneste par døgns turbulens er vi ikke mindre glade for at have hentet Duncan," siger AaB's sportsdirektør Lynge Jakobsen, til klubbens hjemmeside.
"Målet for både Duncan og AaB er optur og fælles succes, og vi har stor tiltro til, at Duncan vil gøre vores offensiv mange procent bedre," siger en begejstret Lynge Jakobsen.
Begejstringen er også gensidig hos den 26-årige Morten Duncan, som er klar til at hjælpe klubben med at undgå nedrykning.
"Det er helt sikkert det store mål, og den kamp glæder jeg mig til at være en del af sammen med resten af holdet," lyder det fra Duncan til klubbens hjemmeside.
Morten Duncan Rasmussen har iført sig landsholdstrøjen fem gange og får trøje nummer 11 i AaB.
Kilde: aabsport.dk