Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Signe Muusmann er færdig som X Factor-vært.
Signe Muusmann er færdig som X Factor-vært. (Foto: Agnete Schlichtskrull /DR)

DR: Derfor tages X Factor-vært af skærmen

Signe Muusmann var kun vikar, forklarer underholdningsredaktør.

Det var hele tiden planlagt.

Sådan forklarer DRs underholdningsredaktør, at X Factor-vært Signe Muusmann nu er taget af skærmen.

"Signe var barselsvikar for Lise, og så det er meget naturligt, at Lise er tilbage efter sin graviditet. Og nu er hun på programmet igen," siger Jan Lagermand Ludme.

Så Signe Mussmann viste, da hun lavede X Factor i Parken, at det var hendes sidste X Factor-program?

"Ja," lyder det kortfattede svar fra underholdningsredaktør.

Den gang Signe Muusmann blev præsenteret som vært, blev hun ikke kaldt vikar, men det har altså hele tiden været idéen, siger underholdsningsredaktøren nu. I stedet laver hun nu radio på P3, og så har DR muligvis flere fjernsynsplaner med den den tidligere X Factor-vært.

"Der er jo mange planer. Det kan jeg ikke stå og fortælle dig. Da det ligesom er noget, man skal være enige om, er det ufint af mig at snakke om planer. For det er noget begge parter ligesom skal involveres i," siger han og afviser at fortælle mere.

Til gengæld vil han gerne fortælle, hvorfor Lise Rønne er tilbage som X Factor-vært:

"Der skal alligevel en portion selvtillid til at få de der dommere til at holde mund, når de går i selvsving. Det kan Lise altså virkelig. Og samtidigt på en sød og kærlig måde. Og det er det vi gerne vil i programmet. Der skal være god stemning fredag aften. Det er hun altså perfekt til," mener underholdningsredaktøren.

11.09-2010 | 07:00 af Finn Sørensen
Ja, goddag mand, - økseskaft! Nu har jeg aldrig set programmet, - og med sådan en bortforklaring, - er jeg også glad for det!
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.